22 kwietnia 2020

Badanie serologiczne przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w nowym punkcie w Poznaniu.

POWRÓT

Zgodnie z zapowiedziami, Poznański Oddział Laboratoriów Medycznych DIAGNOSTYKA rozpoczął oznaczanie przeciwciał w klasie IgM oraz IgG, które powstają po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2. Kolejny punkt pobrań dedykowany pobraniom materiału do tych właśnie badań uruchomiono w specjalnym kontenerze, który stanął pod przychodnią POSUM w Poznaniu przy Al. Solidarności 36.

Badanie serologiczne przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (tzw. test kasetkowy), wykonuje się w próbce krwi włośniczkowej pobranej z palca. Badanie wykonywane jest przy użyciu metody immmunochromatograficznej, oceniającej osobno obecność przeciwciał klasy IgM i IgG. Wykorzystywane testy przeszły pozytywnie weryfikację w naszych laboratoriach.

Badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 nie służy do rozpoznania COVID-19, nie potwierdza obecności wirusa i zakaźności pacjenta, ale dodatni wynik świadczy o przebyciu zakażenia w przeszłości. Wynik ujemny nie świadczy o braku infekcji i nie daje podstaw do jej wykluczenia. Wynik ujemny może wystąpić u osoby zakażonej w tzw. okienku serologicznym, czyli okresie po zainfekowaniu kiedy organizm nie zdążył jeszcze wytworzyć przeciwciał odpornościowych lub w przypadkach, gdy czułość testu serologicznego jest niewystarczająca (zbyt niskie stężenie przeciwciał). Wyniki dodatnie muszą być potwierdzane testem molekularnym. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Badanie serologiczne przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (test kasetkowy), wykonywane jest w specjalnym kontenerze, przy Al. Solidarności 36  (pod przychodnią POSUM) w Poznaniu, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 14:00 (z przerwą techniczną między 10:30 a 11:00).

UWAGA! Dnia 18.05.2020. punkt zakończył działalność. Prosimy o kontakt pod numerem 663 680 217.

Kolejny specjalny punkt pobrań w Poznaniu zorganizowano ze względu na konieczność zapewnienia pełnego bezpieczeństwa epidemiologicznego zarówno dla pacjentów jak i osób pobierających. Badania realizowane są zachowaniem wszelkich procedur epidemiologicznych: raportujemy wyniki, wymieniamy informacje, pracujemy nad tym, aby nasze działania zapewniały bezpieczeństwo pacjentom, a tym samym zapewniały bezpieczeństwa nam wszystkich.

Więcej informacji pod numerem Infolinii w Poznaniu (663 680 217) oraz na stronie www.diagnostyka.pl