03 kwietnia 2023 - Przeczytasz w 5 min

Czujesz ciągle zmęczenie? Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny

Zmęczenie odczuwamy zwykle w sytuacjach, kiedy intensywnie pracujemy, naszemu życiu towarzyszy silny stres czy cierpimy na niedobory snu. Często wystarczy krótki odpoczynek lub zmiana codziennych, niekorzystnych dla zdrowia nawyków, by wrócić do dobrego samopoczucia.  Gorzej, gdy ciągłe zmęczenie i senność nie ustępują. Wówczas należy udać się do lekarza, aby zdiagnozować przyczyny nadmiernej męczliwości i osłabienia.

ciągłe zmęczenie

Co to jest zmęczenie?

Zmęczenie jest naturalnym stanem, kiedy odczuwamy obniżoną zdolność do wysiłku fizycznego i/lub umysłowego. W ten sposób organizm broni się przed aktywnością, która mogłaby doprowadzić do wyczerpania i całkowitej utraty sił. Wniosek? Krótkotrwały spadek formy nie jest szkodliwy, to podstawowa reakcja fizjologiczna na nadmierne obciążenie organizmu. Jeśli zmęczenie pojawia się sporadycznie i jest uzasadnione, sytuacja nie powinna budzić naszego niepokoju. Sprawa jest znacznie poważniejsza, gdy mamy do czynienia z ciągłym zmęczeniem i osłabieniem – wówczas może dojść do zaburzeń funkcjonowania w życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym. Taki stan wymaga dogłębnej analizy, ponieważ może świadczyć o różnych, niekiedy groźnych chorobach.

Ciągłe zmęczenie – przyczyny

Ciągłe zmęczenie i brak energii mogą mieć wiele przyczyn. Na wiele czynników, które odbierają nam siły, mamy wpływ – wynikają one z naszego stylu życia oraz szkodliwych przyzwyczajeń. Są to między innymi:

Niewłaściwa dieta

Jeśli na co dzień spożywamy dużą ilość produktów kalorycznych i wysokoprzetworzonych, to możemy odczuwać ciągłe zmęczenie i osłabienie.

Brak witamin i minerałów powoduje, że jesteśmy senni oraz apatyczni. Dlatego w codziennej diecie postawmy na świeże warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. W ciągu dnia należy spożywać kilka mniejszych posiłków; lekką kolację najlepiej zjeść na 2-3 godziny przed udaniem się na nocny spoczynek. Spożywanie ciężkostrawnego posiłku tuż przed snem sprawia, że organizm w pełni nie wypoczywa i nie regeneruje się. Bardzo ważne jest picie dużej ilości wody w ciągu dnia – odwodnienie często jest przyczyną przewlekłego zmęczenia.

Brak aktywności fizycznej

Na ciągłe zmęczenie i osłabienie cierpią osoby, które pracują umysłowo i większość czasu spędzają za biurkiem. Doskonałym sposobem na regenerację sił jest w tym przypadku ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Tlen dodaje energii, poprawia pracę mózgu.

Przewlekły stres oraz nadmierna ilość bodźców

Najczęściej źródłem braku energii jest stres i zmęczenie psychiczne, które bezpośrednio przekłada się na brak kondycji fizycznej. Przemęczenie umysłu powoduje spadek funkcji poznawczych, gorszą koncentrację czy wydłużenie czasu reakcji.

Życie w napięciu, pesymistyczne nastawienie oraz ciągły lęk odbierają energię i chęć do działania. Hałas, częste korzystanie z telefonu komórkowego, praca przed ekranem monitora, a na wieczór sesja przed telewizorem – w ciągu dnia narażeni jesteśmy na działanie dużej liczby różnych stymulantów, które nas pobudzają. Pamiętajmy, że zbyt wiele wrażeń i bodźców, na które jesteśmy narażeni, powoduje zmęczenie.

Aby mieć energię do życia, trzeba dbać o swój komfort psychiczny. W rozładowaniu stresu oraz wyciszeniu emocji może nam pomóc np. aktywność fizyczna oraz techniki medytacyjne. Na koniec dnia warto wziąć ciepłą kąpiel, sięgnąć po ulubioną książkę lub zrobić coś, co nas uspokoi i zrelaksuje.

