KORONAWIRUS – informacje o ofercie badań, placówek, aktualności, artykuły i porady.

Aktualności

Sprawdź najnowsze informacje o działaniach Diagnostyki w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, nowych badaniach w kierunku COVID-19, ofercie dla osób podróżujących, placówkach wymazowych, punktach szczepień.

Czytaj więcej

Kup badania online!

Mając na względzie zapewnienie pełnego bezpieczeństwa epidemiologicznego, zachęcamy do kupowania badań online w naszym e-Sklepie. Wspólnie pracujmy nad tym, aby nasze działania zapewniały bezpieczeństwo zarówno wszystkim pacjentom, jak i obsługującemu ich personelowi laboratoryjnemu.

Czytaj więcej

Rodzaje testów w kierunku COVID-19

Badania w kierunku COVID-19  w ofercie Diagnostyki:

  • SARS-CoV-2 metoda RT-PCR i RT-LAMP,
  • SARS-CoV-2 test antygenowy,
  • SARS-CoV-2 IgM, IgG – test kasetkowy,
  • SARS-CoV-2 badania serologiczne.
Czytaj więcej

Akcja profilaktyczna Bądź świadomy – bądź bezpieczny!

Wykonaj badanie poziomu przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2 w obniżonej cenie. Badanie zapewnia ilościowy pomiar stężenia przeciwciał neutralizujących swoistych względem białka szczytowego – antygenu S wirusa SARS-CoV-2.

Sprawdź szczegóły

Zaświadczenia lekarskie do wyniku testu met. RT-PCR do podróży zagranicznych

Do wyniku badania SARS-CoV-2 można otrzymać zaświadczenie lekarskie w języku obcym z podpisem elektronicznym lekarza. Zaświadczenie może być wykorzystane podczas podróży zagranicznych.

Sprawdź ofertę

Program "Bezpieczne spotkanie"

Tegorocznemu okresowi świątecznemu nieuchronnie towarzyszyć będą obawy o zdrowie bliskich. By choć w pewnym stopniu je zminimalizować, proponujemy badania laboratoryjne, które pozwolą ocenić status immunologiczny względem infekcji SARS-CoV-2 lub wykryć aktywną infekcję tym wirusem.

Czytaj więcej

Badania na COVID-19 dla firm

Stworzyliśmy program badań dla pracowników w kierunku SARS-CoV-2. Dzięki testom pracodawca zmniejsza ryzyko ewentualnych zakażeń w firmie i zwiększa bezpieczeństwo w miejscu pracy. Zachęcamy do kontaktu w celu otrzymania indywidualnej oferty.

Czytaj więcej

Pobranie materiału w domach i zakładach pracy

Należący do Grupy DIAGNOSTYKA start-up uPacjenta.pl, jako pierwszy autoryzowany podmiot medyczny w Polsce oferuje pobranie materiału na obecność wirusa SARS-CoV-2 w domach i zakładach pracy.

Czytaj więcej

Program "Badamy-Wspieramy 2.0."

Grupa DIAGNOSTYKA w ramach programu „Badamy-Wspieramy 2.0.” sfinansuje około 1 000 darmowych badań w kierunku COVID-19 u nauczycieli pracujących w szkołach o podwyższonym ryzyku epidemicznym.

Czytaj więcej

Projekt darmowych badań dla medyków

Grupa DIAGNOSTYKA organizuje w kilkunastu miastach Polski badania na obecność wirusa SARS-CoV-2. Szukamy Partnerów, którzy dofinansują testy dla medyków. Badamy-wspieramy, razem możemy więcej!

Czytaj więcej

Koronawirus a grupa ryzyka

W oparciu o dostępne dane epidemiczne i kliniczne, wiadomo, że osoby w zaawansowanym wieku i bez względu na wiek, z określonymi dolegliwościami medycznymi, należą do grupy narażonej na ciężki przebieg COVID-19, stanowiąc tzw. grupę wysokiego ryzyka. Kogo zalicza się do grupy ryzyka?

W trosce o dzieci

Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Widzą nasze emocje i zachowania, świetnie odczytują gesty i rozumieją, że dzieje się coś wyjątkowego. Pozostawanie długo w domu, niemożność spotkania z rówieśnikami, wyjścia na zewnątrz oraz zamknięte żłóbki i przedszkola to coś, co dla najmłodszych jest nowe i niespodziewane. Jak wytłumaczyć dziecku czym jest koronawirus?

Jak sprawdzić czy moja placówka jest otwarta?

Dokładamy wszelkich starań, aby informacje na naszej stronie były aktualne. W obecnym czasie, sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego przed udaniem się do punktu, prosimy o sprawdzenie, czy placówka jest aktualnie czynna.
Sprawdź

Objawy koronawirusa

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres od zakażenia do pacjenta do czasu występiania u niego objawów wynosi od 1 do 14 dni. Jakie objawy występują przy zakażeniu koronawirusem powodującym chorobę COVID-19?
Sprawdź

Koronawirus zapobieganie

Do zakażenia koronawirusem dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, zwłaszcza w ciasnych pomieszczeniach, stanowiących skupiska większej liczby osób. Jakich zasad należy przestrzegać aby zapobiec zakażeniu się koronawirusem?
Czytaj więcej

Koronawirus– co to jest?

