Siniak po pobraniu krwi – jak go uniknąć?

Mgr Aleksandra Wasilów


Udostępnij

Pobranie krwi to jedna z podstawowych procedur medycznych, pozwalająca na pozyskanie materiału do badań laboratoryjnych. Ze względu na powszechność, pobranie krwi do badań kojarzy się nam zazwyczaj z szybką i rutynową procedurą. Należy jednak pamiętać, że jest to zabieg w pewnym stopniu inwazyjny, ponieważ dochodzi do przerwania ciągłości skóry pacjenta i jak każda procedura medyczna wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Siniak po pobraniu krwi to jedna z częściej występujących niedogodności. Zatem, jak uniknąć siniaka po pobraniu krwi? Jak przygotować się do badań laboratoryjnych? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. 

sniak po pobraniu krwi - pielęgniarka pobierająca krew mężczyźnie

Przygotowanie do badań laboratoryjnych – ogólne zasady

Badania kontrolne warto wykonywać raz w roku. Zanim odwiedzimy punkt pobrań, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do badań, aby uzyskać wiarygodne wyniki, odzwierciedlające rzeczywisty stan organizmu.

Zaleca się, aby pobranie krwi do badań laboratoryjnych odbywało się rano, na czczo, czyli po około 12-godzinnym nieprzyjmowaniu pokarmów. Ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie powinien być spożyty około godziny 18:00. Dzień przed badaniem powinno się unikać spożywania alkoholu, obfitych i tłustych posiłków oraz podejmowania nadmiernego wysiłku fizycznego. Bezpośrednio przed pobraniem materiału należy unikać stresu, wysiłku i nie należy palić papierosów. Zalecany jest też krótki odpoczynek.

Ponadto przed badaniem można wypić niewielką ilość wody niegazowanej. Pamiętaj również, aby poinformować personel medyczny o przyjmowanych suplementach i lekach, gdyż niektóre z nich mogą wpływać na wyniki badań poprzez ich fałszywe zaniżenie lub zawyżenie.

Sprawdź również: Jakie badania krwi możesz wykonać, będąc w trakcie okresu?

Siniak po pobraniu krwi – przyczyny

Siniaki, nazywane inaczej podbiegnięciami krwawymi, pojawiają się w wyniku podskórnego wylewu krwi z uszkodzonego naczynia krwionośnego. W efekcie na skórze obserwowane są zmiany o różnym stopniu rozległości i zabarwieniu. Siniaki mogą mieć czerwono-granatowe, zielone, żółte odcienie, w zależności od etapów przemian hemoglobiny. Chociaż krwiak po pobraniu krwi może wyglądać nieestetycznie, to jest on zwykle niegroźną zmianą i nie wymaga stosowania specjalnego leczenia. Jeśli jednak zmiany są rozległe i utrzymują się długo, warto udać się na konsultację do lekarza, ponieważ podatność na siniaki może świadczyć także o występowaniu niektórych chorób. Siniaki znikają samoistnie po upływie około tygodnia lub około 10 dni.

Wpływ na pojawienie się siniaka po pobraniu krwi, w okolicy miejsca wkłucia, mają takie czynniki jak:

  • doświadczenie osoby pobierającej krew,
  • technika wykonania wkłucia,
  • współpraca pacjenta podczas pobierania materiału oraz po zabiegu,
  • indywidualne predyspozycje pacjenta. 

Pobranie krwi dla wielu osób jest nieprzyjemną procedurą, której może towarzyszyć niewielki ból, swędzenie, pieczenie lub może być też odczuwane pulsowanie w miejscu wkłucia. Siniaki to nie jedyne powikłanie po pobraniu krwi. U części osób może wystąpić:

  • uczucie zamroczenia lub omdlenie,
  • ból w okolicy miejsca wkłucia,
  • przedłużone krwawienie z miejsca wkłucia (związane z brakiem odpowiedniego uciskania miejsca wkłucia lub na skutek zaburzeń związanych z układem krzepnięcia krwi),
  • zakażenie (aktualnie bardzo niewielkie ryzyko dzięki stosowaniu sprzętów jednorazowego użytku, środków ochrony osobistej, dezynfekcji).

Czy sinika po pobraniu krwi można uniknąć?

Stosując kilka zasad, można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia siniaka po pobraniu krwi. Po pierwsze w trakcie pobrania należy stosować się do zaleceń personelu medycznego. Rękę powinno się trzymać stabilnie i nie wykonywać gwałtownych ruchów w momencie, gdy igła znajduje się w naczyniu krwionośnym. Po pobraniu krwi rękę trzymamy prosto, a miejsce wkłucia należy uciskać mocno przez około 5 minut (zmniejsza to ryzyko wynaczynienia się krwi). Bezpośrednio po wizycie w punkcie pobrań nie obciążaj i nie nadwyrężaj ręki, z której była pobierana krew. 

Przeczytaj także: Podstawowe badania krwi – 5 badań, które warto wykonywać raz do roku.

Siniak po pobraniu krwi – domowe sposoby

W większości przypadków siniaki nie wymagają leczenia. Celem zmniejszenia obrzęku można zastosować na przykład kompres chłodzący. Aby przyspieszyć gojenie się siniaków, można użyć żeli i maści dostępnych w aptekach. Produkty te zawierają substancje o działaniu zmniejszającym obrzęki, chłodzącym, łagodzącym i przyspieszającym regenerację, czy też uszczelniającym naczynia krwionośne. Jeśli działania te nie przyniosą zadowalających efektów, wskazane jest odbycie konsultacji lekarskiej.

Mgr Aleksandra Wasilów

Bibliografia

  • Szczeklik A, Gajewski P, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.