Brak snu

W trakcie snu organizm regeneruje się i nabiera sił. Jeśli śpimy za krótko lub często się budzimy, to jesteśmy osłabieni, podatni na infekcje. Nocny wypoczynek daje nam energię; sprawia, że w ciągu dnia potrafimy skoncentrować się, jesteśmy spokojniejsi i twórczy. Brak snu powoduje natomiast ciągłe uczucie zmęczenia i senność.

Stosowanie używek

Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu sprawiają, że organizm angażuje swoje siły w usuwanie toksyn. Używki osłabiają pracę mózgu, uszkadzają organy wewnętrzne. Alkohol, nikotyna czy substancje psychoaktywne prowadzą do wielu problemów zdrowotnych, odbierają siły, sprawiają, że czujemy się przewlekle zmęczeni.

Ciągłe zmęczenie i osłabienie a nietolerancje pokarmowe oraz alergie

Nietolerancje pokarmowe i alergie zwykle objawiają się zaburzeniami ze strony układu pokarmowego (biegunki, wymioty, ból brzucha) oraz problemami skórnymi (zaczerwienienie, świąd, wysypka). Warto wiedzieć, że organizm w związku z tymi przypadłościami może reagować również osłabieniem oraz przewlekłą sennością. Dlatego czując ciągłe zmęczenie warto wykonać:

Ciągłe zmęczenie i brak energii a cukrzyca

Głównymi objawami cukrzycy jest wzmożony głód i pragnienie, uczucie suchości w ustach oraz częste oddawanie moczu. Chorzy zwykle cierpią również na osłabienie oraz łatwą męczliwość. W przypadku takich symptomów należy przeprowadzić między innymi następujące badania:

Ciągłe zmęczenie i senność a niedoczynność tarczycy

Jednym z głównych objawów niedoczynności tarczycy jest ciągłe uczucie zmęczenia i niemijająca ospałość. Osoby borykające się z tym schorzeniem często cierpią na stany lękowe, zaburzenia pamięci, wzrost masy ciała oraz zaparcia. Zazwyczaj zgłaszają, że jest im zimno, nawet gdy przebywają w ciepłych pomieszczeniach. W takim przypadku najlepiej wykonać następujące badania:

Ciągłe zmęczenie i osłabienie a choroby serca

Przewlekły brak energii bywa objawem chorób mięśnia sercowego bardzo groźny jest stan zapalny, który może rozwinąć się np. w wyniku nieleczonej grypy. Gdy niemijającemu zmęczeniu towarzyszą duszności oraz kołatanie serca, to przyczyną dolegliwości mogą być problemy kardiologiczne.

Ciągłe zmęczenie i brak energii a niedokrwistość

Niedokrwistość (anemia) to stan charakteryzujący się niskim stężeniem hemoglobiny we krwi. Czym jest hemoglobina? To białko erytrocytów, odpowiedzialne za transport tlenu z płuc do tkanek organizmu. Najczęstszym objawem niedokrwistości jest zmęczenie, osłabienie, senność, spadek formy fizycznej oraz intelektualnej. Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać badania krwi na anemię, obejmujące oznaczenie stężenia ferrytyny, żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego.

Ciągłe zmęczenie i brak energii – kiedy należy iść do lekarza?

Zmęczenie to naturalny stan organizmu po wysiłku fizycznym lub umysłowym. Powinno mieć charakter przejściowy i ustąpić po wypoczynku lub zmianie szkodliwych nawyków. Jeśli nie mija – należy zwrócić się po pomoc do lekarza rodzinnego.

Po przeprowadzeniu wywiadu specjalista prawdopodobnie skieruje nas na badania ogólne (np. morfologia krwi, badanie moczu) oraz specjalistyczne. Lekarz może zlecić diagnostykę pod kątem chorób takich, jak wcześniej wspomniane alergie, nietolerancje pokarmowe, cukrzyca  czy niedoczynność tarczycy. Czasami wskazana jest również szczegółowa diagnostyka w kierunku schorzeń wątroby, serca,  a nawet chorób nowotworowych.

Pamiętajmy: ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn i kobiet ma wiele przyczyn, a znalezienie źródła problemu bywa niełatwe. Często jest ono całkiem błahe (np. drobne przeziębienie), ale trzeba mieć świadomość, że przyczyną osłabienia może być bardzo poważna choroba.

