Zespół Menkesa – objawy, przyczyny, leczenie

Redakcja Diagnostyki
Udostępnij

Zespół Menkesa to rzadkie, wrodzone zaburzenie spowodowane defektem metabolizmu miedzi. Na chorobę cierpią głównie chłopcy, którzy w większości przypadków umierają w wieku kilku lat. Pierwsze symptomy schorzenia mogą być widoczne już po narodzinach, jednak pełne ich spektrum zauważalne jest po ukończeniu 2.-3. miesiąca życia. Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju zespołu Menkesa?

zespół menkesa

Rola miedzi w organizmie

Miedź to pierwiastek, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarczany jest wraz z pożywieniem, bierze udział w wielu ważnych procesach fizjologicznych:

  • uczestniczy w przyswajaniu żelaza i neutralizacji wolnych rodników;
  • warunkuje utrzymanie prawidłowego poziomu syntezy kolagenu i elastyny;
  • stabilizuje i chroni przed uszkodzeniem błony komórkowe;
  • współuczestniczy w przesyłaniu impulsów nerwowych na poziomie syntezy neuroprzekaźników;
  • wpływa na mielinizację nerwów;
  • wspiera odporność organizmu, wykazuje działanie bakteriobójcze;
  • ma wpływ na ekspresję genów.

Warto przeczytać: https://diag.pl/pacjent/artykuly/choroby-genetyczne-5-wybranych-chorob-genetycznych-i-ich-przyczyny/

Co to jest zespół Menkesa?

Zespół Menkesa, zwany chorobą Menkesa, to schorzenie wynikające z nieprawidłowego metabolizmu miedzi – u chorych zauważalny jest brak wchłaniania jonów miedzi w przewodzie pokarmowym, co prowadzi między innymi do postępującego procesu neurodegeneracyjnego oraz niekorzystnych zmian w tkance łącznej. Po raz pierwszy schorzenie zostało opisane w 1962 roku przez neurologa dziecięcego – Johna Menkesa oraz jego współpracowników.

Zespół Menkesa rozwija się w okresie noworodkowym i dotyka głównie chłopców. Jest rzadkim schorzeniem – w Europie notuje się około 1 przypadek na 300 000 urodzeń (wyższą częstość występowania choroby obserwuje się w Australii (1 dziecko na 50 000-100 000 urodzeń).

Wyróżniamy następujące typy zespołu Menkesa:

  • typ ostry – klasyczna postać choroby Menkesa (95% przypadków) charakteryzująca się gwałtownym przebiegiem i złym rokowaniem;
  • typ łagodny – znany jako syndrom rogu potylicznego (ang. occipital horn syndrome, OHS), cechujący się łagodniejszym przebiegiem i znacznie lepszymi rokowaniami;
  • typ pośredni – obejmuje przypadki, w których występują objawy typowe dla ostrej formy, jednak długość życia jest porównywalna do typu łagodnego.

Zespół Menkesa – przyczyny

Zespół Menkesa to ciężkie, wieloukładowe schorzenie o podłożu genetycznym. Wywołany jest mutacją genu kodującego białko ATP7A (odpowiedzialne za transport miedzi) na chromosomach X. Schorzenie, sprzężone z płcią, jest dziedziczone recesywnie,. W większości przypadków chromosom ze zmutowanym genem pochodzi od matki. Chorują chłopcy, dziewczynki są bezobjawowymi nosicielami.  U 25% chorych mutacja w genie ATP7A powstaje de novo.

W klasycznej postaci choroby, funkcja genu ATP7A jest całkowicie wyłączona. Z kolei w łagodniejszych wariantach klinicznych zespołu Menkesa dochodzi jedynie do jego częściowego upośledzenia.

Zespół Menkesa – objawy

Wiele chorych dzieci rodzi się o czasie i wykazuje prawidłowe parametry urodzeniowe. Jednak schorzenie może dawać sygnały już w okresie noworodkowym – u dzieci cierpiących na klasyczną postać zespołu Menkesa obserwuje się wiele patologicznych objawów. Często występuje przepuklina pępkowa i pachwinowa oraz deformacja klatki piersiowej. W pierwszych tygodniach życia może pojawić się długotrwająca i ciężka żółtaczka noworodkowa. Dziecko miewa problemy z ssaniem oraz utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała (hipotermia).

