03 kwietnia 2023 - Przeczytasz w 5 min

Zimne stopy – przyczyny oraz sposoby na rozgrzanie

Zimne stopy to naturalna reakcja organizmu na niską temperaturę otoczenia. Niekiedy objaw ten może jednak zwiastować poważniejsze choroby, dlatego częste uczucie zimna w stopach powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Jakie są przyczyny dolegliwości? Odpowiadamy.

zimne stopy

Zimne stopy – przyczyny związane z temperaturą otoczenia

Gdy jesteśmy w zimny dzień na dworze lub przebywamy w wychłodzonym pomieszczeniu, prawdopodobnie najszybciej odczujemy zimno w stopach i dłoniach. To naturalna reakcja obronna organizmu na niską temperaturę otoczenia. W pierwszej kolejności krew pompowana jest do najważniejszych organów (mózg, płuca, serce), a dopiero potem do kończyn: ciepłota organizmu zostaje utrzymana, ale pogarsza się ukrwienie dystalnych części ciała.

Marznące stopy – kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli jest lato, przebywamy w ciepłym pomieszczeniu, a mimo to odczuwamy chłód w stopach, wówczas objaw ten może być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. W takim przypadku należy udać się do lekarza. Bezwzględnej konsultacji ze specjalistą wymaga sytuacja, kiedy zimnym stopom towarzyszą drętwienia i mrowienia, mamy problem z ich poruszaniem, obserwujemy spadek siły mięśniowej nóg itp. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz zwykle zleca wykonanie specjalistycznych badań: EKG, USG Dopplera czy testów laboratoryjnych.

Zimne stopy a choroby układu krwionośnego

Prawidłowa cyrkulacja krwi jest kluczowa w procesie regulacji temperatury ciała. Jeśli dochodzi do dysfunkcji układu krążenia, kończyny stają się chłodne. Schorzeniami, które upośledzają krążenie krwi i powodują uczucie zimna w stopach, są głównie choroby układu krwionośnego:

  • Miażdżyca
    Złogi cholesterolowe uszkadzają i zwężają naczynia tętnicze, co znacznie utrudnia przepływ krwi.
  • Zakrzepica żył głębokich
    Bardzo niebezpieczne schorzenie, ponieważ zwykle rozwija się przez dłuższy okres nie dając żadnych objawów. Powstające i powiększające się z biegiem czasu zakrzepy mogą oderwać się od naczynia i wraz z krwią dostać się do płuc, tworząc zator. To bardzo groźna sytuacja, która może doprowadzić nawet do śmierci.
  • Niedociśnienie
    Osoby z niskim ciśnieniem często mają lodowate stopy oraz dłonie, ponieważ serce nie jest w stanie wypompować wystarczającej ilości krwi pod odpowiednim ciśnieniem. Tym samym dostarczenie jej do końcowych części ciała jest znacznie utrudnione.
  • Choroba Buergera
    Schorzenie znane również pod nazwą zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń atakuje przede wszystkim średnie i małe żyły oraz tętnice dłoni i stóp. Proces zapalny prowadzi do zaburzeń w przepływie krwi.
  • Wady anatomiczne w układzie krążenia

Zaliczamy do nich między innymi zespół podkradania, koarktacja aorty itp.

Krańcowe partie ludzkiego ciała są mniej ukrwione i dotlenione, dlatego w sytuacji upośledzonego krążenia krwi bardzo szybko zaobserwujemy zimne palce u nóg oraz rąk. Objawowi temu często towarzyszy drętwienie/mrowienie w kończynach.

Zimne stopy a stres

Może wydawać się to nieprawdopodobne, ale przyczyną zimnych nóg (a w szczególności stóp) mogą być sytuacje stresowe. Nadmiar negatywnych emocji związanych z codziennymi obowiązkami czy nieprzyjemnymi sytuacjami powoduje zwiększoną produkcję, a następnie wyrzut adrenaliny. To z kolei skutkuje silnym skurczem obwodowych naczyń krwionośnych, zasoby krwi przekierowywane są do ważnych narządów kosztem kończyn. Efekt? Do stóp oraz dłoni dochodzi mniej krwi; stają się one blade i zimne.