Bibliografia:

  1. Zmysłowski Maciej, Jakie są przyczyny zmęczenia?, online: https://wylecz.to/uklad-nerwowy-i-psychiatria/jakie-sa-przyczyny-zmeczenia, dostęp: 21.01.2023.
  2. Szczepaniak Wiktor, Przewlekłe zmęczenie: 10 najczęstszych przyczyn, online: https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/przewlekle-zmeczenie-10-najczestszych-przyczyn, dostęp: 22.01.2023.
Powiązane pakiety

e-PAKIET TARCZYCOWY ROZSZERZONY
Badania z pakietu warto wykonać: Przy dolegliwościach wskazujących na niedoczynność tarczycy (np. bladość, spadek koncentracji, senność, przybieranie na wadze, uczucie zimna, zaparcia, obfite miesiączki) i nadczynność (np. przyspieszone tętno, nieuzasadnione chudnięcie, uczucie gorąca, zlewne poty, brak lub skąpa miesiączka, biegunki). W monitorowaniu i kontroli leczenia chorób tarczycy. Do profilaktycznej oceny funkcji narządu. Dedykowany dla: Kobiet, Mężczyzn, Dzieci. Pamiętaj przed pobraniem: Na pobranie krwi zgłoś się w godzinach porannych, możesz być po posiłku. Czas oczekiwania na wyniki e-pakietu w większości laboratoriów wynosi 1-2 dni robocze.* Tarczyca – rola w organizmie: Tarczyca to gruczoł endokrynny, usytuowany w przedniej części szyi. Hormony produkowane przez tarczycę regulują pracę praktycznie wszystkich narządów organizmu, wpływają na tempo przemiany materii, ale także od ich działania uzależniony jest prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy. JAKIE BADANIA NA TARCZYCĘ? e-PAKIET TARCZYCOWY uwzględnia badania laboratoryjne wykonywane w diagnostyce chorób tarczycy: TSH, fT3, fT4, anty-TPO, anty-TG, przeciwciała przeciw receptorom TSH (TRAb). Diagnostykę chorób tarczycy rozpoczyna się od pomiaru stężenia TSH – hormonu przysadkowego nadzorującego pracę gruczołu. Jest to najczulsze badanie oceniające pracę gruczołu, wykrywające objawowe jak i bezobjawowe zaburzenia czynności tarczycy. Obserwowane zmiany w stężeniu TSH wyprzedzają w czasie zmianę stężenia hormonów produkowanych przez samą tarczycę, a charakter tych zmian pozwala na rozpoznanie nadczynności lub niedoczynności gruczołu. W ocenie pracy tarczycy pomiarowi stężenia TSH zwykle towarzyszy pomiar stężeń hormonów produkowanych w obrębie samego gruczołu, szczególne ich wolnych frakcji: tyroksyny - fT4 i trójjodotyroniny – fT3. Na podstawie wzrostu stężenia fT3 i fT4 wnioskuje się o nadczynności gruczołu, a spadek towarzyszy niedoczynności tarczycy. Nieprawidłowa praca tarczycy może mieć różnorodne podłoże. W ustaleniu przyczyn zaburzeń funkcjonowania gruczołu wykorzystuje się pomiar stężenia autoprzeciwciał – antyTPO, anty TG i TRAb. Anty-TPO w znacznie podwyższonym mianie typowe jest dla choroby Hashimoto. Ocena przeciwciał przeciw receptorowi TSH (TRAb) jest najbardziej przydatna w różnicowaniu choroby Gravesa-Basedowa od stadium nadczynności choroby Hashimoto i poporodowego zapalenia tarczycy. Podwyższone miano przeciwciał przeciw tyreoglobulinie (anty-TG) może towarzyszyć różnym chorobom tarczycy, wynikającym np. z niedoboru jodu lub zapaleń toczących się w obrębie narządu. Zestawienie wyników badań uwzględnionych w e-pakiecie pozwala nie tylko na ocenę funkcji gruczołu tarczycy, ale także na określenie pierwotnego lub wtórnego charakteru nieprawidłowości oraz na potwierdzenie lub wykluczenie ich autoimmunizacyjnego mechanizmu. Ze względu na wieloczynnikowy charakter podłoża chorób tarczycy, uzyskane wyniki badań należy skonsultować z lekarzem.   *Czas prezentowany jest w dniach roboczych i może ulec zmianie ze względu na uwarunkowania laboratoryjne i nie stanowi zobowiązania do realizacji usługi w tym czasie. Informację o przewidywanym czasie wykonania wszystkich badań objętych pakietem, zależnie od wybranego punktu pobrań, można sprawdzić na podstronach poszczególnych badań, wybierając placówkę realizacji lub kontaktując się z infolinią.   Uwaga! Jeżeli kupujesz badanie dla dziecka, zrealizuj je w punkcie przyjaznym dzieciom - sprawdź PUNKTY PRZYJAZNE DZIECIOM.

