Kup Badanie online
Mając na względzie zapewnienie pełnego bezpieczeństwa epidemiologicznego, zachęcamy do kupowania badań online w naszym e-Sklepie. Wspólnie pracujmy nad tym, aby nasze działania zapewniały bezpieczeństwo zarówno wszystkim pacjentom, jak i obsługującemu ich personelowi laboratoryjnemu.


Rodzaje testów w kierunku COVID-19
Badania w kierunku COVID-19 w ofercie Diagnostyki:
- SARS-CoV-2 metoda RT-PCR i RT-LAMP,
- SARS-CoV-2 test antygenowy,
- SARS-CoV-2 IgM, IgG – test kasetkowy,
- SARS-CoV-2 badania serologiczne.


Bądź świadomy – bądź bezpieczny!
Wykonaj badanie poziomu przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2. Badanie zapewnia ilościowy pomiar stężenia przeciwciał neutralizujących swoistych względem białka szczytowego – antygenu S wirusa SARS-CoV-2.


Zaświadczenia lekarskie do wyniku testu met. RT-PCR do podróży zagranicznych
Do wyniku badania SARS-CoV-2 można otrzymać zaświadczenie lekarskie w języku obcym z podpisem elektronicznym lekarza. Zaświadczenie może być wykorzystane podczas podróży zagranicznych.


Badania na COVID-19 dla firm
Chcesz zamówić badania SARS-CoV-2 dla Twoich pracowników? Masz pytania związane z przeprowadzeniem testów? Napisz do nas – w wiadomości podaj liczbę pracowników, którą chcesz przebadać oraz test w kierunku koronawirusa, który Cię interesuje. Przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę.


Czy geny mają wpływ na przebieg choroby?
Stopień ciężkości objawów towarzyszących infekcjom wywoływanym przez koronawirusy, oprócz czynników takich jak wiek czy choroby współistniejące może zależeć również od indywidualnych predyspozycji genetycznych. W jaki sposób można sprawdzić jak wyglądają predyspozycje do ciężkiego przebiegu COVID-19?


Pobranie materiału w domach i zakładach pracy
Należący do Grupy DIAGNOSTYKA start-up uPacjenta.pl, jako pierwszy autoryzowany podmiot medyczny w Polsce oferuje pobranie materiału na obecność wirusa SARS-CoV-2 w domach i zakładach pracy.


Program "Badamy-Wspieramy 2.0."
Grupa DIAGNOSTYKA w ramach programu „Badamy-Wspieramy 2.0.” sfinansuje około 1 000 darmowych badań w kierunku COVID-19 u nauczycieli pracujących w szkołach o podwyższonym ryzyku epidemicznym.


Projekt darmowych badań dla medyków
Grupa DIAGNOSTYKA organizuje w kilkunastu miastach Polski badania na obecność wirusa SARS-CoV-2. Szukamy Partnerów, którzy dofinansują testy dla medyków. Badamy-wspieramy, razem możemy więcej!


Koronawirus a grupa ryzyka
W oparciu o dostępne dane epidemiczne i kliniczne, wiadomo, że osoby w zaawansowanym wieku i bez względu na wiek, z określonymi dolegliwościami medycznymi, należą do grupy narażonej na ciężki przebieg COVID-19, stanowiąc tzw. grupę wysokiego ryzyka. Kogo zalicza się do grupy ryzyka?


W trosce o dzieci
Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Widzą nasze emocje i zachowania, świetnie odczytują gesty i rozumieją, że dzieje się coś wyjątkowego. Pozostawanie długo w domu, niemożność spotkania z rówieśnikami, wyjścia na zewnątrz oraz zamknięte żłóbki i przedszkola to coś, co dla najmłodszych jest nowe i niespodziewane. Jak wytłumaczyć dziecku czym jest koronawirus?


Jak sprawdzić czy moja placówka jest otwarta?
Dokładamy wszelkich starań, aby informacje na naszej stronie były aktualne. W obecnym czasie, sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego przed udaniem się do punktu, prosimy o sprawdzenie, czy placówka jest aktualnie czynna.


Objawy koronawirusa
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres od zakażenia do pacjenta do czasu występiania u niego objawów wynosi od 1 do 14 dni. Jakie objawy występują przy zakażeniu koronawirusem powodującym chorobę COVID-19?


Koronawirus zapobieganie
Do zakażenia koronawirusem dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, zwłaszcza w ciasnych pomieszczeniach, stanowiących skupiska większej liczby osób. Jakich zasad należy przestrzegać aby zapobiec zakażeniu się koronawirusem?


