29 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.


Udostępnij

Dwudziesty dziewiąty tydzień po zapłodnieniu może być traktowany jako 31 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.

Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 31 tydzień ciąży liczonej przez lekarza należy do III trymestru ciąży, a do daty porodu: pozostaje jeszcze 9 tygodni ciąży.

29 tydzień ciąży

29 tydzień ciąży – który to miesiąc?

29 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 31 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to siódmy miesiąc ciąży.

Jak przebiega dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?

W 29 tygodniu ciąży, dziecko jest mniej więcej wielkości cukinii.

Waga dziecka w 29 tygodniu ciąży. Dziecko waży już prawie półtora kilograma i ma już około 41 cm długości. W trzecim trymestrze ciąży następuje również kontynuacja wzrostu i rozwoju pozostałych narządów u dziecka.

Jeśli chodzi o położenie płodu w macicy, dziecko powinno być teraz w położeniu pionowym – główką zwróconą w dół (w kierunku szyjki macicy) i stópkami w kierunku przepony i klatki piersiowej mamy. Jeśli dziecko znajdowało się wcześniej w pozycji miednicowej, na tym etapie ciąży powinno znaleźć się już w pozycji główkowej.

29 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? W 29 tygodniu po zapłodnieniu, a w 31 tygodniu liczonym sposobem lekarza włoski pokrywające ciało płodu — zwane również jako lanugo — zaczynają powoli wypadać, dzięki czemu skóra dziecka staje się gładsza.

Ruchy dziecka w 29 tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Ze względu na większy rozmiar płodu, dziecko nie może już wykonywać w pełni swobodnych ruchów w macicy matki, jednak nadal jest bardzo aktywne, w związku z tym ciężarna może odczuwać mnóstwo kopnięć i uderzeń podczas ruchów dziecka.

Ponieważ do porodu pozostało mniej niż 10 tygodni, dziecko potrzebuje aby jego mózg był w jak najlepszej formie, aby poradzić sobie ze bodźcami środowiskowymi. W związku z tym neurony, czyli komórki tworzące tkankę mózgową, dalej ulegają rozwojowi aby mózg dziecka był gotowy na przyjście na świat zewnętrzny.

Objawy ciąży w dwudziestym dziewiątym tygodniu. 29 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany,czy widać jużciążowy brzuch? Ciało matki w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży od zapłodnienia

Ciążowy brzuszek w 29 tygodniu ciąży

Brzuch w 29 tygodniu ciąży po zapłodnieniu, a 31 tygodniu liczonym przez lekarza sukcesywnie się powiększa. Wraz z wzrostem dziecka rozciąga się również skóra na brzuchu, co może skutkować rozstępami. Pępek ciężarnej również ulega wypchnięciu do przodu i może nawet powodować widoczne lekkie wybrzuszenie w bardziej obcisłych ubraniach.

Jakie objawy są obecne w 31 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza?

W 31 tygodniu ciąży, możliwe jest doświadczanie wielu objawów, które u niektórych kobiet mogły się pojawiać na wcześniejszych etapach ciąży, lub występują po raz pierwszy. Do typowych objawów tego okresu ciąży zaliczane są:

  • Wyciek płynu z piersi

Od czasu do czasu ciężarna może zauważyć wyciek płynu z piersi. Ten płyn nazywany jest siarą (wczesnym mlekiem matki), która zawiera białko, tłuszcz, wydzielnicze immunoglobuliny (IgA) i substancje mineralne. Objaw ten nie stanowi powodu do niepokoju – to tylko ciało przygotowujące się do karmienia piersią, po urodzeniu dziecka.

  • Ból pleców

Po wejściu w trzeci trymestr ciąży większość kobiet doświadcza, bólu lub dyskomfortu pleców i nóg. Objaw ten może wynikać z dodatkowej wagi wywieranej na układ kostny i stawowy przyszłej matki. Jeśli ból i dyskomfort stają się trudne do zniesienia, należy skonsultować się z lekarzem, który określi czy możliwe jest skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanego fizjoterapeuty lub masażysty. Ci specjaliści mogą pomóc złagodzić dolegliwości dzięki odpowiednim technikom masażu i pokazaniu ćwiczeń do samodzielnego wykonywania.

  • Duszność

Powiększająca się macica powoduje zwiększony nacisk na przeponę matki. Oznacza to, że podczas wdechu przepona nie może całkowicie przesunąć się do dołu, by zrobić miejsce na napełniające się płuca. W związku z tym ciężarne, nawet po bardzo delikatnej aktywności fizycznej, mogą mieć trudność ze złapaniem oddechu.

  • Częste oddawanie moczu

Powiększona macica ciężarnej naciska na pęcherz pozostawiając mniej miejsca na zbierający się mocz, co skutkuje częstszymi wizytami w toalecie.

