Borelioza w trawie piszczy

Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?

Zdjęcie dla Borelioza w trawie piszczy

Czym jest borelioza?

Borelioza, określana także jako choroba z Lyme, jest najczęściej występującą chorobą odzwierzęcą w Polsce. To wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez krętki Borrelia burgdorferi, które przenoszone są przez kleszcze. To małe pajęczaki, które najczęściej bytują w lasach liściastych i mieszanych, zaroślach w okolicach zbiorników wodnych, łąkach, ale także w parkach oraz ogródkach. Niestety – ryzyko zakażenia jest wysokie na wsi, jak i w miastach.

Czy każde ukąszenie przez kleszcza kończy się boreliozą? Nie – według danych około 30% kleszczy jest nosicielami chorobotwórczych bakterii, krętków z rodzaju Borrelia. Dodatkowo czas usunięcia kleszcza z powierzchni ciała ma duże znaczenie. Im więcej czasu upływa od momentu wbicia się kleszcza w skórę ofiary, tym bardziej ryzyko zakażenia boreliozą wzrasta. Według obserwacji prawdopodobieństwo zakażeniem krętkami Borrelia wynosi:

  • 0% w przypadku czasu krótszego niż 24 godziny od ukąszenia,
  • 12% dla 48 godzin od ukąszenia,
  • 79% dla 72 godzin od ukąszenia,
  • 94% dla 96 godzin od ukąszenia.
Często jednak ciężko określić moment wkłucia się kleszcza, dlatego niezwykle ważna jest uważność i obserwacja swojego ciała oraz stanu zdrowia po usunięciu kleszcza. 

Symptomy, które mogą wskazywać na zakażenie, mogą objawiać się na różnych narządach i tkankach. Najbardziej znanym objawem jest rumień wędrujący, jednak co ważne, nie pojawia się on zawsze. Borelioza może rozwijać się w organizmie, dając zupełnie inne objawy. 

Objawy boreliozy można podzielić na 3 etapy.

Stadium wczesne ograniczone:

  • rumień wędrujący, który występuje u 70% osób, które zostały zakażone przez kleszcza. Pojawia się najczęściej w ciągu 3-30 dni od zakażenia; ma średnicę ok. 5 cm, jest zaczerwieniony, charakterystycznie rozszerza się obwodowo z centralnym pojaśnieniem;
  • objawy grypopodobne, jak osłabienie, bóle stawowo-mięśniowe czy podwyższenie temperatury ciała.
Stadium wczesne rozsiane (brak podjętego leczenia):
  • zapalenie stawów, 
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • wczesna neuroborelioza –  objawiająca się porażeniem nerwu twarzowego oraz łagodnym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.
Stadium późne (długotrwałe niepodjęcie leczenia):
  • zanikowe zapalenie skóry, 
  • przewlekłe zapalenie stawów, 
  • dolegliwości ze strony układu nerwowego, 
  • przewlekłe zapalenie mózgu i rdzenia (najcięższa postać późnej boreliozy).

Postępowanie po ugryzieniu kleszcza

Tekst alternatywny obrazka dla punktu 1

Nie uciskaj kleszcza.

Tekst alternatywny obrazka dla punktu 2

Nie smaruj ciała lub kleszcza substancjami takimi jak środki owadobójcze, alkohol czy tłuszcz.

Tekst alternatywny obrazka dla punktu 3

Usuń delikatnie kleszcza odpowiednim akcesorium. Nie używaj w tym celu paznokci.

Tekst alternatywny obrazka dla punktu 4

Zdezynfekuj miejsce po usuniętym kleszczu.

Tekst alternatywny obrazka dla punktu 5

Obserwuj całe ciało, nie tylko miejsce ukąszenia.

Tekst alternatywny obrazka dla punktu 6

Zwracaj uwagę na jakiekolwiek zmiany w samopoczuciu.

Tekst alternatywny obrazka dla punktu 7

W razie wystąpienia objawów, udaj się do lekarza.

Tekst alternatywny obrazka dla punktu 8

Wykonaj badania laboratoryjne.

Jak zdiagnozować boreliozę?