Zimne stopy a zażywane leki

Pamiętajmy również o tym, że zimne nogi i stopy mogą pojawić się również u osób zażywających niektóre leki (np. beta-blokery, doustne środki antykoncepcyjne itp.). W sytuacji, kiedy objaw ten jest wyjątkowo dokuczliwy, kwestię stosowanych lekarstw należy omówić z lekarzem. Być może specjalista rozważy konieczność przyjmowania danego leku lub możliwość zamienienia go na inny specyfik, który nie będzie powodował uczucia zimnych stóp.

Zimne stopy – pozostałe przyczyny

Zimne stopy bywają efektem niehigienicznego trybu życia oraz szkodliwych nawyków.

Siedzący tryb życia zaburza przepływ krwi – jeśli mało się ruszamy, większość dnia spędzamy przed komputerem lub ekranem telewizora, możemy odczuwać chłód w stopach oraz dłoniach. Palenie papierosów powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, dlatego palacze są bardziej narażeni na odczuwanie chłodu. Alkohol z kolei zwiększa utratę ciepła przez ciało, dlatego może nasilić dolegliwość. Bardzo ważne jest to, jakie nosimy ubrania – pamiętajmy, że niewłaściwie dobrana garderoba (zbyt ciasne spodnie, buty czy skarpetki) utrudnia przepływ krwi w nogach.

Lodowate stopy mogą być również objawem innych chorób, niż wcześniej wspomniane schorzenia układu krwionośnego. Należą do nich:

Zimne stopy – sposoby na rozgrzanie

Kiedy mamy zmarznięte stopy, warto skorzystać z rozwiązań, które rozgrzeją nie tylko zimne palce u nóg, ale i całe ciało. Pamiętajmy, że domowe sposoby pomogą jedynie doraźnie i nie zastąpią wizyty u lekarza.

  • Polewanie stóp na przemian ciepłą i zimną wodą – sposób ten może wydać się mało komfortowy, ale bywa naprawdę skuteczny. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, zimna – zwęża je. W efekcie krew zaczyna szybciej krążyć.
  • Masaż – masowanie stóp (np. z wykorzystaniem kremu) jest nie tylko czynnością, która relaksuje i odpręża, ale również doskonale pobudza cyrkulację krwi. Pomóc może również rolowanie stóp przy pomocy niewielkiej piłeczki czy specjalnej rolki do masażu.
  • Szczotkowanie – stopy staną się cieplejsze, jeśli podczas kąpieli wyszczotkujemy je szczotką (najlepiej z naturalnego włosia) lub specjalną rękawicą.
  • Ruch – jeśli mamy lodowate stopy, aktywność fizyczna będzie doskonałym sposobem na ich rozgrzanie. Wystarczy krótka seria ćwiczeń, spacer czy poruszanie choćby tylko nogami (zginanie palców, ruchy okrężne itp.).
  • Rozgrzewające żele i maści – w aptece możemy zakupić specjalne produkty, przeznaczone do zimnych stóp. Ich stosowanie należy omówić z lekarzem lub farmaceutą.
  • Termofor, ciepły koc, rozgrzewająca kąpiel – ogrzanie stóp bezpośrednim źródłem ciepła przyniesie ulgę zmarzniętym nogom oraz relaks całemu ciału.

Jak zapobiegać marznięciu stóp?

Aby ułatwić krążenie krwi w nogach, warto zadbać o odpowiednie obuwie. Przede wszystkim powinno być ono dobrze dopasowane do stopy: nie może być ciasne ani na długość, ani na szerokość. Przymierzając buty sprawdźmy, czy mamy możliwość swobodnego poruszania palcami. W zimie warto zaopatrzyć się w specjalne biotermiczne wkładki do butów.