  • Zaparcia

Ze względu na zmiany hormonalne i wzrost dziecka w macicy, jelito grube może mieć spowolniałą perystaltykę, co prowadzi do zwiększonego wchłaniania wody w jelitach i w konsekwencji do zaparć. Zaparcia mogą również wynikać ze spożywania zbyt małej ilości przyjmowanego błonnika. Konsekwencją zaparć jest zwiększone ciśnienie przy wypróżnianiu co może sprzyjać powstawaniu hemoroidów, czyli żylaków odbytu.

Ciężarna podczas końcowych tygodni ciąży może być również narażona na zgagę. Do niektórych przyczyn zgagi w ciąży należy m.in. nacisk macicy na żołądek powodujący cofanie się treści żołądkowej do przełyku, oraz progesteron, czyli hormon występujący podczas ciąży w zwiększonym stężeniu, który zmniejsza perystaltykę górnej części przewodu pokarmowego, przez co zwieracze przełyku są mniej napięte. Ułatwia to przemieszczanie się do przełyku kwaśnej zawartości żołądka w efekcie powodując nieprzyjemne objawy takie jak pieczenie za mostkiem czy ból okolicy nadbrzusza.

  • Skurcze Braxtona Hicksa

To skurcze przygotowujące macicę do porodu, które często występują w ostatnich tygodniach poprzedzających narodziny dziecka. Zazwyczaj są one delikatne, nieregularne i nie mają tendencji do zwiększania nasilenia. Jeśli skurcze stają się częste, regularne i coraz bardziej nasilone należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą być oznaką porodu przedwczesnego.

Jakie badania wykonać w 29 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 31 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza

USG 29 tydzień ciąży po zapłodnieniu. Na tym etapie ciąży zalecane jest obowiązkowe badanie USG, czyli badanie USG III trymestru. Badanie USG III trymestru jest zalecane jest do wykonania wszystkim ciężarnym w okresie od 28 do 32 tygodnia ciąży. Podczas badania USG III trymestru ocenianych jest kilka parametrów, między innymi:

  • Położenie płodu: około 90% dzieci pomiędzy 28-32 tygodnia jest obrócone główką w stronę do kanału rodnego. Jeżeli dziecko ma w tym badaniu inne położenie (miednicowe, czyli zwrócone miednicą do kanału rodnego, lub poprzeczne, czyli położone w poprzek brzucha matki to badanie USG ponawia się po 34 tygodniu ciąży.
  • Ilość płynu owodniowego: normy ilości płynu owodniowego różnią się w każdym tygodniu ciąży.
  • Położenie łożyska: sprawdzenie czy łożysko nie przoduje nad kanałem rodnym.
  • Anatomia dziecka: niektóre wady, dotyczące np. kończyn albo przewodu pokarmowego mogą pojawić się w III trymestrze ciąży.

Podczas wizyt ginekologicznych u ciężarnej pomiędzy 27-32 tygodniem ciąży liczonej przez lekarza zalecane są również badania takie jak:

  • Ocena czynności serca płodu,
  • Badanie ogólne ciężarnej
  • Pomiar ciśnienia tętniczego u ciężarnej,
  • Pomiar masy ciała ciężarnej,
  • Badanie ogólne moczu
  • Morfologię
  • ponownie wykonuje się oznaczenie przeciwciał anty-D u kobiet z czynnikiem Rh(-). Na podstawie wyniku i wskazań lekarskich podawana jest immunoglobulina anty-D, pomiędzy 28-30 tyg. ciąży.

Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Za pomocą testów NIPT można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.

Jak zadbać o siebie w 29 tygodniu ciąży od zapłodnienia? Styl życia w 31 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza

  • W 31 tygodniu ciąży wiele kobiet czuje się nieco niezdarnie i mało stabilnie, ze względu na powiększający się brzuch, który zaburza środek ciężkości ciężarnej. Nie powinno to jednak powstrzymywać kobiet przed wykonywaniem lekkich ćwiczeń, takich jak krótkie spacery, joga, pilates czy rozciąganie.
  • Zwiększenie poziomu swojego rozciągnięcia, elastyczności i siły mięśni to doskonały sposób na przygotowanie się do porodu: dzięki regularnym ćwiczeniom rozciągającym można wpłynąć na otwarcie stawów miednicy, wzmocnić mięśnie brzucha, czy złagodzić ból pleców.
  • Na tym etapie ciąży większość ciężarnych może wciąż uprawiać seks ze swoim partnerem. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, można poprosić lekarza, aby potwierdził bezpieczeństwo zbliżeń intymnych i wykluczył ewentualne komplikacje, które mogą się pojawić.
  • Szacuje się, że nawet jedna na 10 kobiet cierpi na depresję w czasie ciąży, która często wywołana jest hormonalnymi i życiowymi zmianami, związanymi z tym okresem. Jeśli uważasz, że depresja w ciąży może dotyczyć Ciebie, warto jak najwcześniej zgłosić się do swojego lekarza, który powinien pomoc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i wsparcia, które może pomóc w uniknięciu później depresji poporodowej.

Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
  3. Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
  4. MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.