Niskie libido u mężczyzn i kobiet - najczęstsze przyczyny

Mgr Aleksandra Wasilów


Udostępnij

Seksualność to bardzo ważna sfera ludzkiego życia, stanowiąca jedną z podstawowych potrzeb człowieka, a także jeden z elementów udanej relacji z partnerem. Potrzeba podejmowania aktywności seksualnej jest uwarunkowana indywidualnie. Co więcej, może zmieniać się okresowo i pod wpływem różnych czynników. Przemęczenie, stres czy zaburzenia hormonalne to tylko niektóre przyczyny obniżonego libido. Nie masz ochoty na seks? O tym, co może być tego powodem, przeczytasz w poniższym artykule.

niskie libido

Co to jest libido?

Seks i szeroko pojęta intymność należą do jednych z podstawowych potrzeb człowieka. Poza pragnieniem zaspokojenia żądz fizycznych, równie istotna jest sfera psychiczna i związana z nią potrzeba bliskiej relacji z drugim człowiekiem.

Libido, czyli popęd seksualny, można zdefiniować jako naturalną, biologiczną potrzebę podejmowania aktywności seksualnej. Termin ten odnosi się do ogólnego zainteresowania seksem, zarówno poprzez angażowanie się w aktywność seksualną, ale również myśli i fantazje erotyczne. Jego intensywność bywa różna u poszczególnych osób i może się zmieniać w trakcie życia. Niektórzy ludzie mają ochotę na seks codziennie, podczas gdy inni prawie wcale. Nie ma kryteriów, które jasno określałyby, co w praktyce oznacza niski, prawidłowy czy wysoki poziom libido. Wszystko zależy głównie od indywidualnych odczuć i preferencji oraz odczuć i preferencji partnera.

Niskie libido – przyczyny

Mała ochota na seks może być stanem jedynie tymczasowym, związanym z przejściowymi zdarzeniami w naszym życiu lub jak zostało wspomniane wcześniej, może wynikać z upodobań danej osoby. Jeśli jednak niskie libido utrzymuje się przez dłuższy okres, warto przyjrzeć się tej kwestii bliżej. Bardzo często u osób, które wcześniej wykazywały dużą aktywność seksualną, obniżone libido może wywoływać dyskomfort i ogólne złe samopoczucie. Dodatkowo, taki stan może wpływać na relację z partnerem, stając się tym samym problemem dla obu stron w związku.

Obniżony popęd seksualny może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku. Problem ten, pojawia się nie tylko u osób w średnim wieku i starszych, ale niskie libido w młodym wieku też może występować. Należy mieć na uwadze, że podłoże niskiego libido w wieku 20 lat i ogółem u osób młodych może być zupełnie inne, aniżeli w późniejszym wieku.

O niskim libido możemy mówić w sytuacji obniżenia popędu seksualnego w porównaniu do regularnego zainteresowania aktywnością seksualną. Dotyczy to zarówno zwiększonej obojętności wobec jakiegokolwiek rodzaju seksu (także masturbacji) oraz braku fantazji i myśli o nim.

Przyczyny niskiego libido obejmują czynniki biologiczne, zdrowotne, psychologiczne, społeczne i są to między innymi:

  • Zaburzenia hormonalne

Znaczący wpływ na poziom libido mają hormony. Przede wszystkim na aktywność seksualną będą wpływać hormony płciowe, takie jak estrogeny i testosteron. Jednakże spadek libido może też towarzyszyć hiperprolaktynemii (wysokie stężenie prolaktyny we krwi), czy niedoczynności tarczycy.

Sprawdź:

e-Pakiet badań hormonalnych dla kobiet

e-Pakiet badań hormonalnych dla mężczyzn

  • Brak odpowiedniej ilości snu

Odpowiednia ilość snu jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu i jest aktualnie uznawana za ważny element składający się na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Zaburzenia snu mogą wpływać na różne aspekty zdrowia człowieka, w tym na jego seksualność. Niedosypianie może prowadzić do zmian w poziomach niektórych hormonów. W badaniach wykazano, że u mężczyzn największa ilość testosteronu jest uwalniana podczas snu. Występuje związek pomiędzy obniżonym poziomem testosteronu a bezdechem sennym czy przerywanym snem. Jak powszechnie wiadomo, hormon ten ma kluczowe znaczenie dla męskiej seksualności, a jego spadek może prowadzić do obniżenia libido.