Klasyczna diagnostyka boreliozy rozpoczyna się nie wcześniej niż po 3-4 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza (optymalnie między 6 a 8 tygodniem po ukąszeniu). Zaleca się wówczas wykonanie następujących badań polegających na oznaczeniu swoistych przeciwciał IgM i IgG:

Negatywny wynik badań oznacza zakończenie procesu diagnostycznego i wyklucza zakażenie boreliozą. Wynik nierozstrzygający lub dodatni jest wyłącznym wskazaniem do badań weryfikujących:  

Istnieje możliwość wykonania badania w kierunku boreliozy już tydzień po ukąszeniu. Mowa o innowacyjnym badaniu, które umożliwia bardzo wczesne wykrycie zakażenia krętkami Borrelia:

Badanie skupia się na pomiarze stężenia interferonu gamma, który jest produkowany przez limfocyty T w odpowiedzi na wniknięcie bakterii do organizmu. Dodatkowo obejmuje ocenę odpowiedzi humoralnej, za którą odpowiedzialne są limfocyty B i powstające z nich komórki plazmatyczne (diagnostyka przeciwciał klasy IgM i IgG). Wczesne wykrycie zakażenia boreliozą umożliwia szybkie wprowadzenie leczenia, które wspomaga powrót do zdrowia.

Badania kleszcza

Oprócz badań osoby ukąszonej realizowane są także badania kleszcza na obecność krętków Borellia lub innych chorobotwórczych drobnoustrojów. 

Wyniki badań nie są jednoznaczne z zakażeniem boreliozą lub innymi chorobami odkleszczowymi. Pozwalają jednak na ocenę ryzyka zakażenia, w efekcie uwrażliwiając osobę ukąszoną na jakiekolwiek objawy, które mogłyby być efektem ugryzienia kleszcza. 

 

W procesie diagnostycznym najważniejsze jest, by obserwować swoje ciało i zmiany samopoczucia oraz kierować się wskazówkami i zaleceniami lekarza specjalisty.

Więcej informacji

Należy delikatnie usunąć kleszcza przyrządami do tego przeznaczonymi (haczyki, karty, lassa, aspiratory etc.). Należy pamiętać, aby nie uciskać kleszcza i nie wyciągać go paznokciami lub przedmiotami, które nie zostały do tego przeznaczone. Po procedurze należy zdezynfekować miejsce, w którym znajdował się pajęczak. Jeżeli w miejscu ukąszenia pozostały fragmenty kleszcza, można wyciągnąć je pęsetą W razie problemów z oczyszczeniem miejsca ukąszenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Nie. Według danych około 30% kleszczy jest nosicielem krętków Borrelia, które przyczyniają się do rozwoju zakażenia. Dodatkowo na ryzyko rozwoju boreliozy wpływa czas od momentu ukąszenia do usunięcia kleszcza. Należy pamiętać, że kleszcze mogą przyczyniać się do rozwoju wielu infekcji, dlatego obserwacja swojego ciała oraz pojawiających się objawów chorobowych jest niezwykle istotna.

Zakażenie krętkami Borrelia objawia się bólem mięśni i stawów, osłabieniem oraz rumieniem wędrującym, który pojawia się od 3 do 30 dnia po ukąszeniu. Co ważne, rumień wędrujący pojawia się w 70% przypadków, dlatego należy obserwować wszelkie zmiany w samopoczuciu.

Po 3-4 tygodniach od ukąszenia (optymalnie między 6 a 8 tygodniem po ukąszeniu) należy wykonać badania w kierunku swoistych przeciwciał IgM i igG metodą ELISA/CLIA. Jeżeli otrzymany wynik jest nierozstrzygający lub pozytywny, występuje wskazanie do zrealizowania badań weryfikujących wykonywanych metodą Western Blot. Jest także możliwość wykonania wczesnego badania w kierunku boreliozy – innowacyjnego testu diagnostycznego LymeDetect. Może być on wykonany już po 7 dniach od ukąszenia. Opiera się on na pomiarze stężenia interferonu gamma oraz diagnostykę swoistych przeciwciał klasy IgM i IgG.

Tak, istnieje możliwość zbadania kleszcza na obecność materiału genetycznego krętków Borellia oraz innych drobnoustrojów, które mogą powodować infekcje. Co ważne, wynik badania nie oznacza zakażenia chorobami odkleszczowymi, a jest wskazaniem do obserwacji swojego ciała oraz zmian w samopoczuciu.