Kompletując garderobę często nie przykładamy odpowiedniej wagi do doboru odpowiednich skarpet. To błąd, ponieważ źle dopasowane, ciasne, posiadające uciskające ściągacze skarpety utrudniają krążenie krwi w stopach, prowadząc do ich wychłodzenia. Warto zwrócić uwagę również na materiał – najlepiej służą nam skarpety bawełniane, które wchłaniają pot. W zimie sprawdzą się gwarantujące komfort termiczny skarpety z zawartością wełny.

Ruszajmy się – spędzanie długich godzin w jednej pozycji może doprowadzić do zaburzeń przepływu krwi. Dlatego siedząc przed komputerem w pracy, nie zakładajmy nogi na nogę i róbmy sobie krótkie przerwy na spacer czy gimnastykę. Stojąc przez  dłuższy czas, starajmy się od czasu do czasu wspinać na palce czy przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą.

Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się uczucia zimna w stopach należy zrezygnować całkowicie z palenia papierosów oraz spożywania alkoholu. Porzucenie szkodliwych nałogów wpłynie korzystnie nie tylko na poprawę krążenia, ale i  na kondycję całego organizmu.

Warto skorzystać z dobrodziejstw rozgrzewającej diety. Obejmuje ona między innymi ciepłe zupy oraz potrawy z dodatkiem warzyw strączkowych, soi, kaszy, suszonych owoców oraz orzechów. Do dań warto dodawać zioła i przyprawy.  Aby organizm łatwiej znosił niską temperaturę otoczenia, posiłki można wzbogacać o przyprawy: imbir, cynamon, czosnek, chili oraz kurkumę.  Rozgrzewająco działa również herbata z dodatkiem malin i cytryny.

Aby stopy były zdrowe i ciepłe, musimy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Postawmy więc na fachową pielęgnację w domu lub pomoc doświadczonego podologa.

Bibliografia:

  1. Grygielska Jolanta, Wszystko zaczyna się od stopy, Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków im. Hanki Żechowskiej na zlecenie Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Reumatyków „REF”, online: http://reuma.idn.org.pl/stopy.pdf, dostęp: 02.02.2023).
  2. Wasilewska Jolanta, Zimne stopy – jakie są przyczyny i sposoby na marznące stopy?, 30.03.2018, online: https://wylecz.to/uklad-krazenia/zimne-stopy/, dostęp: 02.02.2023.
  3. Ludwikowska Kamila, Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych: przyczyny, objawy, leczenie, online: https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/163502,przewlekle-niedokrwienie-konczyn-dolnych, dostęp: 02.02. 2023.


