Ból pod piersiami na środku – co może oznaczać?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

W przypadku gdy pojawia się silny i/lub nawracający, uporczywy ból pod piersiami, należy jak najszybciej poszukać przyczyny objawu. W tym celu trzeba skorzystać z pomocy lekarza, który pomoże w ustaleniu źródła dolegliwości. To ważne, ponieważ symptom ten może zwiastować poważne kłopoty zdrowotne.

ból pod piersiami na środku - zdjęcie przedstawia kobietę trzymającą dłonie na brzuchu

Ból pod piersiami – jaki może mieć charakter?

Jama brzuszna znajduje się poniżej klatki piersiowej i jest od niej oddzielona przeponą. Pojawiający się ból pod piersiami może świadczyć o zaburzeniach w pracy narządów znajdujących się w jej obrębie. Czasami nieprawidłowe ich funkcjonowanie ma charakter przejściowy i nie wymaga interwencji medycznej, w innych przypadkach sygnalizuje rozwój poważnych schorzeń.

Ból pod piersiami miewa różny charakter: nagły, silny i kłujący albo nieznaczny, tępy. Bywa, że odczuwany jest punktowo lub jako ból promieniujący na cały obszar jamy brzusznej, a nawet w inne okolice ciała, np. w rejon pleców. Czas trwania dolegliwości bólowych jest różny: objaw może dokuczać kilka sekund, niekiedy jest przewlekły. Jeśli nie mija i/lub jest silny, należy zasięgnąć porady lekarza, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne.

Ból pod piersią z prawej strony

Ból pod piersią z prawej strony może świadczyć o stanie zapalnym pęcherzyka żółciowego. Jego ściany rozciągają pod wpływem zastoju żółci, co wywołuje dolegliwości bólowe. Oprócz tego chory odczuwa nudności, może wymiotować, pojawia się też gorączka.

Co ważne, ból z prawej strony jamy brzusznej może sygnalizować również problemy z wątrobą, takie jak np. wirusowe zapalenie wątroby, choroby nowotworowe narządu, torbiele, zakrzepicę żył wątrobowych.

Ból pod piersią z lewej strony

Ból pod piersią promieniujący na plecy z lewej strony może zwiastować kłopoty z trzustką, takie jak np. nowotwory, ropnie oraz torbiele rozwijające się w jej obrębie czy zapalenie trzustki. 

Dolegliwość wywołuje również śledziona. W wyniku niektórych chorób toczących się w organizmie (niekoniecznie związanych z samym narządem) może się ona powiększyć, powodując ucisk na okoliczne struktury. Warto podkreślić, że ból pod piersią z lewej strony bywa również wywołany przez zawał śledziony.

Ból pod piersiami – jelita

Występujący ból pod piersiami (zarówno z lewej, jak i z prawej strony jamy brzusznej) bywa spowodowany stanami chorobowymi w obrębie jelit. Mogą to być: 

  • infekcje zapalne (np. wrzodziejące zapalenie jelita, zapalenie jelit), 
  • uchyłki, 
  • zakażenia bakteryjne,
  • zespół jelita drażliwego

Niekiedy dolegliwości bólowe ze strony jelit wywołuje chwilowa niestrawność, zaparcie czy nagromadzenie się nadmiernej ilości gazów w ich wnętrzu.

Ból pod piersiami – żołądek

Charakterystyczny ból pod piersiami (w dołku, poniżej mostka) często jest następstwem chorób żołądka, do których należą między innymi:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – schorzenie najczęściej wywołane jest zakażeniem bakterią Helicobacter pylori;
  • zapalenie błony śluzowej przełyku i/lub żołądka – dolegliwość spowodowana jest zwykle przed drażniące, zakaźne lub immunologiczne czynniki;
  • nieżyt żołądkowo-jelitowy – choroba najczęściej wywołana jest przez wirusy infekujące przewód pokarmowy;
  • refluks przełyku – schorzenie może mieć różne przyczyny, do których należą między innymi przepuklina rozworu przełykowego, stosowanie niektórych leków, otyłość i nadwaga.

Ból pod piersiami – urazy

Bywa, że ból pod piersiami pojawia się na skutek upadku czy uderzenia w okolice klatki piersiowej lub jamy brzusznej. Jeśli jest silny i nie mija, należy udać się do lekarza, ponieważ mogło dojść do złamania żeber lub uszkodzenia któregoś z narządów jamy brzusznej, co może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia.

Ból pod piersiami w ciąży 

Na ból pod piersiami oraz uczucie pieczenia w gardle często skarżą się kobiety w ciąży. Objaw ten związany jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie matki. Zwiększona ilość progesteronu wpływa na rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego (w tym również zwieracza przełyku), co może skutkować cofaniem się treści pokarmowej. Bywa, że proces ten wywołuje również powiększająca się macica, która uciska żołądek i powoduje cofanie się pokarmu do przełyku. Piekący ból pod piersiami w ciąży jest więc często zjawiskiem normalnym, ale zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

Ból pod piersiami – pozostałe przyczyny

Do pozostałych przyczyn bólu brzucha pod piersiami należą między innymi:

  • kamica nerkowa – zatkanie moczowodu powoduje silny ból pleców, mogący promieniować do okolic podżebrzy;
  • nerwica wegetatywna – schorzenie daje różne objawy somatyczne, jednym z nich bywa ból pod piersiami;
  • praca lub choroby jajników – ból pod piersiami z obu stron jamy brzusznej może wywołać owulacja lub schorzenia jajników: torbiele, nowotwory, stany zapalne przydatków, pękniecie jajnika itp.;
  • inne, takie jak np.: zapalenie osierdzia, zapalenie płuc, zapalenie chrząstek żebrowych.

Ból pod piersiami – diagnostyka

Bólu pod piersiami (na środku, z lewej, jak i z prawej strony jamy brzusznej) nie wolno bagatelizować. Aby znaleźć przyczynę dolegliwości, należy udać się do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu badań przedmiotowych może on zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, do których zaliczamy między innymi:

  • morfologię krwi,
  • badanie moczu,
  • wskaźniki stanu zapalnego: OB, CRP,
  • próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP) – parametry przydatne w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych,
  • badanie na obecność krwi utajonej w kale,
  • elastazę trzustkową w kale,
  • diagnostykę obrazową jamy brzusznej (USG, RTG, tomografię komputerową),
  • diagnostykę endoskopową (gastroskopię, kolonoskopię).

Ból pod piersiami – leczenie

Nie ma jednej metody terapeutycznej, która gwarantuje pozbycie się problemu, jakim jest ból pod piersiami. Leczenie polega głównie na wyeliminowaniu przyczyny, powodującej dolegliwości bólowe. Po przeprowadzeniu wnikliwej diagnostyki lekarz może zadecydować o wprowadzeniu leczenia farmakologicznego i/lub chirurgicznego. Często zaleca również konsultację z dietetykiem, który pomoże w skomponowaniu lekkostrawnej diety, będącej nierzadko bardzo istotnym elementem walki z bólem.

Bibliografia