Glikozuria
Glikozuria (glukoza w moczu, cukromocz) to zaburzenie, w którym obserwowana jest obecność glukozy w moczu. Zdrowe nerki zatrzymują glukozę w organizmie (jest potrzebna do wielu ważnych życiowo procesów), jednak w przypadku niektórych chorób dochodzi do glikozurii, czyli patologicznej utraty glukozy z moczem.
Najczęstszą przyczyną glikozurii jest cukrzyca - w przypadku osób z cukrzycą poziom glukozy przekracza zdolność nerek do jej zatrzymywania, wówczas glukoza jest wydalana z moczem. Glikozuria może również wystąpić w innych schorzeniach, takich jak choroby nerek, endokrynologiczne zaburzenia metaboliczne, stany zapalne, choroby genetyczne czy urazy nerek.
Cukromocz – objawy
Glukozuria często towarzyszy cukrzycy, stąd do objawów cukrzycy i glukozurii należą: stałe uczucie pragnienia. Częste oddawanie moczu (wielomocz), utrata masy ciała, ogólne osłabienie, zwiększony apetyt, napady „wilczego” głodu, senność, stany zapalne genitaliów (pęknięcia, nadżerki w częściach zewnętrznych), swędzenie, zmiany skórne (zakażenia skóry, owrzodzenia – stopa cukrzycowa, tzw. gruba skóra, rogowacenie, rumieniec cukrzycowy), skłonność do zakażeń układu moczowego, cechy odwodnienia.
Jeśli na wyniku badania moczu zauważysz, że znajduje się w nim glukoza lub masz objawy glikozurii, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który może przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne i ustalić przyczynę zaburzenia.