Podobne artykuły

Powiązane pakiety

E-PAKIET PROFILAKTYCZNY PODSTAWOWY
W pakiecie uwzględniono morfologię krwi - podstawowe badanie oceniające ogólną kondycję organizmu. Badanie wnosi wiele istotnych informacji na temat odporności organizmu, chorób przewlekłych, możliwych niedoborów pierwiastków lub witamin będących przyczyną anemii, toczących się infekcji o różnej etiologii czy poważnych chorób hematologicznych. Pomiar stężenia glukozy i poszczególnych składowych lipidogramu pomoże w ocenie Twojego metabolizmu, czyli procesu przemian węglowodanów i lipidów. W ocenie gospodarki węglowodanowej kluczowy jest pomiar stężenia glukozy. Wysokie stężenie glukozy na czczo najczęściej jest wynikiem choroby metabolicznej – cukrzycy, uznanego czynnika ryzyka udaru mózgu. Cukrzyca (szczególnie typu II) jest chorobą podstępną, która wiele lat może przebiegać bezobjawowo i niepostrzeżenie prowadzić w tym czasie do groźnych, najczęściej naczyniowych powikłań zagrażających zdrowiu i życiu. Pomiar stężenia poszczególnych składowych lipidogramu to element diagnostyki zaburzeń lipidowych, które nadal stanowią najbardziej rozpowszechniony czynnik ryzyka chorób układu krążenia, w tym udaru mózgu. Cennym uzupełnieniem pakietu jest badanie stężenia CRP. Podwyższone stężenie CRP wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób sercowo – naczyniowych, np. miażdżycy której konsekwencją może być udar mózgu. Ponadto CRP to niespecyficzny wskaźnik stanu zapalnego, którego stężenie wzrasta najczęściej w przebiegu infekcji bakteryjnej, po urazach, ale także w przebiegu przewlekłych chorób zapalnych jak reumatoidalne zapalenie stawów i nieswoiste zapalne choroby jelit oraz w chorobach nowotworowych. Doskonałym uzupełnieniem Pakietu profilaktycznego podstawowego są badania umożliwiające: określenie przyczyny anemii (żelazo, ferrytyna, witamina B12, kwas foliowy) - zestaw uzupełniający dostępny w obniżonej cenie - sprawdź tutaj wykrycie zaburzeń układu odpornościowego (witamina D, IgG) - zestaw uzupełniający dostępny w obniżonej cenie - sprawdź tutaj wykrycie, monitorowanie przebiegu i leczenia chorób metabolicznych (hemoglobina glikowana, Apo B, lipoproteina a) - zestaw uzupełniający dostępny w obniżonej cenie - sprawdź tutaj wykrycie niedoboru witamin i minerałów - pakiet dostępny w obniżonej cenie - sprawdź tutaj   Czas oczekiwania na wyniki e-pakietu w większości laboratoriów wynosi 1 dzień roboczy.* *Czas prezentowany jest w dniach roboczych i może ulec zmianie ze względu na uwarunkowania laboratoryjne i nie stanowi zobowiązania do realizacji usługi w tym czasie. Informację o przewidywanym czasie wykonania wszystkich badań objętych pakietem, zależnie od wybranego punktu pobrań, można sprawdzić na podstronach poszczególnych badań, wybierając placówkę realizacji lub kontaktując się z infolinią.   Uwaga! Jeżeli kupujesz badanie dla dziecka, zrealizuj je w punkcie przyjaznym dzieciom - sprawdź PUNKTY PRZYJAZNE DZIECIOM.

Pakiet profilaktyka kobieta
Pakiet zawiera zestaw badań pomocnych w ocenie funkcjonowania wielu narządów i układów. Wynik morfologii wnosi wiele istotnych informacji na temat odporności, możliwych chorób przewlekłych, niedoborów pierwiastków lub witamin będących przyczyną anemii i nieprawidłowości w układzie krwionośnym. Uzupełnieniem morfologii jest pomiar stężenia żelaza, czyli pierwiastka istotnego w procesie produkcji krwinek czerwonych, którego niedobory u kobiet wynikają najczęściej z przedłużających się i obfitych krwawień miesięcznych. Badanie stężenia CRP potwierdza lub wyklucza obecność toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Za pośrednictwem badań – glukozy i cholesterolu – kontrolowany jest metabolizm węglowodanów i lipidów (tłuszczy). Pomiar stężenia glukozy jest kluczowy w ocenie gospodarki węglowodanowej i diagnostyce podstępnej choroby metabolicznej – cukrzycy. To choroba, która wiele lat może przebiegać bezobjawowo i niepostrzeżenie prowadzić do groźnych, naczyniowych, neurologicznych i okulistycznych powikłań. Pomiar stężenia cholesterolu całkowitego to element diagnostyki zaburzeń lipidowych, które nadal stanowią najbardziej rozpowszechniony czynnik ryzyka chorób układu krążenia takich jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu lub choroby tętnic obwodowych. Kolejne badanie, aktywność enzymu ALT służy ocenie funkcjonowania wątroby, czyli organu, który pełni równocześnie około 200 różnych funkcji, a wśród nich najważniejsze jest produkowanie glukozy, magazynowanie witamin i produkcja czynników krzepnięcia oraz usuwanie groźnych dla życia toksyn. Za pośrednictwem badania stężenia kreatyniny, kontrolowana jest praca nerek. Cennym uzupełnieniem pakietu jest pomiar stężenia TSH, czyli hormonu przysadkowego regulującego pracę tarczycy. Ten niewielki gruczoł zlokalizowany na przedniej części szyi, odpowiada m.in. za tempo metabolizmu, temperaturę i stabilność masy ciała, płodność, ale także psychiczne aspekty zdrowia, a pomiar stężenia TSH stanowi ważny element diagnostyki niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Witamina D to parametr coraz częściej oznaczany w diagnostyce zaburzeń odporności i schorzeń o podłożu zapalnym lub autoimmunizacyjnym. To również uznany wskaźnik gospodarki wapniowo - fosforanowej i obrotu kostnego, ważny element diagnostyki osteoporozy, rozwijającej się w następstwie wygaszania czynności hormonalnej jajników (menopauzy).

