24 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.
- 24 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Jak przebiega dwudziesty czwarty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płody w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?
- Objawy ciąży w dwudziestym czwartym tygodniu. 24 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch ? Ciało matki w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży od zapłodnienia.
- Jakie badania wykonać w 24 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 26 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza.
- Jak zadbać o siebie w 24 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 26 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Dwudziesty czwarty tydzień po zapłodnieniu może być trakotowany jako 26 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki- występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.
Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 26 tydzień ciąży liczony przez lekarza należy do drugiego trymestru ciąży, a do daty porodu: pozostaje jeszcze 14 tygodni ciąży.
24 tydzień ciąży – który to miesiąc?
24 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 26 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to szósty miesiąc ciąży.
W drugim trymestrze ciąży termin porodu określa się na podstawie badania USG za pomocą pomiaru CRL – czyli długości ciemieniowo- siedzeniowej płodu. W przypadku rozbieżności przekraczającej 5 dni pomiędzy szacowaną datą porodu, a wynikiem pomiaru CRL wiek ciąży jest korygowany. Pomiar CRL obowiązuje do 20 tygodnia ciąży, w kolejnych tygodniach zastępuje go pomiar CHL, czyli odległość od czubka głowy do pięt.
Jak przebiega dwudziesty czwarty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płody w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?
Dziecko jest teraz mniej więcej wielkości średniej cukinii, ma około 35,6 cm długości i waży około 910 gram. Macica powoli zaczyna być coraz ciaśniejsza względem jego wielkości, w związku z czym przyszła mama może intensywniej odczuwać kopnięcia i ruchy dziecka.
Ze względu na wzrost dziecka, zaczyna mu brakować miejsca na swobodne poruszanie się i ruchy, do których jest przyzwyczajone. Nadal jednak istnieje pole manewru. W 26 tygodniu Twoje dziecko może zacząć przyjmować pozycję do porodu, zwykle obracając się tak, aby główka była skierowana w dół. Na tym etapie ciąży dziecko może również przyjąć położenie poprzeczne, czyli w poprzek brzucha.
Naczynia krwionośne dziecka są już w pełni ukształtowane. Serce pompuje krew, a układ krążenia jest teraz w pełni sprawny. Pępowina jest teraz mocniejsza i grubsza, dostarczając rosnącemu dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych
Należy pamiętać, że wybory żywieniowe wpływają również na zdrowie naczyń krwionośnych, które odżywiają dziecko, a nie są tak sprężyste i elastyczne jak pozostałe naczynia krwionośne organizmu. Aby utrzymać łożysko i pępowinę w dobrej kondycji, należy jeść dużo warzyw, takich jak szpinak, brokuły i ogórki, a także chude mięso, które jest również dobrym źródłem żelaza.
Objawy ciąży w dwudziestym czwartym tygodniu. 24 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch ? Ciało matki w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży od zapłodnienia.
Ciążowy brzuszek w 26 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
W 26 tygodniu ciąży brzuszek jest już zazwyczaj wyraźnie zaokrąglony, a skóra brzucha może być już napięta i swędząca. Warto w tym czasie zwrócić uwagę na nawilżenie i nawodnienie skóry, aby nadać jej większą elastyczność i zapobiec powstawaniu swędzących rozstępów.
Jakie objawy są obecne w 24 tygodniu ciąży?
Wraz ze zbliżaniem się do końca drugiego trymestru, część kobiet może zacząć odczuwać nowe objawy, lub nasilenie dotychczasowych objawów. Typowe objawy w tym okresie ciąży:
- Wystający pępek;
- Rozstępy, najczęściej na brzuchu, piersiach i udach, w ramach zapobiegania ich powstawaniu warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry za pomocą predysponowanych balsamów i olejków;
- Obrzęki wokół kostek, w obrębie dłoni, ogólne uczucie obrzęknięcia i gromadzenia wody w organizmie;
- Ból (okolicy krzyżowej, lędźwiowej, piersiowej i szyjnej) kręgosłupa oraz w obrębie miednicy;
- Zgaga i związane z nią nudności oraz niestrawność;
- Skurcze Braxtona- Hicksa, czyli skurcze przygotowujące macicę do porodu, nie są powodem do niepokoju, jeśli jednak skurcze macicy się nasilają i nie ustępują należy skontaktować się z lekarzem.
Zazwyczaj w okolicy 26 tygodnia następuje największy przyrost masy u ciężarnych. Wynika to najczęściej z połączenia szybszego wzrostu płodu, zwiększonego apetytu ciężarnej, zatrzymywania wody w organizmie i narastających obrzęków. Należy jednak pamiętać, że chociaż lekkie obrzęknięcie jest czymś normalnym w czasie ciąży, czasami może wskazywać na stan przedrzucawkowy. Jeśli zauważysz nagły obrzęk dłoni, twarzy lub innych miejsc, należy skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć poważne stany. Należy również pamiętać, że objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Jeśli w czasie ciąży występują jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skontaktować się ze swoim lekarzem.
Jakie badania wykonać w 24 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 26 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza.
Okres pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży, a dokładnie pomiędzy 18 tyg +0 dni, a 22 tyg + 6 dniem liczonymi przez lekarza jest określany jako moment na drugie obowiązkowe badanie USG okresu prenatalnego, tak zwane USG połówkowe lub inaczej: USG genetyczne II trymestru, USG referencyjne, USG 18-22 tygodnia, USG anatomiczne płodu. Badanie to powinno być już wykonane do tego momentu ciąży. W okresie pomiędzy 25-27+6 dni tygodniem ciąży liczonym przez lekarza dodatkowe badania USG zazwyczaj nie są konieczne, chyba że lekarz zaleci inaczej i wymaga tego sytuacja położnicza. Kolejne obowiązkowe badanie USG, czyli badanie USG III trymestru zalecane jest do wykonania pomiędzy 28-32 tygodniem ciąży.
Podczas wizyt ginekologicznych u ciężarnej pomiędzy 21-26 tygodniem ciąży zalecane są badania takie jak:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała,
- poziom glukozy po obciążeniu doustnym (pomiędzy 24-28 tyg. ciąży),
- morfologia krwi,
- badanie ogólne moczu,
- przeciwciała anty-D u kobiet Rh (-) ujemnych,
- przeciwciała przeciwko Toksoplazmozie.
Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Za pomocą testów NIPT można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.
Jak zadbać o siebie w 24 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 26 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Wraz ze zbliżającym się trzecim trymestrem, odpowiednie nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla płodu i dla samej ciężarnej. Picie wystarczającej ilości wody zapewnia dziecku odpowiednią ilość płynu owodniowego, oraz może pomóc przyszłej mamie w problemach z zaparciami, obrzękami i ze zmęczeniem.
24 tydzień ciąży to może być również dobry czas na tak zwany „babymoon”, czyli krótkie wakacje z partnerem, aby cieszyć się romantycznymi chwilami przed porodem, po którym ilość czasu dla siebie może być bardziej ograniczona. Pod koniec drugiego trymestru ciąży seks może powodować pewien dyskomfort, ale jeśli lekarz nie zaleci inaczej zazwyczaj jest wciąż bezpieczny. Jeśli chodzi o wybór lokalizacji podróży, należy pamiętać, że niektóre ciąże mogą wymagać pozostania bliżej domu. W tej kwestii należy poradzić się swojego lekarza, który może zalecić krótki pobyt lub jednodniową wycieczkę zamiast dalekiej destynacji.
Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak
Bibliografia:
- Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
- ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
- Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
- MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.