14 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.


Udostępnij

Czternasty tydzień ciąży po zapłodnieniu, może być liczony przez lekarza jako szesnasty tydzień ciąży ze względu na trudność w określeniu momentu owulacji i zapłodnienia. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.

Ciąża dzielona jest na trzy trymestry z czego pierwszy obejmuje tygodnie od 1 do 13, drugi tygodnie od 14 do 27 oraz trzeci tygodnie od 28 do 40 lub wcześniejszego rozwiązania ciąży. 16 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do drugiego trymestru ciąży, a do daty porodu pozostały jeszcze 24 tygodnie. 14 tydzień ciąży – który to miesiąc? 14 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 16 tydzień ciąży liczony przez lekarza to czwarty miesiąc ciąży.

W przypadku rozbieżności w określeniu terminu porodu w pierwszym trymestrze ciąży dokonuje się ewentualnej korekcji wieku ciąży i terminu porodu na podstawie pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) wykonywanego za pomocą badania USG.

14 tydzień ciąży

Jak przebiega czternasty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w czternastym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?

Na tym etapie ciąży dziecko ma około 12 cm długości i waży około 100 g, a w ciągu najbliższych 3 tygodni podwoi swoją masę. Płód w 14 tygodniu ciąży jest wielkości awokado lub pomarańczy.

W 14 tygodniu ciąży małe serce płodu pompuje już około 25 l krwi dziennie. Na tym etapie ciąży dziecko osiąga pełną ruchomość kończyn i stawów i zaczyna wykonywać celowe ruchy. Rozwijają się też odruchy takie jak ssanie kciuka, czy odruch chwytny. Pomimo, iż powieki płodu są nadal zamknięte to gałki oczne mogą już wykonywać ruchy na boki.

W 14 tygodniu ciąży dziecko nie tylko słyszy, ale także może już rozpoznawać różne głosy. Badania wykazały, że niemowlęta po urodzeniu pamiętają piosenki, których słuchały w brzuchu matki. Natomiast na skórze głowy płodu tworzą się mieszki włosowe, które pozostaną z nim na całe życie.

Objawy ciąży w czternastym tygodniu. 14 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w czternastym tygodniu ciąży od zapłodnienia.

Ciążowy brzuszek w 16 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza

Brzuch w 14 tygodniu ciąży po zapłodnieniu, a w 16 tygodniu ciążyliczonej przez lekarza. Macica znajduje się mniej więcej w połowie drogi między pępkiem a kością łonową i powoduje wyraźnie zaznaczony mały ciążowy brzuszek w tej okolicy. Więzadła, które utrzymują macicę na miejscu, rozciągają się i pogrubiają, przygotowując się do dalszego wzrostu- w trakcie drugiego trymestru macica powiększy się aż do rozmiaru papaji.

Jakie objawy są obecne w 16 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza?

Większość kobiet nie doświadcza już wcześniejszych dokuczliwych objawów z pierwszego trymestru, jednak nie oznacza to braku zmian w nadchodzących tygodniach. Niektóre z najczęstszych objawów, gdy w 16 tygodniu ciąży to:

  • Powiększające się piersi

Piersi powiększają swój rozmiar, przygotowując się do karmienia piersią niemowlęcia.

  • Ból w dolnej części pleców

Gdy więzadła obłe — utrzymujące macicę na swoim miejscu — rozciągają się wraz ze wzrostem macicy i część kobiet może odczuwać ból tej okolicy. Jeśli intensywność bólu wzrasta, należy skonsultować się z lekarzem.

Wzrost macicy, powoduje jej nacisk na inne narządy w tym m.in. na jelita, co może spowalniać ich perystaltykę i wraz z wysokimi stężeniami hormonów ciążowych powodować zaparcia.

Zwiększony przepływ krwi, oraz uciskanie macicy na żyły miednicy i kończyn dolnych może prowadzić do żylaków.

  • „Ciążowy mózg”

Wiele kobiet nazywa ten objaw z języka angielskiego „Brain fog”, który objawia się problemami z zapamiętywaniem i koncentracją.

  • Gęstsze włosy i twardsze paznokcie

W końcu jakieś dobre zmiany! Stężenia hormonów ciążowych powodują, że włosy mniej wypadają, a paznokcie mogą stawać się twardsze.

Jakie badania wykonać w 14 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 16 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza.

Wszystkie obowiązkowe badania i pomiary wykonywane za pomocą USG powinny zostać zrobione w okresie od 11 do 14 tygodnia ciąży. Po 15 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza, jeśli brak ku temu wskazań i płód rozwija się prawidłowo – nie ma konieczności wykonywania badań USG. Standart opieki okołporodowej zakłada jednak wykonanie USG czterokrotnie w trakcie ciąży – między 11 a 14 tygodniem, 18 a 22 tygodniem, 27 a 32 tygodniem oraz w 40 tygodniu ciąży.

Podczas wizyt ginekologicznych pomiędzy 15-20 tygodniem ciąży wykonywane są: badanie fizykalne i ginekologiczne ciężarnej, pomiar ciśnienia tętniczego, oraz pomiary masy ciała. W tym czasie natomiast zalecane jest wykonanie przez ciężarną badań laboratoryjnych takich jak: morfologia krwi oraz badanie ogólne moczu.

Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Za pomocą tego testu można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.

Jak zadbać o siebie w 14 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 16 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza.

  • W przypadku przekrwienia błony śluzowej nosa związanego z ciążą, można spróbować umieścić nawilżacz powietrza w swoim pokoju, czy stosować nebulizacje parą wodną.
  • Zdrowe dodatkowe kalorie

W 14 tygodniu ciąży kobieta powinna spożywać około 340 dodatkowych kalorii każdego dnia. Najlepiej pozyskiwać je z nabiału, chudego mięsa, świeżych owoców i warzyw, fasoli, orzechów i nasion. Należy pamiętać, że prawidłowy przyrost masy ciała w 14 tygodniu ciąży powinien wynosić około 0,45 kg na tydzień lub 1,8 kg na miesiąc.

  • Picie odpowiedniej ilości wody i spożywanie błonnika

W tym okresie ciąży bardzo często zdarzają się zaparcia – aby poprawić pracę jelit dieta w 16 tygodniu ciąży powinna zawierać dużo wody i błonnika.

  • Odpowiednia ilość aktywności fizycznej

Niektóre kobiety około 16 tygodnia ciąży zaczynają odczuwać delikatną duszność, ze względu na powiększającą się macicę, i mniejszą ilość miejsca w klatce piersiowej, należy jednak starać się wykonywać odpowiednie ćwiczenia, w zgodzie z komunikatami płynącymi z ciała i dać sobie czas na odpoczynek przypadku pogorszenia wydolności czy wystąpienia braku tchu.

Autor: Lek. Med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy.                                                               American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
  3. Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
  4. MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.