Nietolerancje pokarmowe (gluten, laktoza, fruktoza), panel badań genetycznych
Zestaw badań w oferowanym pakiecie obejmuje analizę genetycznych predyspozycji do nietolerancji pokarmowych na określone składniki diety: • Celiakia (HLA DQ2/DQ8) – badanie oceniające genetyczne predyspozycje do rozwoju celiakii (choroby trzewnej), która rozwija się w obliczu nadwrażliwości na gluten co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia kosmków jelita cienkiego. Wynik tego badania ma wartość predykcyjnie ujemną i pozwala przy negatywnym wyniku wykluczyć celiakię z 99% prawdopodobieństwem. • Nietolerancja laktozy typu dorosłego – badanie mutacji C-13910T w genie kodującym laktazę (LCT). Pozwala na identyfikację genetycznego podłoża pierwotnej nietolerancji laktozy związanej ze spadkiem wraz z wiekiem aktywności enzymu laktazy. U nosicieli określonego wariantu genetycznego laktoza może być niedostatecznie trawiona, co powoduje dolegliwości gastryczne po spożyciu produktów mlecznych. • Fruktozemia wrodzona- badanie mutacji A150P i A175D w genie aldolazy B (ALDOB) odpowiadających za pierwotną, uwarunkowaną genetycznie nietolerancję fruktozy czyli dwucukru zawartego głównie w owocach i miodzie. Pierwotna nietolerancja fruktozy występuje z częstotliwością 1:20 000 urodzeń, jednak w części przypadków pozostaje długo niewykryta. Związane jest to z niechęcią i unikaniem, zwłaszcza u dzieci, spożywania owoców, co opóźnia manifestacje kliniczne i diagnozę schorzenia. Wszystkie badania zawarte w proponowanym e-pakiecie wykonywane są z jednej próbki krwi, poddanej analizie genetycznej. Wyniki tych badań pozwolą doprecyzować indywidualne postępowanie dietetyczne i/lub zidentyfikować genetyczne podłoże wskazanych objawów nietolerancji.