Koronawirus SARS-CoV-2 infekuje przede wszystkim układ oddechowy pacjenta i może doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia płuc. Wykazano, że wirus może atakować również serce, mózg czy naczynia krwionośne. Wirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Pierwsze przypadki zakażenia pojawiły się pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Następnie, z Chin wirus zaczął się szybko rozprzestrzeniać się do innych krajów. Dlatego na początku marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Dowiedziono, że wirus SARS-CoV-2 jest znacząco podobny pod względem genetycznym do koronawirusów występujących u nietoperzy. Koronawirusy te często przenosi ssak łuskowiec. Zakłada się, że do pierwszych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 doszło na targu żywności w Wuhan, gdzie przechowywano mięso zwierząt w niehigienicznych warunkach. W wyniku takich zaniechań doszło do międzygatunkowego przekazania nowego koronawirusa.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Uwalnianie koronawirusa przez zakażone osoby następuje podczas kaszlu, kichania, śpiewu, mówienia czy oddychania. Następnie, wirus jest wdychany przez kolejne osoby i przenika do ich układu oddechowego. Na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 narażeni są w szczególności ludzie znajdujący się w otoczeniu chorego – jego rodzina, współpracownicy czy personel medyczny. Co ważne, zarazić koronawirusem mogą się również osoby, które nie mają bliskiego kontaktu z chorym, a jedynie wdychały to samo powietrze, w którym wirus może utrzymywać się przez wiele minut (zależy to m.in. od temperatury, wilgotności czy przewiewu). Wirus SARS-CoV-2 najdłużej utrzymuje się w pomieszczeniach zamkniętych, do których należy zaliczyć m.in. przestrzenie biurowe, galerie handlowe i mieszkania. 

Jakie są objawy koronawirusa u dorosłych (COVID-19)?

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może mieć postać łagodną, o nasileniu umiarkowanym oraz postać ciężką. Jakie są objawy koronawirusa? W przypadku postaci łagodnej COVID-19 przebiega jak infekcja wirusa górnych dróg oddechowych. Chory skarży się na łagodne podwyższenie temperatury ciała, suchy kaszel, ból gardła, ból głowy, ból mięśni czy ogólne osłabienie organizmu i złe samopoczucie. U niektórych osób pojawiają się zaburzenia węchu i smaku. Umiarkowana postać zakażenia koronawirusem charakteryzuje się objawami oddechowymi  zapalenia płuc: kaszlem oraz skróconym oddechem. Natomiast objawy ciężkiego przebiegu COVID-19 to: zapalenie płuc z wysoką gorączką (choć nie u wszystkich pacjentów), duszność, niewydolność oddechowa i niedotlenienie.

Koronawirus – kiedy zgłosić się do lekarza?

Objawy zakażenia koronawirusem nie muszą być jednakowe u wszystkich pacjentów. W przypadku dostrzeżenia niepokojących symptomów choroby, mimo wszystko należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Jeśli pacjent ma stan podgorączkowy (temperatura pomiędzy 37°C a 38°C), objawy przeziębienia, kaszel oraz trudności w oddychaniu, to powinien niezwłocznie skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną lub skorzystać z teleporady lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku objawów koronawirusa SARS-CoV-2 ważna jest izolacja – nie należy przychodzić do przychodni, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego czy przebywać w bliskim kontakcie z innymi ludźmi. Może w ten sposób dojść do ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa na zdrowe osoby i pojawienia się kolejnych zakażeń.

Jak chronić się przed zakażeniem COVID-19?

Chcąc uniknąć zakażenia wirusem SARS-CoV-2, należy przede wszystkim przestrzegać zasady społecznego dystansu, czyli zachować odległość m.in. 2 metrów od innej osoby. Ważna jest również izolacja zarówno od dużych skupisk ludzi w miejscu pracy lub komunikacji miejskiej, jak i od osób z objawami infekcji układu oddechowego. W szczególności powinny przestrzegać izolacji osoby w tzw. grupie ryzyka, czyli osoby starsze, z obniżoną odpornością czy ludzie cierpiący na choroby układu oddechowego i krążenia. W zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa kluczowe jest dbanie o higienę – należy nosić przy sobie środek dezynfekujący i często myć ręce oraz przedmioty, które miały styczność z innymi osobami (m.in. telefony, biurka czy klamki). Ponadto, nie należy dotykać rękoma twarzy i ust podczas przebywania na zewnątrz, a w momencie kaszlu czy kichania zakrywać twarz ramieniem lub chusteczką. Zaleca się również dezynfekcję opakowań produktów spożywczych przed włożeniem ich do lodówki.