31 maja 2017

Badania sportowców, czyli obowiązkowa diagnostyka dla aktywnych

Powrót

 

Przy dzisiejszej popularności konkurencji sportowych, takich jak biegi, jazda na rowerze, triathlon czy inne dyscypliny sprawnościowe, wiele osób wie, jak świadomie dbać nie tylko o formę, ale i zdrowie. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie tylko trening, dieta i regeneracja są tu istotne, ale także regularne badania diagnostyczne. Sprawdź jakie badania sportowców warto wykonać oraz gdzie możesz uzyskać profesjonalną poradę.

Uzyskane, dzięki badaniom krwi, wyniki pozwalają sportowcom planować i realizować proces treningowy w sposób bardzo efektywny i odpowiedzialny. Obciążenia, jakim poddawany jest organizm sportowca, biegacza, rowerzysty czy osoby uprawiającej kilka razy w tygodniu inną dyscyplinę sportową, wymagają właściwej kontroli. Badania krwi to jeden z jej sposobów. Pokazują nawet niewielkie zmiany w morfologii, co ma znaczenie nie tylko w kontroli zdrowia, ale i planowaniu efektywności wysiłku – w procesie treningowym i w czasie przygotowywania się do startów w zawodach.

badania-dla-sportowcow

Jak często się badać?

Aby uprawiać sport, należy być odpowiedzialnym za swój stan zdrowia, w tym zminimalizować ryzyko kontuzji. Warto też odwiedzać lekarza rodzinnego (a w razie potrzeby także lekarza medycyny sportowej) i poddawać się regularnym badaniom lekarskim. Ich częstotliwość będzie zależeć od stanu zdrowia i wyników poprzednich badań, a także od dyscypliny sportowej, którą uprawiasz, intensywności oraz częstości treningów. Badania dla sportowców dotyczą zarówno osób, które trenują regularnie, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Może się bowiem okazać, że istnieją jakieś przeciwwskazania do treningów na poziomie wyczynowym. Mimo że, jak mówi przysłowie, sport to zdrowie, nagła zmiana stylu życia może zaowocować ujawnieniem się schorzeń, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Ich odpowiednio wczesne zdiagnozowanie pozwoli uniknąć nagłego pogorszenia stanu zdrowia i odpowiednio zaplanować treningi.

Podstawowym badaniom lekarskim koniecznie należy poddać się przed startem w zawodach biegowych. Mobilizują do tego dodatkowo organizatorzy biegów długodystansowych i zawodów triathlonowych, wymagając od zawodników okazania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do startu. Taki dokument w niektórych przypadkach może wydać lekarz rodzinny, ale jeśli uzna, że zakres niezbędnych do wykonania badań wykracza poza zakres profilaktycznych badań lekarskich podstawowej opieki zdrowotnej, stwierdzi, że nie posiada potrzebnej dokumentacji lub zaniepokoją go niektóre wyniki, konieczna może okazać się wizyta w poradni medycyny sportowej.

Badania dla biegaczy

Na podstawowy pakiet badań dla biegaczy (zarówno początkujących, jak i zaawansowanych), składają się:

Jakie badania krwi powinien zrobić sportowiec? Przede wszystkim, podstawę stanowi morfologia krwi obwodowej. Oznacza się także stężenie glukozy w surowicy krwi, a w razie potrzeby lekarz może zalecić także ocenę innych parametrów, np. poziomu żelaza i ferrytyny; cholesterolu (lipidogram: cholesterol całkowity, HDL, nie-HDL, LDL, trójglicerydy); elektrolitów: sodu, potasu i magnezu; parametrów wątrobowych (ALT, AST); nerkowych (mocznik i kreatynina); markera uszkodzenia mięśni – CK czy innych.

Nie wystarczy wykonywać badań na początku sezonu startowego lub w momencie, w którym dopiero zaczynamy przygodę ze sportem. Biegacze w czasie intensywnego roztrenowania przed udziałem, np. w maratonie czy triathlonie, a także osoby narażone na niedobory pierwiastków w organizmie powinny regularnie sprawdzać parametry krwi (morfologia) nawet co 2 tygodnie. Osoby uprawiające sport amatorsko także powinny pamiętać o tym, aby udać się na wizytę kontrolną do lekarza i poddać się badaniom.

W przypadku osób, które biorą udział w zawodach, najlepszym czasem na wykonanie miarodajnych badań są okresy przejściowe, czyli te, w których treningi są mniej intensywne. Warto bowiem pamiętać, że intensywny wysiłek fizyczny ma wpływ na zmiany w stężeniach poszczególnych substancji.

Regularne badania krwi i moczu oraz EKG, nawet u mniej zaawansowanych treningowo zawodników, to jedna z najistotniejszych metod kontroli stanu zdrowia i wpływu aktywności ruchowej na organizm. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Miej także na uwadze, że w zależności od dyscypliny sportowej i wieku, zakres koniecznych badań może być znacznie szerszy. Badania sportowców mogą obejmować również ocenę stanu uzębienia, ocenę ostrości wzroku, badanie ortopedyczne, badanie neurologiczne, badanie spirometryczne i inne.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietów badań dostępnych w sklepie internetowym.

ZOBACZ e-PAKIETY FIT &ACTIVE