e-PAKIET BADANIA NA ANEMIĘ
Dedykowany dla: Kobiet, Mężczyzn, Dzieci Wskazany: → W diagnostyce m.in. pogorszenia kondycji fizycznej, nieustępującego osłabienia i przewlekłego zmęczenia, bladości powłok skórnych, spaczonego apetytu, kołatania serca, spadku koncentracji, wypadania włosów i problemów skórnych → Kontrolnie – w monitorowaniu leczenia anemii preparatami żelaza i witaminami z grupy B → Profilaktycznie, przy braku objawów do ogólnej oceny stanu zdrowia     Pamiętaj przed pobraniem: *Na badania krwi na anemię należy zgłosić się w godzinach porannych *Do punktu pobrań zgłoś się na czczo *Przed pobraniem krwi unikaj wysiłku     Anemia – co to za choroba? Anemia, znana również pod nazwą niedokrwistość to zaburzenie, które może dotyczyć osób z każdej grupy wiekowej, także dzieci. Rozpoznawana jest wówczas, gdy liczba erytrocytów (krwinek czerwonych) lub poziom zawartego w nich białka transportującego tlen - hemoglobiny spada poniżej wartości referencyjnych (czyli poniżej tzw. normy). Początkowy przebieg anemii jest najczęściej bezobjawowy. Objawy stają się bardziej nasilone im mniejsza jest ilość krwinek czerwonych i niższe jest stężenie hemoglobiny. Większość objawów anemii jest skutkiem niedotlenienia tkanek w obrębie całego organizmu.     Jakie badania krwi na anemię? e-PAKIET BADANIA NA ANEMIĘ uwzględnia pomiar szeregu parametrów, które pozwolą na ustalenie przyczyn anemii: morfologia, OB, żelazo, ferrytyna, witamina B12, kwas foliowy. Niezależnie od przyczyny anemii (niedobór żelaza, witamin z grypy B, rozpadu krwinek czerwonych) wśród objawów charakterystyczna jest bladość powłok skórnych, opóźniony wzrost i rozwój, spadek kondycji fizycznej (zadyszka, problem z wejściem po schodach, brak siły), kołatanie serca, zawroty i ból głowy, drażliwość, opóźnione dojrzewanie (brak miesiączki, nieregularne miesiączki), trudności w gojeniu ran, brak koncentracji i trudności w zapamiętywaniu, spaczony apetyt (potrzeba zjadania produktów niejadalnych np. kredy, ziemi, mąki ziemniaczanej). Pojawiają się problemy ze skórą, jest ona sucha, nadmiernie przerzedzają się włosy. Charakterystyczne są również zmiany w postaci wklęśnięcia w obrębie płytki paznokcia (paznokcie łyżeczkowate). Anemii z niedoboru witaminy B12 może towarzyszyć dodatkowo bolesność i obrzęk języka oraz zaburzenia neurologiczne (np. drętwienie i mrowienie kończyn), a anemii hemolitycznej zażółcenie powłok skórnych. Każdy typ anemii wiąże się ze zwiększoną zachorowalnością, co można zaobserwować jako nasilenie częstotliwości sezonowych infekcji.     Poznaj znaczenie uwzględnionych w pakiecie badań w kierunku anemii: Morfologia krwi jest badaniem, w którym elementy morfotyczne krwi podlegają zarówno ilościowej jak i jakościowej ocenie. Wynik badania pozwala ocenić ogólną kondycję organizmu, wskazuje również na ewentualne niedobory pierwiastków lub witamin będących przyczyną anemii. Dodatkowo umożliwia ustalenie etiologii toczących się infekcji, pozwala także na wykluczenie choroby nowotworowej układu krwiotwórczego lub ewentualnych zaburzeń odporności. OB jest badaniem, polegającym na pomiarze szybkości opadania krwinek czerwonych. Wykorzystywane jest w diagnostyce stanów zapalnych, bakteryjnych (głównie) chorób zakaźnych, chorób zapalnych tkanki łącznej (kolagenozy) i naczyń, chorób nerek i chorób nowotworowych. W przypadku anemii, bez względu na jej przyczynę, dochodzi do podwyższenia wartości OB. Żelazo to pierwiastek warunkujący prawidłowość procesu tworzenia krwinek czerwonych. Jego niedobór zwykle jest konsekwencją małej podaży w diecie, zwiększonego zapotrzebowania (np. okres wzmożonego wzrostu, ciąża) lub nadmiernej utraty z organizmu (np. krwawienia z przewodu pokarmowego, obfite miesiączki). Konsekwencją niedoboru żelaza jest anemia mikrocytarna, czyli anemia charakteryzująca się zmniejszeniem objętości krwinki czerwonej (↓MCV). Ferrytyna to badanie będące uzupełnieniem morfologii i pomiaru stężenia żelaza. Na podstawie wyników wnioskuje się o poziomie zmagazynowanego w organizmie żelaza - kluczowego pierwiastka w procesie krwiotworzenia. Ferrytyna jest również białkiem ostrej fazy, co oznacza, że wzrasta nieswoiście w stanach zapalnych, np. w przebiegu infekcji, w chorobach nowotworowych i zaburzeniach funkcji wątroby. Witamina B12 jest nieodzownym elementem warunkującym prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego. Skutkiem jej niedoborów, które mogą wynikać z rodzaju diety (np. wegańska) i nieprawidłowości w stosowanej diecie są m.in. zaburzenia neurologiczne i psychiczne, choroby neurodegeneracyjne i anemia megaloblastyczna, czyli anemia charakteryzująca się zwiększeniem objętości krwinki czerwonej (↑MCV). Niedobór witaminy B12 może być również przyczyną poronień i wad rozwojowych płodu. Kwas foliowy (witamina B9), podobnie jak witamina B12, odpowiada za proces krwiotworzenia i funkcjonowanie układu nerwowego. Jest szczególnie istotny dla kobiet w ciąży, u których niedobory mogą prowadzić do rozwoju wad cewy nerwowej płodu. Na niedobór kwasu foliowego narażeni są palacze, osoby nadużywające alkoholu, nastolatkowie na etapie intensywnego wzrostu, osoby starsze oraz osoby z zespołami upośledzonego wchłaniania. Prawdopodobieństwo niedoboru zwiększa stosowanie leków przeciwpadaczkowych. Ze względu na szereg zależności występujących między analizowanymi parametrami, wyniki uzyskanych badań należy skonsultować z lekarzem.     Co może mieć wpływ na wynik: * Od osób suplementujących biotynę w dawce >5mg/dobę, materiał do badania należy pobierać najwcześniej po 8 godz. od ostatniego zażycia biotyny. * W okresie 24 godzin przed badaniem krwi na anemię należy wstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej. *Zażywanie preparatów z witaminą C, ze względu na zwiększenie wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego, może mieć wpływ na wynik stężenia żelaza.     Jak się pobiera materiał do badań na anemię? Do wykonania badań z pakietu badań na anemię niezbędna jest próbka krwi.     Ile czeka się na wyniki?  Od 1 do 2 dni. *Czas prezentowany jest w dniach roboczych i może ulec zmianie ze względu na uwarunkowania laboratoryjne i nie stanowi zobowiązania do realizacji usługi w tym czasie. Informację o przewidywanym czasie wykonania wszystkich badań objętych pakietem, zależnie od wybranego punktu pobrań, można sprawdzić na podstronach poszczególnych badań, wybierając placówkę realizacji lub kontaktując się z infolinią.   Uwaga! Jeżeli kupujesz badanie dla dziecka, zrealizuj je w punkcie przyjaznym dzieciom - sprawdź PUNKTY PRZYJAZNE DZIECIOM.