Koronawirus– co to jest?
Koronawirus SARS-CoV-2 infekuje przede wszystkim układ oddechowy pacjenta i może doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia płuc. Wykazano, że wirus może atakować również serce, mózg czy naczynia krwionośne. Wirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Pierwsze przypadki zakażenia pojawiły się pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Następnie, z Chin wirus zaczął się szybko rozprzestrzeniać się do innych krajów. Dlatego na początku marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Dowiedziono, że wirus SARS-CoV-2 jest znacząco podobny pod względem genetycznym do koronawirusów występujących u nietoperzy. Koronawirusy te często przenosi ssak łuskowiec. Zakłada się, że do pierwszych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 doszło na targu żywności w Wuhan, gdzie przechowywano mięso zwierząt w niehigienicznych warunkach. W wyniku takich zaniechań doszło do międzygatunkowego przekazania nowego koronawirusa.
Jak rozprzestrzenia się koronawirus
Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Uwalnianie koronawirusa przez zakażone osoby następuje podczas kaszlu, kichania, śpiewu, mówienia czy oddychania. Następnie, wirus jest wdychany przez kolejne osoby i przenika do ich układu oddechowego. Na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 narażeni są w szczególności ludzie znajdujący się w otoczeniu chorego – jego rodzina, współpracownicy czy personel medyczny. Co ważne, zarazić koronawirusem mogą się również osoby, które nie mają bliskiego kontaktu z chorym, a jedynie wdychały to samo powietrze, w którym wirus może utrzymywać się przez wiele minut (zależy to m.in. od temperatury, wilgotności czy przewiewu). Wirus SARS-CoV-2 najdłużej utrzymuje się w pomieszczeniach zamkniętych, do których należy zaliczyć m.in. przestrzenie biurowe, galerie handlowe i mieszkania.
Jakie są objawy koronawirusa u dorosłych (COVID-19)?
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może mieć postać łagodną, o nasileniu umiarkowanym oraz postać ciężką. Jakie są objawy koronawirusa? W przypadku postaci łagodnej COVID-19 przebiega jak infekcja wirusa górnych dróg oddechowych. Chory skarży się na łagodne podwyższenie temperatury ciała, suchy kaszel, ból gardła, ból głowy, ból mięśni czy ogólne osłabienie organizmu i złe samopoczucie. U niektórych osób pojawiają się zaburzenia węchu i smaku. Umiarkowana postać zakażenia koronawirusem charakteryzuje się objawami oddechowymi zapalenia płuc: kaszlem oraz skróconym oddechem. Natomiast objawy ciężkiego przebiegu COVID-19 to: zapalenie płuc z wysoką gorączką (choć nie u wszystkich pacjentów), duszność, niewydolność oddechowa i niedotlenienie.
Koronawirus – kiedy zgłosić się do lekarza?
Objawy zakażenia koronawirusem nie muszą być jednakowe u wszystkich pacjentów. W przypadku dostrzeżenia niepokojących symptomów choroby, mimo wszystko należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Jeśli pacjent ma stan podgorączkowy (temperatura pomiędzy 37°C a 38°C), objawy przeziębienia, kaszel oraz trudności w oddychaniu, to powinien niezwłocznie skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub skorzystać z teleporady lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku objawów koronawirusa SARS-CoV-2 ważna jest izolacja – nie należy przychodzić do przychodni, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego czy przebywać w bliskim kontakcie z innymi ludźmi. Może w ten sposób dojść do ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa na zdrowe osoby i pojawienia się kolejnych zakażeń.
Jak chronić się przed zakażeniem COVID-19?
Chcąc uniknąć zakażenia wirusem SARS-CoV-2, należy przede wszystkim przestrzegać zasady społecznego dystansu, czyli zachować odległość m.in. 2 metrów od innej osoby. Ważna jest również izolacja zarówno od dużych skupisk ludzi w miejscu pracy lub komunikacji miejskiej, jak i od osób z objawami infekcji układu oddechowego. W szczególności powinny przestrzegać izolacji osoby w tzw. grupie ryzyka, czyli osoby starsze, z obniżoną odpornością czy ludzie cierpiący na choroby układu oddechowego i krążenia. W zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa kluczowe jest dbanie o higienę – należy nosić przy sobie środek dezynfekujący i często myć ręce oraz przedmioty, które miały styczność z innymi osobami (m.in. telefony, biurka czy klamki). Ponadto, nie należy dotykać rękoma twarzy i ust podczas przebywania na zewnątrz, a w momencie kaszlu czy kichania zakrywać twarz ramieniem lub chusteczką. Zaleca się również dezynfekcję opakowań produktów spożywczych przed włożeniem ich do lodówki.