Czym jest borelioza?
Borelioza, określana także jako choroba z Lyme, jest najczęściej występującą chorobą odzwierzęcą w Polsce. To wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez krętki Borrelia burgdorferi, które przenoszone są przez kleszcze. To małe pajęczaki, które najczęściej bytują w lasach liściastych i mieszanych, zaroślach w okolicach zbiorników wodnych, łąkach, ale także w parkach oraz ogródkach. Niestety – ryzyko zakażenia jest wysokie na wsi, jak i w miastach.
Czy każde ukąszenie przez kleszcza kończy się boreliozą? Nie – według danych około 30% kleszczy jest nosicielami chorobotwórczych bakterii, krętków z rodzaju Borrelia. Dodatkowo czas usunięcia kleszcza z powierzchni ciała ma duże znaczenie. Im więcej czasu upływa od momentu wbicia się kleszcza w skórę ofiary, tym bardziej ryzyko zakażenia boreliozą wzrasta. Według obserwacji prawdopodobieństwo zakażeniem krętkami Borrelia wynosi:
- 0% w przypadku czasu krótszego niż 24 godziny od ukąszenia,
- 12% dla 48 godzin od ukąszenia,
- 79% dla 72 godzin od ukąszenia,
- 94% dla 96 godzin od ukąszenia.
Symptomy, które mogą wskazywać na zakażenie, mogą objawiać się na różnych narządach i tkankach. Najbardziej znanym objawem jest rumień wędrujący, jednak co ważne, nie pojawia się on zawsze. Borelioza może rozwijać się w organizmie, dając zupełnie inne objawy.
Objawy boreliozy można podzielić na 3 etapy.
Stadium wczesne ograniczone:
- rumień wędrujący, który występuje u 70% osób, które zostały zakażone przez kleszcza. Pojawia się najczęściej w ciągu 3-30 dni od zakażenia; ma średnicę ok. 5 cm, jest zaczerwieniony, charakterystycznie rozszerza się obwodowo z centralnym pojaśnieniem;
- objawy grypopodobne, jak osłabienie, bóle stawowo-mięśniowe czy podwyższenie temperatury ciała.
- zapalenie stawów,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- wczesna neuroborelioza – objawiająca się porażeniem nerwu twarzowego oraz łagodnym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.
- zanikowe zapalenie skóry,
- przewlekłe zapalenie stawów,
- dolegliwości ze strony układu nerwowego,
- przewlekłe zapalenie mózgu i rdzenia (najcięższa postać późnej boreliozy).