E-PAKIET PROFILAKTYCZNY PODSTAWOWY
W pakiecie uwzględniono morfologię krwi - podstawowe badanie oceniające ogólną kondycję organizmu. Badanie wnosi wiele istotnych informacji na temat odporności organizmu, chorób przewlekłych, możliwych niedoborów pierwiastków lub witamin będących przyczyną anemii, toczących się infekcji o różnej etiologii czy poważnych chorób hematologicznych. Pomiar stężenia glukozy i poszczególnych składowych lipidogramu pomoże w ocenie Twojego metabolizmu, czyli procesu przemian węglowodanów i lipidów. W ocenie gospodarki węglowodanowej kluczowy jest pomiar stężenia glukozy. Wysokie stężenie glukozy na czczo najczęściej jest wynikiem choroby metabolicznej – cukrzycy, uznanego czynnika ryzyka udaru mózgu. Cukrzyca (szczególnie typu II) jest chorobą podstępną, która wiele lat może przebiegać bezobjawowo i niepostrzeżenie prowadzić w tym czasie do groźnych, najczęściej naczyniowych powikłań zagrażających zdrowiu i życiu. Pomiar stężenia poszczególnych składowych lipidogramu to element diagnostyki zaburzeń lipidowych, które nadal stanowią najbardziej rozpowszechniony czynnik ryzyka chorób układu krążenia, w tym udaru mózgu. Cennym uzupełnieniem pakietu jest badanie stężenia CRP. Podwyższone stężenie CRP wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób sercowo – naczyniowych, np. miażdżycy której konsekwencją może być udar mózgu. Ponadto CRP to niespecyficzny wskaźnik stanu zapalnego, którego stężenie wzrasta najczęściej w przebiegu infekcji bakteryjnej, po urazach, ale także w przebiegu przewlekłych chorób zapalnych jak reumatoidalne zapalenie stawów i nieswoiste zapalne choroby jelit oraz w chorobach nowotworowych. Doskonałym uzupełnieniem Pakietu profilaktycznego podstawowego są badania umożliwiające: określenie przyczyny anemii (żelazo, ferrytyna, witamina B12, kwas foliowy) - zestaw uzupełniający dostępny w obniżonej cenie - sprawdź tutaj wykrycie zaburzeń układu odpornościowego (witamina D, IgG) - zestaw uzupełniający dostępny w obniżonej cenie - sprawdź tutaj wykrycie, monitorowanie przebiegu i leczenia chorób metabolicznych (hemoglobina glikowana, Apo B, lipoproteina a) - zestaw uzupełniający dostępny w obniżonej cenie - sprawdź tutaj wykrycie niedoboru witamin i minerałów - pakiet dostępny w obniżonej cenie - sprawdź tutaj   Czas oczekiwania na wyniki e-pakietu w większości laboratoriów wynosi 1 dzień roboczy.* *Czas prezentowany jest w dniach roboczych i może ulec zmianie ze względu na uwarunkowania laboratoryjne i nie stanowi zobowiązania do realizacji usługi w tym czasie. Informację o przewidywanym czasie wykonania wszystkich badań objętych pakietem, zależnie od wybranego punktu pobrań, można sprawdzić na podstronach poszczególnych badań, wybierając placówkę realizacji lub kontaktując się z infolinią.   Uwaga! Jeżeli kupujesz badanie dla dziecka, zrealizuj je w punkcie przyjaznym dzieciom - sprawdź PUNKTY PRZYJAZNE DZIECIOM.

