Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – objawy, diagnostyka i uwarunkowania genetyczne

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) to przewlekła choroba zapalna stawów kręgosłupa i stawów biodrowo-krzyżowych. Głównymi objawami klinicznymi są ból pleców, ograniczenie sprawności motorycznej i postępująca sztywność kręgosłupa. Przebieg choroby zazwyczaj jest powolny a nasilenie zmienne. Początek choroby jest zwykle niezauważalny. Na ZZSK częściej chorują mężczyźni niż kobiety. W Polsce zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa dotyczy niewielkiego odsetka populacji (0,05-0,2%). Choroba ta jest najczęściej diagnozowana w drugiej lub trzeciej dekadzie życia pacjentów. W poniższym artykule opisujemy, jakie są objawy i przyczyny zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz wyjaśniamy, jak wygląda odpowiednia diagnostyka tej choroby.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Jakie są przyczyny ZZSK?  

Obecnie nie poznano dokładnej przyczyny ZZSK, ale uważa się, że znaczącą rolę w patogenezie choroby mogą odgrywać czynniki genetyczne i środowiskowe. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa ma podłoże autoimmunologiczne, a aby wystąpiła choroba, najprawdopodobniej konieczne jest nałożenie się kilku czynników.

Do czynników genetycznych zwiększających ryzyko wystąpienia ZZSK zalicza się obecność antygenu HLA-B27, który uznawany jest za marker genetyczny choroby. Najnowsze doniesienia naukowe wskazują na istotną rolę mikrobiomu w patogenezie ZZSK, szczególnie u pacjentów podatnych genetycznie. HLA-B27 może zwiększać podatność na zachorowanie na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa poprzez zmianę mikrobiomu jelitowego i prezentację oddzielnego i zróżnicowanego zestawu peptydów w jelitach. Tworzy się w ten sposób mikrośrodowisko, które prowadzi do braku równowagi mikrobiologicznej, stanu zapalnego, a następnie nadprodukcji IL-23 (interleukiny 23) i innych mediatorów prozapalnych w organizmie pacjenta. Nadprodukcja IL-23 przez komórki Panetha wyściełające nabłonek jelita cienkiego ma związek z regulacją odporności błony śluzowej jelit.

Na ryzyko wystąpienia choroby wpływa również płeć. ZZSK według doniesień dotyka więcej mężczyzn niż kobiet. W porównaniu z kobietami mężczyźni charakteryzują się niższą aktywnością choroby. U kobiet zazwyczaj występuje zwiększone nasilenie obwodowego zapalenia stawów w porównaniu z mężczyznami. Przypuszcza się również że palenie papierosów może być czynnikiem ryzyka ZZSK i jest związane z poziomem aktywności choroby. 

Jak rozpoznać ZZSK? 

Postawienie odpowiedniej diagnozy wymaga przeprowadzenia dogłębnego wywiadu medycznego z pacjentem, wykonania badań laboratoryjnych i obrazowych oraz przeanalizowaniu występujących objawów klinicznych. Podczas badania lekarskiego określana jest ruchomość kręgosłupa we wszystkich kierunkach. Lekarz sprawdza również występowanie ewentualnych dolegliwości bólowych w miejscach charakterystycznych dla choroby, czyli kręgosłup, stawy krzyżowo-biodrowe i okolice przyczepu żeber do kręgosłupa.

U pacjentów wykonuje się RTG stawów krzyżowo-biodrowych, aby sprawdzić, czy występują cechy zapalenia. Aby ocenić stan kręgosłupa, wykonuje się rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub RTG. Choremu zleca się również wykonanie badań laboratoryjnych takich jak:

  • morfologia krwi,
  • parametry oceniające funkcje nerek i wątroby,
  • wskaźniki stanu zapalnego (CRP i OB),
  • oznaczenie markera genetycznego zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, jakim jest antygen HLA B27.

Leczenie ZZSK

Leczenie ZZSK obejmuje odpowiednio dobraną fizjoterapię oraz leczenie farmakologiczne. Najczęściej stosuje się leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które zmniejszają ból i sztywność kręgosłupa. Pacjentom w zależności od stanu klinicznego podaje się również leki biologiczne lub nowoczesne leki syntetyczne modyfikujące przebieg choroby. Celem leczenia farmakologicznego jest również zapobieganie osteoporozie, której częstość występowania u pacjentów z ZZSK jest dużo wyższa.

Obecnie całkowite wyleczenie choroby nie jest możliwe. W wielu przypadkach konieczne okazuje się wdrożenie leczenia chirurgicznego obejmujące endoprotezowanie stawu kolanowego lub biodrowego czy operacje kręgosłupa. Pacjenci z ZZSK muszą podlegać systematycznej kontroli lekarskiej. 