  • Dieta i aktywność fizyczna

Niezdrowa dieta, dieta ciężkostrawna i brak aktywności fizycznej mogą odbierać ochotę na seks. Korzyści płynące ze zdrowego stylu życia to nie tylko te, wpływające na funkcjonowanie organizmu, ale również oddziałujące na wygląd zewnętrzny. Ogólne dobre samopoczucie i samoakceptacja sprzyjają relacjom intymnym. Uprawianie sportu powoduje uwalnianie ,,hormonów szczęścia” (endorfin), a tym samym przyczynia się do redukcji stresu i osiągnięcia stanu odprężenia. Z kolei, zbyt intensywne treningi mogą także niekorzystnie wpływać na libido. Ponadto, wybrane produkty spożywcze, ze względu na substancje w nich zawarte, uznawane są za naturalne afrodyzjaki, które wzmagają popęd seksualny. Zaliczamy do nich niektóre owoce, przyprawy, czekoladę, owoce morza.  

  • Palenie tytoniu i picie alkoholu

Różne używki mają negatywny wpływ na kondycję i stan organizmu. Zapach papierosów lub mocnego alkoholu może zniechęcać partnera do podejmowania aktywności seksualnej. W badaniach wykazywano, że osoby palące, częściej zgłaszały problemy z niską aktywnością w życiu seksualnym, aniżeli osoby niepalące.

  • Stres

Działania pod presją czasu, natłok obowiązków, życiowe zmiany, problemy, konflikty z innymi osobami to możliwe źródła stresu. Stres, w szczególności przewlekły może wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu, a tym samym wpływać na poziom libido. Bodziec wywołujący stres, może być na tyle silny, że myśli o pożądaniu seksualnym schodzą na dalszy plan.

  • Depresja i inne stany wpływające na obniżenie nastroju

Depresja, przygnębienie, smutek często zabierają siły i chęci do funkcjonowania i podejmowania różnych działań, w tym związanych ze sferą seksualną. Nie należy ich lekceważyć, a po pomoc warto udać się do specjalisty.

  • Przyczyny psychologiczne

Przyczynę obniżonego popędu seksualnego może stanowić niska samoocena i kompleksy związane z wyglądem. Problem mogą też być przeżyte traumy o podłożu seksualnym. Takie przypadki wymagają często konsultacji ze specjalistą.

  • Problemy w relacji z partnerem

Udanej relacji intymnej nie będą sprzyjać konflikty i problemy pomiędzy partnerami, a także utrata bliskości, wkradająca się do związku rutyna czy odmienne preferencje.

  • Antykoncepcja

Doniesienia o tym, czy stosowana antykoncepcja, głównie antykoncepcja hormonalna wpływa na poziom libido, bywają sprzeczne. Istnieje wiele metod antykoncepcji, mniej lub bardziej skutecznych, obciążonych innymi, ewentualnymi skutkami ubocznymi. Wybór odpowiedniej metody może pozytywnie wpłynąć na poprawę życia seksualnego.

  • Ciąża i karmienie piersią

Spadek libido w czasie ciąży i karmienia piersią wiąże się głównie ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w organizmie kobiety. Może być też związany z dolegliwościami występującymi w ciąży.

  • Menopauza i andropauza

Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn na poziom libido negatywnie wpływa wiek i występujące zaburzenia hormonalne.

  • Choroby

Do zmniejszenia popędu seksualnego mogą prowadzić warunki zdrowotne, głównie choroby takie jak: nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zaburzenia hormonalne, bóle głowy.

