Światowy Dzień Raka – 4 lutego

dr n. med. Beata Skowron


Udostępnij

Raki i inne choroby nowotworowe w skali całego świata stanowią drugą pod względem częstości (zaraz po chorobach układu sercowo-naczyniowego) przyczynę zgonów. Choroba nowotworowa jest olbrzymim problemem natury fizycznej i psychicznej dla samego chorego. Stanowi również bardzo istotne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej ze względu na ogrom procedur zlecanych w procesie diagnozowania, leczenia i powrotu do zdrowia. Postęp i rozwój medycyny coraz częściej umożliwiają pełne wyzdrowienie lub kontrolowanie choroby w taki sposób, by pozwalała na niemalże normalny udział w życiu rodzinnym i zawodowym.

światowy dzień raka

Rak a nowotwór – jaka jest różnica?

Rakiem nazywamy złośliwą, czyli mającą zdolność do przerzutowania „odmianę” nowotworu, która wywodzi się z tkanki nabłonkowej. Zatem zmiany nowotworowe, które nie wywodzą się z tkanki nabłonkowej, określane przez pacjentów jako raki (np. rak krwi, rak mózgu, rak skóry w odniesieniu do czerniaka), nazywane są błędnie, co wynika przede wszystkim z nieznajomości specjalistycznej klasyfikacji chorób nowotworowych.

Niezależnie od nazewnictwa i pochodzenia tkankowego, nie da się ukryć, że choroby nowotworowe dotyczą coraz większego odsetka społeczeństwa. Niestety, trudno nie znaleźć wokół siebie osoby, która nie leczyłaby się z powodu zdiagnozowanej choroby nowotworowej. 

W skali całego świata, wśród chorób nowotworowych najczęściej diagnozowany jest:

  • rak płuca,
  • rak piersi,
  • rak jelita grubego,
  • rak prostaty,
  • czerniak (błędnie określany jako rak skóry – pochodzenie nienabłonkowe),
  • rak żołądka.

Choroby nowotworowe, które odpowiadają za najwyższą śmiertelność to:

  • rak płuca,
  • rak jelita grubego,
  • rak żołądka,
  • rak wątroby,
  • rak piersi.

Rokowanie w chorobie nowotworowej

Powodzenie leczenia choroby nowotworowej zależy od etapu, na którym została ona zdiagnozowana. Wczesna faza rozwoju nowotworu, która nie daje miejscowych ani ogólnoustrojowych objawów klinicznych, zmniejsza ryzyko bardzo agresywnego leczenia i generowanych przez leczenie powikłań, dając szansę na całkowity powrót do zdrowia. Wykrycie choroby na etapie zaawansowanym niestety wiąże się z ograniczoną możliwością leczenia i gorszym rokowaniem dla pacjenta. Właśnie z tego powodu profilaktyka chorób nowotworowych, która polega m.in. na wykonywaniu tzw. badań przesiewowych (badania laboratoryjne, USG piersi, badanie prostaty, cytologia, kolonoskopia, gastroskopia itp.) w grupie osób potencjalnie zdrowych bez objawów klinicznych, jest kluczowa dla naszego zdrowia i życia. 

Międzynarodowy Dzień Raka w Diagnostyce

Międzynarodowy Dzień Raka ustanowiono w 2000 roku na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w Paryżu. Regularne obchodzenie tego wydarzenia ma na celu zwrócić uwagę na skalę problemu i motywować społeczeństwo do podjęcia działań profilaktycznych zapobiegających i zmniejszających ryzyko zachorowania. 

Szeroko pojęta profilaktyka daje możliwość uchwycenia zmian nowotworowych na niezaawansowanym etapie, co znacząco zwiększa szansę na skuteczne wyleczenie groźnej dla życia choroby. Dodatkowo wydarzenia organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Raka w postaci spotkań naukowców z całego świata, konferencji oraz tematycznych eventów mają również inicjować prace nad nowymi, bardziej skutecznymi metodami leczenia chorób onkologicznych. 

Przyłączając się do obchodów Światowego Dnia Raka, sieć laboratoriów Diagnostyka obniżyła ceny wybranych pakietów badań o 15% z kodem PROFILAKTYKA2024. Pakiety badań w obniżonej cenie można zakupić w dniach od 1 do 9 lutego. Pamiętaj, aby otrzymane wyniki badań skonsultować ze swoim lekarzem. 

By skorzystać z akcji profilaktycznej, wybierz pakiet i wpisz w koszyku kod: PROFILAKTYKA2024.

Dr n.med. Beata Skowron