Objawy ZZSK. Dolegliwości związane z układem ruchu

Obraz kliniczny ZZSK może być zróżnicowany. Pierwszym objawem, na który wskazują pacjenci, jest ból odcinka krzyżowego kręgosłupa, promieniujący na pośladki i uda. Ból ten nie ustępuje w spoczynku i ma charakter narastający, szczególnie w nocy. U nielicznych chorych pierwszym objawem choroby jest ból odcinka szyjnego kręgosłupa oraz objawy grypopodobne (gorączka, bóle mięśni, stawów, zmęczenie). Objawy te wynikają z toczącego się stanu zapalnego w organizmie.

W miarę rozwoju choroby postępuje ból i sztywność, rozciągające się na pozostałe odcinki kręgosłupa. Pacjent może odczuwać trudności w oddychaniu i ból w klatce piersiowej wynikające ze zmian chorobowych w odcinku piersiowym kręgosłupa i okolicach żeber.

W zaawansowanej postaci choroby sprawność ruchowa pacjenta jest znacznie ograniczona, a w trudnych przypadkach chorych dotyka ciężkie inwalidztwo. Pacjenci odczuwają ograniczenie ruchomości, ból i obrzęk stawów biodrowych, kolanowych, łokciowych, barkowych i żuchwowych. Choroba dotyka również małe stawy rąk i nóg.

Inne objawy

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa wywołuje również objawy niezwiązane z narządem ruchu. Zalicza się do nich stany zapalne w jelitach oraz zwiększone prawdopodobieństwo współwystępowania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy na skutek zastosowanej farmakoterapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Zmniejszona elastyczność i rozszerzalność klatki piersiowej wynikająca ze zmian zapalnych w stawach żebrowo-kręgowych prowadzi do zaburzeń oddychania.

Pacjenci chorzy na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa są bardziej podatni na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca i miażdżycy. Stwierdza się również zaburzenia kardiologiczne związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem zastawek serca. U około 30% chorych występują zaburzenia okulistyczne w postaci zaburzeń widzenia, bólu gałek ocznych czy nadwrażliwości na światło. Częste są również objawy neurologiczne takie jak drętwienie, mrowienie kończyn, osłabienie siły i napięcia mięśni. 

Należy pamiętać, że ograniczenie ruchu w następstwie sztywnienia i kostnienia stawów kręgosłupa jest zazwyczaj procesem powolnym, w trakcie którego objawy bólowe mogą zanikać lub narastać. W ZZSK mogą występować okresy zaostrzenia choroby i długotrwałej remisji, jednak na każdym z tych etapów niezbędne jest korzystanie z systematycznej pomocy lekarskiej i stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego. 

Zalecenia przy ZZSK

Po postawieniu ostatecznej diagnozy u pacjenta wdrażane jest odpowiednio dobrane leczenie, które zależne jest od postaci choroby oraz stopnia zaawansowania objawów. Pacjentom zalecane jest poddawanie się regularnej fizjoterapii i systematyczne wykonywanie w domu ćwiczeń, które mają na celu zwiększyć sprawność pacjenta oraz ograniczyć dolegliwości bólowe. Zaleca się, aby pacjent:

  • ograniczył dźwiganie ciężkich przedmiotów,
  • starał się zapobiegać upadkom i urazom, które mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne,
  • zadbał o odpowiednią dietę bogatą w wapń i witaminę D,
  • zaprzestał palenia tytoniu, które zwiększa ryzyko groźnych dla chorych z ZZSK powikłań sercowo-naczyniowych i oddechowych. 

Istotną rolę odgrywa odpowiednie wsparcie psychologiczne, ponieważ ZZSK może być źródłem problemów nerwowych pacjentów ze względu na ograniczenie sprawności fizycznej i trudności w wykonywaniu czynności dnia codziennego. Pacjenci mogą być podatni na wystąpienie depresji i stanów lękowych.

Bibliografia

  • Dakwar E, Reddy J, Vale FL, Uribe JS. A review of the pathogenesis of ankylosing spondylitis. Neurosurg Focus. 2008;24(1):E2.
  • Golder V, Schachna L. Ankylosing spondylitis: an update. Aust Fam Physician. 2013 Nov;42(11):780-4.
  • Slobodin G, Rosner I, Rimar D, Boulman N, Rozenbaum M, Odeh M. Ankylosing spondylitis: field in progress. Isr Med Assoc J. 2012 Dec;14(12):763-7.
  • Smith JA. Update on ankylosing spondylitis: current concepts in pathogenesis. Curr Allergy Asthma Rep. 2015 Jan;15(1):489.