  • Niektóre leki

Wśród leków odpowiedzialnych za wpływ na obniżenie libido, wymienia się: leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne, leki stosowane w chorobach układu krążenia, leki hormonalne.

Niskie libido u kobiet a niskie libido u mężczyzn

Wiele przyczyn niskiego libido jest podobnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W przypadku płci pięknej na wahania libido mają wpływ zmiany zachodzące w poszczególnych fazach cyklu miesięcznego. W trakcie dni płodnych i owulacji, kobieta zwykle odczuwa wzrost libido. Wynika to z zachodzących zmian hormonalnych. Te z kolei, przyczyniają się do zmian libido także w czasie ciąży, w okresie karmienia piersią i po menopauzie. Ze zmniejszeniem popędu seksualnego u pań mogą się wiązać następujące problemy: dyspareunia (dolegliwości bólowe są związane z seksem), suchość pochwy, infekcje, endometrioza, zespół policystycznych jajników, zespół napięcia przedmiesiączkowego, problemy z osiągnięciem orgazmu.

U mężczyzn niskie libido to najczęściej skutek obniżonego poziomu testosteronu. Hormon ten naturalnie spada wraz z wiekiem, stąd zmniejszony popęd seksualny stanowi problem w dużej mierze dojrzałych i starszych mężczyzn, ale nie tylko. Do obniżenia libido u panów prowadzą: zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, opóźniony wytrysk, które to mogą powodować niepokój związany z seksem.

Niskie libido – jakie badania?

Z niskim libido często związane są problemy zdrowotne. Dlatego, poszukując przyczyny obniżonego popędu seksualnego, należy rozważyć wykonanie badań laboratoryjnych: morfologii krwi, glukozy, lipidogramu, testosteronu, estradiolu, prolaktyny czy hormonów tarczycy. Wyniki badań powinien ocenić lekarz.

„Zerowe” libido – jakie je zwiększyć?

Niskie libido może niekorzystnie wpływać na samopoczucie oraz relację z partnerem. Z całą pewnością pomocna może okazać się wizyta u lekarza specjalisty w dziedzinie seksuologii lub u psychologa. Aby zwiększyć libido, kluczowe może okazać się znalezienie przyczyny powodującej obniżony popęd seksualny. Warto w tym miejscu przypomnieć, że skoro poziom libido bywa różny u poszczególnych osób to jego niski poziom, niekoniecznie świadczy o współwystępującej chorobie.

Działania, które mogą pozytywnie wpłynąć na poziom libido to:

  • odpowiednia ilość snu,
  • zdrowa dieta,
  • aktywność fizyczna,
  • wyeliminowanie używek,
  • profilaktyka zdrowotna,
  • dbanie o relację w związku, tworzenie więzi,
  • spędzanie czasu tylko z partnerem, wspólne aktywności,
  • budowanie odpowiedniej atmosfery i napięcia,
  • wyeliminowanie czynników stresujących lub podjęcie prób radzenia sobie ze stresem.

Dostępne są suplementy, które wspomagają popęd seksualny, ale nie powinny być stosowane bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Autor: Mgr Aleksandra Wasilów

Bibliografia:

  1. Ginekologia, tom II, Bręborowicz H.G. (red.), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. Sexual problems in the patients with psychiatric disorders. Piontek A, Szeja J, Błachut M, Badura-Brzoza K. Wiad Lek. 2019;72(10):1984-1988.
  3. Sleep, Sleep Disorders, and Sexual Dysfunction. Cho JW, Duffy JF. World J Mens Health. 2019;37(3):261-275.
  4. Seksuologia, Lew-Starowicz M., Lew-Starowicz Z., Skrzypulec-Plinta V. (red.), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  5. Impact of Contraceptive Type on Sexual Desire of Women and of Men Partnered to Contraceptive Users. Mark KP, Leistner CE, Garcia JR. J Sex Med. 2016;13(9):1359-1368.
  6. The effects of hormonal contraceptives on female sexuality: a review. Burrows LJ, Basha M, Goldstein AT. J Sex Med. 2012;9(9):2213-2223.