14 października 2020

Program „Badamy-Wspieramy 2.0.”

POWRÓT

Nauczyciele pod opieką DIAGNOSTYKI: rozpoczynamy program „Badamy-Wspieramy 2.0.” – bezpłatnych testów w wybranych szkołach.

Kraków, 14.10.2020

Decyzją Zarządu Spółki, DIAGNOSTYKA sfinansuje około 1 000 darmowych badań w kierunku COVID-19 u nauczycieli pracujących w szkołach o podwyższonym ryzyku epidemicznym. Badania zostaną przeprowadzone w szkołach, w których pojawiły się przypadki COVID-19. Celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii i zmniejszenie ryzyka zamknięcia szkół. Partnerem strategicznym akcji jest firma uPacjenta.

W ramach Programu „Badamy-Wspieramy 2.0” badaniami oraz opieką medyczną objęta będzie kadra pedagogiczna w około dziesięciu szkołach podwyższonego ryzyka epidemicznego – po jednej w każdym z Regionów DIAGNOSTYKI. Analizy wskazują, że duże miasta w tych regionach mogą być największym zagrożeniem w rozprzestrzenianiu się epidemii. Jednocześnie modele analizowane przez ekspertów DIAGNOSTYKI wskazują, że sprawna identyfikacja nauczycieli zakażonych wirusem może ograniczyć przeniesienie się SARS-CoV-2 na uczniów, ich rodziców, seniorów i inne osoby stykające się z nimi w gospodarstwach domowych. Szacunki wskazują, że przy wykonaniu około 1 000 wysokiej jakości testów wymazowych istnieje szansa ograniczenia przeniesienia wirusa na tysiące kolejnych osób.

– Poprzez funkcjonowanie naszych placówek w całej Polsce oraz pracę ich personelu i tysięcy diagnostów laboratoryjnych, każdego dnia staramy się zapewnić pacjentom jak najlepszą medyczną opiekę laboratoryjną. Dziś jesteśmy gotowi oddać część naszych zasobów, bo widzimy, że obecnie grono pedagogiczne jest jedną z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19. Mając kontakt z setkami uczniów czy ich rodzicami, nauczyciele mogą stać się nieświadomym źródłem dalszego przenoszenia się COVID-19. Chcemy zredukować obawy i zwiększyć komfort pracy oraz nauczania kadry pedagogicznej i dyrekcji placówek oświatowych, które obejmiemy opieką. Tym samym chcemy chronić przed wirusem rodziny nauczycieli oraz bliskich uczniów – mówi prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu DIAGNOSTYKA.

Każdy z dziesięciu Regionów DIAGNOSTYKI zaoferuje opiekę przynajmniej jednej szkole, w której pojawi się potwierdzony przypadek koronawirusa u nauczyciela bądź ucznia. W pierwszym rzędzie przeprowadzone zostaną wymazowe testy antygenowe Standard Q COVID-19 (który jest nowym jakościowym, szybkim testem przesiewowym niezbędnym we wczesnej diagnostyce zakażenia), zaś w przypadku dodatniego wyników u któregoś z nauczycieli – potwierdzające badania real time RT-PCR przy użyciu testów wielogenowych, zgodnych z rekomendacjami WHO.

Stosowane obecnie przez DIAGNOSTYKĘ testy antygenowe są testami nowej generacji, które osiągają bardzo dobre wartości zgodności dla wyników dodatnich i ujemnych w porównaniu do referencyjnej metody real time RT-PCR (w zależności od producenta odpowiednio: 96,52% – 97,1% i 98,5 – 99,68%). Testy te zostały wskazane jako użyteczne narzędzie diagnostyczne w konkretnych zastosowaniach klinicznych zarówno przez WHO, jak i amerykańskie CDC.

Zasady programu

Aby zgłosić szkołę do programu objęcia bezpłatną opieką DIAGNOSTYKI, dyrektorzy szkół powinni skontaktować się z Informacją Telefoniczną dla Pacjentów DIAGNOSTYKI (ITP) pod numerem telefonu: 799 399 360 oraz adresem mailowym: itp@diag.pl, podając niezbędne informacje kontaktowe oraz medyczne, służące zakwalifikowaniu do programu. Kadra danej szkoły zostanie przebadana przez mobilne zespoły pobraniowe specjalistów uPacjenta.pl oraz DIAGNOSTYKI, na terenie placówek oświatowych.

