Guzek pod pachą – co oznacza? Czy jest powodem do niepokoju?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Guzek pod pachą sam w sobie nie jest chorobą, a objawem, którego nie wolno lekceważyć – jeśli się pojawi, wymaga rzetelnej diagnostyki. Warto wiedzieć, że może być zwiastunem groźnej choroby, ale nie zawsze tak jest. W przypadku zauważenia guza pod pachą należy udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu badań zadecyduje o dalszym postępowaniu. 

guzek pod pachą

Guzek pod pachą – czy to rak?

Wyczuwalny guzek pod pachą zwykle wzbudza ogromny niepokój i wiele osób zadaje sobie pytanie: czy jest on symptomem rozwijającego się nowotworu złośliwego? W większości przypadków tego rodzaju zmiana pod pachą nie jest symptomem raka, ale z uwagi na fakt, że tak może być, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Zwłaszcza jeśli jest to nieruchomy, niebolesny i twardy guzek – w tym przypadku może to być powiększony węzeł chłonny, który bywa jednym z objawów raka piersi. Sygnałem alarmowym w takiej sytuacji jest pojawienie się dodatkowych objawów, takich jak np.:

  • wyczuwalny guz piersi,
  • wyciek z brodawki,
  • zmiana kształtu piersi,
  • owrzodzenia,
  • niegojące się zmiany skórne gruczołu piersiowego.

Guzek pod pachą może świadczyć również o rozwoju chłoniaka – wówczas dodatkowo mogą wystąpić nocne poty, gorączka czy niezamierzona utrata masy ciała.

Powiększenie węzłów chłonnych z powodu rozwoju złośliwego nowotworu wymaga leczenia onkologicznego i ustalane jest indywidualnie.

Guzek pod pachą a infekcje wirusowe i bakteryjne 

Bolący guzek pod pachą zwykle świadczy o rozwoju infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Może być efektem zakażenia mieszków włosowych, np. po depilacji, którą wykonano niezgodnie z zasadami higieny. Wówczas guzek jest bolesny, może wydobywać się z niego treść ropna. Czasami może dojść do rozprzestrzenienia się procesu zapalnego na okoliczne mieszki włosowe – wówczas guzek jest większy i wymaga konsultacji lekarskiej. Niekiedy bolesny guzek pod pachą świadczy o rozwoju czyraka (bakteryjne zapalenie mieszka włosowego, najczęściej wywołane przez gronkowca złocistego). Jest koloru czerwonego, a na jego czubku pojawia się czop ropny –  taki stan również wymaga porady medycznej.

Aby zapobiegać w przyszłości wyżej wspomnianym infekcjom, należy używać jednorazowych maszynek do golenia, a po skończonej procedurze dezynfekować wydepilowaną skórę. Należy dbać również o higienę osobistą: często myć ręce, doły pachowe i dezynfekować każdą, nawet niewielką, ranę.

Guzek pod pachą, bolący przy dotyku, może być efektem przebytej infekcji, nie tylko o podłożu bakteryjnym, ale również  wirusowym (jednym z takich przykładów jest mononukleoza zakaźna, choroba wywołana przez wirus Epsteina-Barr). Wówczas wyczuwalny guz pod pachą okazuje się być powiększonym węzłem chłonnym. Bywa, że guzki pod pachami pojawiają się i znikają i są związane właśnie z przebiegiem kolejnych infekcji na tle wirusowym. Taki objaw również wymaga konsultacji lekarskiej.

Jak leczyć bolący guzek pod pachą? Wszystko zależy od przyczyny, która go wywołała. W przypadku zakażenia bakteryjnego lekarz może zadecydować o antybiotykoterapii; w sytuacji pojawienia się czyraka, niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna. Jeśli bolący guzek powstał przy okazji infekcji wirusowej, powinien samoistnie zniknąć w krótkim czasie po jej zwalczeniu przez organizm.

Guzek pod pachą – co może jeszcze oznaczać?

Guzek pod pachą może być objawem również innych procesów toczących się w organizmie. Co jeszcze może oznaczać? Oto możliwe przyczyny pojawienia się guzka pod pachą:

  • tłuszczak – niezłośliwa, miękka zmiana nowotworowa, ruchoma, zwykle niebolesna, nierzadko przybierająca większe rozmiary (nawet kilka-kilkanaście cm). Leczenie polega na jej chirurgicznym usunięciu;
  • kaszak – ruchoma względem podłoża, niebolesna torbiel, powstała na skutek zablokowania ujścia gruczołów łojowych. Tworzy się w okolicach mieszków włosowych, w przypadku większych zmian potrzebna jest interwencja chirurga;
  • zapalenie gruczołów potowych – bywa wywołane niewłaściwą higieną dołów pachowych, nadmierną potliwością czy zaburzeniami hormonalnymi. Zatkane gruczoły powodują nadkażenie bakteryjne: skóra pod pachą jest zaczerwieniona, pojawia się bolesny guzek;
  • zapalenie piersi – dotyka kobiety karmiące naturalnie. Zaleganie mleka w przewodach mlekowych może spowodować stan zapalny: skóra piersi jest ciepła, pojawia się ból, gorączka, powiększeniu mogą ulec węzły chłonne pod pachą. Zaleca się regularne odciąganie pokarmu, niekiedy niezbędna jest antybiotykoterapia;
  • alergia na artykuły pielęgnacyjne, np. dezodoranty – zmiana ustępuje po zaprzestaniu korzystania z kosmetyku uczulającego;
  • szczepienie – pachowy węzeł chłonny może ulec powiększeniu po szczepieniu, samoistnie wraca do swoich pierwotnych rozmiarów.

Wymienione powyżej przyczyny pojawienia się guzka pod pachą nie są jedynymi – źródłem problemu może być wiele innych czynników, dlatego każda zmiana powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Guzek pod pachą – do jakiego lekarza należy się udać?

W sytuacji pojawienia się guzka czy podłużnego zgrubienia pod pachą należy udać się do lekarza. W pierwszej kolejności może to być lekarz rodzinny, który po przeprowadzeniu diagnostyki zleci dalsze postępowanie. Na początku specjalista ogląda doły pachowe, dopytuje o inne objawy oraz przypadki nowotworów w rodzinie. Następnie bada guzek: sprawdza go pod kątem ruchomości, bolesności (tzn. czy dotyk wywołuje ból) oraz bada jego konsystencję (guzek miękki/twardy). Zebrane informacje są bardzo przydatne do postawienia wstępnej diagnozy. Gdy guzek wzbudza niepokój lekarza i istnieje podejrzenie zmiany nowotworowej, zaleca udać się do specjalisty onkologa. Jeśli to czyrak, wówczas może skierować pacjenta na wizytę do dermatologa lub chirurga.

Do badań diagnostycznych w przypadku pojawienia się guza pod pachą należą między innymi:

  • badania obrazowe: USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny;
  • badania krwi: morfologia z rozmazem, wykładniki stanu zapalnego (CRP, OB), próby wątrobowe (ASPAT i ALAT, LDH);
  • biopsja zmiany i przekazanie materiału do badania patomorfologicznego.

Bibliografia