Fizyczne objawy depresji, czyli jak choroby psychiczne wpływają na ciało

lek. Agnieszka Żędzian


Udostępnij

Depresja jest chorobą, w której przebiegu obserwuje się przewlekłe obniżenie nastroju i utratę zainteresowań. Jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym, dotykającym zwykle osób między 18. a 29. rokiem życia. Choroba może jednak pojawić się w każdym wieku i nie powinna być bagatelizowana. Dowiedz się, jakie objawy psychiczne i fizyczne mogą towarzyszyć depresji i gdzie zgłosić się po pomoc w przypadku jej podejrzenia.

objawy depresji

Czym jest depresja?

Depresja jest chorobą, której głównymi objawami są przewlekłe uczucie smutku i utrata zainteresowań. Na jej wystąpienie mają wpływ liczne czynniki – zarówno środowiskowe, jak i genetyczne. Depresja może pojawić się bez wyraźnej przyczyny lub wystąpić w związku z trudnymi przeżyciami – śmiercią bliskiej osoby, problemami finansowymi, silnym stresem czy chorobą. Szacuje się, iż w ciągu życia choroba dotyka aż 7% osób, szczególnie między 18. a 29. rokiem życia. Występuje częściej u kobiet – epizodu depresji doświadczają one nawet 3 razy częściej od mężczyzn.

Depresja – objawy psychiczne i fizyczne

Zastanawiasz się, czy depresja daje objawy fizyczne? Tak. Oprócz objawów psychicznych, które zwykle nie pozostawiają wątpliwości co do rozpoznania depresji, choroba może również wpływać istotnie na organizm i prowadzić do wystąpienia dolegliwości somatycznych. Wyjaśniamy, jakie symptomy mogą towarzyszyć zaburzeniom depresyjnym.

Psychiczne objawy depresji

Do najczęściej zgłaszanych objawów psychicznych depresji należą:

 • obniżenie nastroju,
 • zmniejszenie zainteresowań,
 • zaburzenie odczuwania przyjemności,
 • zaburzenia koncentracji i uwagi,
 • poczucie winy lub beznadziejności,
 • myśli samobójcze.

Fizyczne objawy depresji

Objawy somatyczne mogą pojawić się jednocześnie z objawami psychicznymi u osób z depresją, a niekiedy występują samodzielnie. Mówi się wówczas o tzw. maskach depresji, a postawienie prawidłowego rozpoznania bywa dużym wyzwaniem i wymaga wykluczenia innych chorób.

Zgłaszane objawy fizyczne depresji mogą obejmować:

 • zaburzenia snu,
 • zmęczenie, brak energii,
 • zmniejszenie apetytu, mogące prowadzić do utraty masy ciała,
 • zaparcia,
 • biegunki,
 • nudności i wymioty,
 • dolegliwości bólowe.

Co boli w depresji?

Choroba może być przyczyną wystąpienia bólu nawet u ⅔ osób z epizodem ciężkiej postaci. Do najczęściej zgłaszanych dolegliwości bólowych należą:

 • bóle kończyn,
 • bóle stawów,
 • bóle pleców,
 • bóle głowy i szyi.

U co czwartej osoby mierzącej się z depresją dolegliwości bólowe są przewlekłe i znacznie obniżają jakość życia. U większości pacjentów uzyskuje się ustąpienie lub znaczne zmniejszenie bólu po włączeniu leków przeciwdepresyjnych.

Czy przy depresji jest zimno?

Uczucie zimna może być jednym z nietypowych objawów depresji. Osoby cierpiące na tę chorobę często odczuwają przewlekłe zmęczenie, rezygnują z aktywności fizycznej i spędzają dużo czasu w łóżku. W konsekwencji często zgłaszają chłód i nietolerancję niskich temperatur. Warto pamiętać, iż podobne objawy mogą towarzyszyć niedoczynności tarczycy, dlatego wskazane jest wykonanie badań hormonalnych.

pakiet badań stres dla kobiet
pakiet badań stres dla mężczyzny

Jak depresja wpływa na wygląd?

Bywa, iż wygląd osoby cierpiącej na depresję zmienia się i wzbudza niepokój u jej bliskich. Towarzyszące choremu zaburzenia snu mogą prowadzić do pojawienia się cieni pod oczami, zaczerwienienia oczu oraz senności w ciągu dnia. Zmniejszenie apetytu może skutkować utratą masy ciała – objawem, który często jako pierwszy zwraca uwagę najbliższych. Niekiedy osoby z depresją przywiązują mniejszą wagę do swojego wyglądu, sposobu ubierania się czy rezygnują z makijażu.

Depresja – co dalej?

W przypadku wystąpienia objawów, które mogą wskazywać na depresję, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub do psychiatry – aby umówić się do tego specjalisty nie trzeba mieć skierowania. Podczas wizyty lekarz zbiera szczegółowy wywiad dotyczący zaobserwowanych symptomów, chorób towarzyszących i stosowanych leków. Ocenia również aktualny stan zdrowia, a w razie konieczności kieruje pacjenta na badania dodatkowe – mogą one obejmować podstawowe badania krwi (w tym morfologię i stężenie TSH) czy badania obrazowe (np. tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny głowy). Omawia również z osobą mierzącą się z depresją wszystkie opcje terapeutyczne. Jeżeli uzna to za konieczne, wdraża odpowiednie leczenie farmakologiczne lub kieruje pacjenta na psychoterapię.

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na depresję, nie zwlekaj – zgłoś się do lekarza już dziś. Pamiętaj, iż choroba ta bywa bardzo podstępna, a nieleczona może być niebezpieczna dla Twojego życia. Jeśli pojawiają się u Ciebie myśli samobójcze, powinieneś niezwłocznie zgłosić się do szpitala lub zadzwonić na pogotowie ratunkowe pod numerem 999 lub 112 – uzyskasz dzięki temu szybką, profesjonalną pomoc.

Autor: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

 1. Chand S., Arif H., Depression, “StatPearls”, 2022, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430847/.
 2. Trivedi M., The Link Between Depression and Physical Symptoms, “The Primary Care Companion to The Journal of Clinical Psychiatry”, 2004, dostęp online: maj 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC486942/.