Pakiet profilaktyka mężczyzna
Pakiet zawiera zestaw badań pomocnych w ocenie funkcjonowania wielu narządów i układów. Wynik morfologii wnosi wiele istotnych informacji na temat odporności, możliwych chorób przewlekłych, niedoborów pierwiastków lub witamin będących przyczyną anemii i nieprawidłowości w układzie krwionośnym. Badanie stężenia CRP potwierdza lub wyklucza obecność toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Za pośrednictwem badań – glukozy i cholesterolu – kontrolowany jest metabolizm węglowodanów i lipidów (tłuszczy). Pomiar stężenia glukozy jest kluczowy w ocenie gospodarki węglowodanowej i diagnostyce podstępnej choroby metabolicznej – cukrzycy. To choroba, która wiele lat może przebiegać bezobjawowo i niepostrzeżenie prowadzić do groźnych, naczyniowych, neurologicznych i okulistycznych powikłań. Pomiar stężenia cholesterolu całkowitego to element diagnostyki zaburzeń lipidowych, które nadal stanowią najbardziej rozpowszechniony czynnik ryzyka chorób układu krążenia takich jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu lub choroby tętnic obwodowych. W ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych przydatne jest także badanie stężenia kwasu moczowego. Pomiar tego metabolitu stosuje się ponadto w diagnostyce dny moczanowej, będącej częstą przyczyną bólu stawów. Kolejne badanie, aktywność enzymu ALT służy ocenie funkcjonowania wątroby, czyli organu, który pełni równocześnie około 200 różnych funkcji, a wśród nich najważniejsze jest produkowanie glukozy, magazynowanie witamin i produkcja czynników krzepnięcia oraz usuwanie groźnych dla życia toksyn. Za pośrednictwem badania stężenia kreatyniny, kontrolowana jest praca nerek. Cennym uzupełnieniem pakietu jest pomiar stężenia TSH, czyli hormonu przysadkowego regulującego pracę tarczycy. Ten niewielki gruczoł zlokalizowany na przedniej części szyi, odpowiada m.in. za tempo metabolizmu, temperaturę i stabilność masy ciała, płodność, ale także psychiczne aspekty zdrowia, a pomiar stężenia TSH stanowi ważny element diagnostyki niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Witamina D to parametr coraz częściej oznaczany w diagnostyce zaburzeń odporności i schorzeń o podłożu zapalnym lub autoimmunizacyjnym. To również uznany wskaźnik gospodarki wapniowo - fosforanowej i obrotu kostnego, czyli ważny element diagnostyki osteoporozy. To zestaw badań profilaktycznych dobrany przez lekarzy i diagnostów.

Podobne artykuły