Niemal każdy z nas ma świadomość trudności, z jakimi w obecnych okolicznościach zmagają się szkoły, posyła do nich dzieci czy też ma wśród znajomych nauczycieli. Wszyscy chcielibyśmy, aby w tym niełatwym czasie epidemii, placówki oświatowe mogły funkcjonować możliwie długo w tradycyjnym trybie nauki, bez blokady, która ma wpływ na wiele obszarów życia tysięcy osób. Badając nauczycieli z najbardziej zagrożonych terenów, pragniemy dołożyć kolejną cegiełkę w hamowaniu rozwoju pandemii COVID-19 w polskim społeczeństwie – podkreśla dr Tomasz Anyszek, Pełnomocnik Zarządu Diagnostyki ds. Medycyny Laboratoryjnej.

DIAGNOSTYKA pragnie poszerzać skalę opieki nad nauczycielami, a tym samym ograniczać zasięg epidemii w Polsce. Dlatego zachęca do włączenia się w Program Partnerów (firmy, samorządy, osoby prywatne, rady rodziców), które mogą wesprzeć finansowo organizację kolejnych testów dla kadry pedagogicznej. Zainteresowani mogą skontaktować się z koordynatorem programu Grzegorzem Polusem pod adresem mailowym badamy@diag.pl.

W kwietniu i maju br. DIAGNOSTYKA realizowała akcję „Badamy-Wspieramy 1.0.”, w ramach której, przy wsparciu zewnętrznych Partnerów, przebadano bezpłatnie ponad 6,5 tysiąca przedstawicieli różnych zawodów medycznych w tym ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarki i położne oraz stomatologów. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, zaś jej budżet został sfinansowany w połowie przez DIAGNOSTYKĘ, a w połowie przez Partnerów.

Więcej informacji o Programie „Badamy-Wspieramy 2.0” można będzie znaleźć na bieżąco www.diagnostyka.pl, zapraszamy do śledzenia aktualizacji.

____________________________________________________________________________

Grupa DIAGNOSTYKA to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych posiadająca najbogatszy wybór badań laboratoryjnych. Powstała w 1998 roku, specjalizuje się w realizacji profesjonalnych usług od pobrania i transportu materiału biologicznego, poprzez wykonanie badania, aż do dostarczenia wyniku analiz medycznych w możliwie najkrótszym czasie. DIAGNOSTYKA, jako pierwsza sieć laboratoryjna w kraju, uruchomiła własną pracownię badań biologii molekularnej, a obecnie oznaczenia wirusa SARS-CoV-2 wykonuje we wzajemnie współpracujących laboratoriach. Grupa DIAGNOSTYKA obsługuje rocznie 16 milionów pacjentów, realizując ponad 100 mln badań. Współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia w Polsce.

uPacjenta.pl to innowacyjna platforma medyczna, za pomocą której pacjenci mogą zamówić domowe pobranie krwi do badań, czy skonsultować wyniki online bez wychodzenia z domu. Misją firmy jest wsparcie dla osób, które nie mogą korzystać ze stacjonarnych placówek ochrony zdrowia oraz upowszechnienie badań i usług medycznych. W ofercie uPacjenta znajdują się również badania na COVID-19 wykonywane w domach, usługi pielęgniarskie, położnicze oraz badania dla firm. Firma oferuje swoje usługi już w kilkudziesięciu miastach Polski, zaś jego dynamiczny zespół zyskuje rosnącą liczbę pozytywnych ocen zarówno wśród klientów jak i  u współpracujących specjalistów. Więcej na www.uPacjenta.pl

Kontakt dla szkół:

Informacja Telefoniczna dla Pacjentów DIAGNOSTYKI (ITP) 

tel.:                                    799 399 360 

em:                                   itp@diag.pl

Kontakt dla partnerów:

Grzegorz Polus               Koordynator Programu „Badamy-Wspieramy 2.0.”

em:                                  badamy@diag.pl

Kontakt dla mediów:

Piotr Talarek                   Doradca Zarządu DIAGNOSTYKA

tel.:                                   608 687 492

em:                                  p.talarek@strategywise.com.pl