Żółte białka oczu? To może być objaw poważnego schorzenia
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy; od dawna są o tym przekonani poeci i filozofowie. Być może jest tak w istocie. Jednak nie ulega najmniejszej wątpliwości, że oczy mówią równie wiele, a możne nawet zdecydowanie więcej o stanie ciała, o zdrowiu lub chorobie innych, często odległych i pozornie niezwiązanych z nimi narządów.
Wśród nich na pierwszym miejscu należy wymienić wątrobę, jeden z największych i najbardziej złożonych narządów. Liczba procesów chemicznych zachodzących w wątrobie i ich złożoność może przyprawić o zawrót głowy. Mimo trwających dziesięciolecia badań naukowych, nie wszystkie udało się wystarczająco dokładnie poznać i opisać. Jeden fakt nie pozostawia jednak cienia wątpliwości: prawidłowa praca wątroby jest niezbędna dla utrzymania w zdrowiu całego organizmu. Dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznawanie zaburzeń pracy tego narządu i diagnozowanie chorób.
Na szczęście nasz organizm jest skonstruowany w taki sposób, że wiele chorób wątroby daje objawy zauważalne już na pierwszy rzut oka, i to dosłownie. Jednym z najważniejszych objawów żółtaczki jest np. żółte zabarwienie skóry oraz twardówek oczu. Żółte białka oczu są łatwiej i szybciej zauważane niż zażółcenie skóry. Dzieje się tak zwłaszcza u osób o ciemniejszej karnacji, noszących naturalną opaleniznę albo korzystających z solarium. Nagromadzenie ciemnego barwnika w skórze może przez pewien czas maskować żółtaczkę, żółte oczy już nie.
Zażółcenie twardówek, zazwyczaj białych i doskonale widocznych, nie może być w żaden sposób zamaskowane, dlatego bywa pierwszym zauważanym objawem problemów z wątrobą. Za żółte białka oczne odpowiada żółty barwnik, bilirubina, powstająca w wyniku rozpadu hemoglobiny pochodzącej z czerwonych ciałek krwi kończących swoje życie w wątrobie i mioglobiny, białka zawartego w mięśniach. Normalnie bilirubina jest wydzielana do żółci, a następnie podlega przemianom chemicznym i wydostaje się z organizmu wraz z kałem.
Przyczyny żółtaczki można podzielić na trzy grupy: powodujące nadmierne wytwarzanie bilirubiny (nadmierny rozpad czerwonych ciałek krwi), hamujące jej metabolizm (zapalenie wątroby o wielu możliwych przyczynach) oraz utrudniające wydalanie (np. kamica żółciowa).
Utrudnione wydalanie spowodowane kamicą żółciową daje bardzo charakterystyczne objawy bólowe, natomiast dwie pierwsze przyczyny można rozpoznać na podstawie badań laboratoryjnych: morfologii krwi i zestawu badań czynnościowych nazywanych próbami wątrobowymi. Polegają one na oznaczeniu we krwi poziomu kilku enzymów produkowanych w wątrobie.
Należą do nich:
- aminotransferaza alaninowa (ALAT, ALT)
- aminotransferaza asparaginowa (AspAT, AST),
- γ-glutamylotransferaza (GGTP),
- fosfataza zasadowa (ALP),
- dehydrogenaza mleczanowa (LDH).
Jeśli zauważasz u siebie lub bliskich żółte białka oczu, rozważ wykonanie prostego i niekłopotliwego badania krwi. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, wystarczy powstrzymać się od spożywania alkoholu przez 24 godziny. Możesz w ten sposób znacznie przyspieszyć rozpoznanie poważnego schorzenia, np. przewlekłego zapalenia wątroby, a szybsza diagnoza oznacza większe szanse na skuteczne leczenie.