Typowym objawem choroby, który powinien wzbudzić niepokój, są krótkie, szorstkie, podatne na złamania, przypominające w dotyku owczą wełnę włosy. Najczęściej są one pozbawione pigmentu i charakterystycznie skręcone o 180° (chorobę czasami określa się jako schorzenie krętych włosów, ang. kinky hair disease, KHD). Dzieci z zespołem Menkesa cechuje charakterystyczny wygląd twarzoczaszki:  jasny, blady odcień skóry, mocno ograniczona mimika twarzy (tzw. amimiczna twarz), szerokie, wydatne policzki, mała żuchwa, płaski nos oraz opadające powieki.

U chorych dość szybko (bo około 2.-3. miesiąca życia) zauważalne jest zahamowanie rozwoju fizycznego i psychicznego. Bardzo charakterystyczne są objawy neurologiczne, do których należą między innymi oporne na leczenie drgawki czy napady padaczkowe. Początkowo obserwuje się osłabienie mięśniowe, w miarę rozwoju chory pojawia się spastyczność mięśniowa. Dodatkowym objawem zespołu Menkesa jest osteoporoza skutkująca podatnością kości na złamania. Dzieci mają problem ze wzrokiem, cierpią na biegunki i wymioty. Często zapadają na infekcje układu moczowego.

Liczne zaburzenia sprawiają, że dzieci mają problem z funkcjonowaniem – w większości przypadków nie potrafią nawet utrzymać pozycji siedzącej, mają problemy z oddychaniem. Z biegiem czasu ich stan się pogarsza, objawy się nasilają, doprowadzając do śmierci.

U dzieci cierpiących na łagodny typ choroby Menkesa obserwuje się znacznie lżejszy przebieg schorzenia: objawy neurologiczne są słabo nasilone lub nie występują wcale. Chorzy zmagają się natomiast z problemem hiperplastycznej skóry, skłonnością do tworzenia się siniaków, uchyłkami pęcherza moczowego oraz nieprawidłowościami w budowie układu kostno-stawowego.

Zespół Menkesa – diagnostyka

Wstępną diagnozę stawia się na podstawie objawów klinicznych obserwowanych u chorego dziecka – szczególny niepokój powinno wzbudzić pojawienie się typowych zmian we włosach. Jednym z podstawowych badań diagnostycznych zespołu Menkesa jest badanie krwi: niski poziom stężenia miedzi oraz ceruloplazminy w surowicy mogą stanowić podstawę do rozpoznania choroby. Ważnym badaniem jest również oznaczenie poziomu katecholamin w osoczu. U 95% chorych, testy genetyczne wskazują na obecność mutacji w genie ASTP7A.

Zespół Menkesa – leczenie

Leczenie zespołu Menkesa polega głównie na łagodzeniu objawów. Wczesna terapia (rozpoczęta przed ukończeniem 2. miesiąca życia) podskórnymi iniekcjami preparatami miedzi może wpływać na poprawę stanu neurologicznego oraz rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka. Jednak leczenie tego typu jest bardzo uciążliwe dla dziecka: wiąże się z codzienną podażą miedzi oraz występowaniem szeregu działań ubocznych. Dlatego terapia w tej formie budzi u wielu specjalistów wątpliwości natury etycznej.

Zespół Menkesa – rokowania

Zespół Menkesa najczęściej ma charakter klasyczny, który charakteryzuje się ostrym przebiegiem i złymi rokowaniami – w tym przypadku chłopcy zwykle umierają przed ukończeniem 5. roku życia. Osoby cierpiące na typ łagodny choroby Menkesa żyją znacznie dłużej, niektóre nawet 50 lat.

Bibliografia

  • Krzeptowski Wojciech, Pierzchała Olga, Lenartowicz Małgorzata, Metabolizm miedzi oraz charakterystyka dziedzicznych zespołów chorobowych, na tle niedoboru miedzi, spowodowanych zaburzeniami aktywności białka ATP7A, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, tom 63, nr 3, 2014, 395-413.
  • Kochanowska Iwona, Waloszczyk Piotr, Hampel-Osipowicz Elżbieta, Klasyczna postać choroby Menkesa – opis przypadku.
  • Dereń Karolina, Zespół Menkesa – przyczyny, objawy, leczenie.
  • Diagnostyka, Miedź w organizmie – czy jest nam potrzebna? Rola miedzi w organizmie.

Więcej+
artykułów