Pakiet profilaktyka kobieta
Pakiet zawiera zestaw badań pomocnych w ocenie funkcjonowania wielu narządów i układów. Wynik morfologii wnosi wiele istotnych informacji na temat odporności, możliwych chorób przewlekłych, niedoborów pierwiastków lub witamin będących przyczyną anemii i nieprawidłowości w układzie krwionośnym. Uzupełnieniem morfologii jest pomiar stężenia żelaza, czyli pierwiastka istotnego w procesie produkcji krwinek czerwonych, którego niedobory u kobiet wynikają najczęściej z przedłużających się i obfitych krwawień miesięcznych. Badanie stężenia CRP potwierdza lub wyklucza obecność toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Za pośrednictwem badań – glukozy i cholesterolu – kontrolowany jest metabolizm węglowodanów i lipidów (tłuszczy). Pomiar stężenia glukozy jest kluczowy w ocenie gospodarki węglowodanowej i diagnostyce podstępnej choroby metabolicznej – cukrzycy. To choroba, która wiele lat może przebiegać bezobjawowo i niepostrzeżenie prowadzić do groźnych, naczyniowych, neurologicznych i okulistycznych powikłań. Pomiar stężenia cholesterolu całkowitego to element diagnostyki zaburzeń lipidowych, które nadal stanowią najbardziej rozpowszechniony czynnik ryzyka chorób układu krążenia takich jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu lub choroby tętnic obwodowych. Kolejne badanie, aktywność enzymu ALT służy ocenie funkcjonowania wątroby, czyli organu, który pełni równocześnie około 200 różnych funkcji, a wśród nich najważniejsze jest produkowanie glukozy, magazynowanie witamin i produkcja czynników krzepnięcia oraz usuwanie groźnych dla życia toksyn. Za pośrednictwem badania stężenia kreatyniny, kontrolowana jest praca nerek. Cennym uzupełnieniem pakietu jest pomiar stężenia TSH, czyli hormonu przysadkowego regulującego pracę tarczycy. Ten niewielki gruczoł zlokalizowany na przedniej części szyi, odpowiada m.in. za tempo metabolizmu, temperaturę i stabilność masy ciała, płodność, ale także psychiczne aspekty zdrowia, a pomiar stężenia TSH stanowi ważny element diagnostyki niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Witamina D to parametr coraz częściej oznaczany w diagnostyce zaburzeń odporności i schorzeń o podłożu zapalnym lub autoimmunizacyjnym. To również uznany wskaźnik gospodarki wapniowo - fosforanowej i obrotu kostnego, ważny element diagnostyki osteoporozy, rozwijającej się w następstwie wygaszania czynności hormonalnej jajników (menopauzy).

Pakiet profilaktyka mężczyzna
Pakiet zawiera zestaw badań pomocnych w ocenie funkcjonowania wielu narządów i układów. Wynik morfologii wnosi wiele istotnych informacji na temat odporności, możliwych chorób przewlekłych, niedoborów pierwiastków lub witamin będących przyczyną anemii i nieprawidłowości w układzie krwionośnym. Badanie stężenia CRP potwierdza lub wyklucza obecność toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Za pośrednictwem badań – glukozy i cholesterolu – kontrolowany jest metabolizm węglowodanów i lipidów (tłuszczy). Pomiar stężenia glukozy jest kluczowy w ocenie gospodarki węglowodanowej i diagnostyce podstępnej choroby metabolicznej – cukrzycy. To choroba, która wiele lat może przebiegać bezobjawowo i niepostrzeżenie prowadzić do groźnych, naczyniowych, neurologicznych i okulistycznych powikłań. Pomiar stężenia cholesterolu całkowitego to element diagnostyki zaburzeń lipidowych, które nadal stanowią najbardziej rozpowszechniony czynnik ryzyka chorób układu krążenia takich jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu lub choroby tętnic obwodowych. W ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych przydatne jest także badanie stężenia kwasu moczowego. Pomiar tego metabolitu stosuje się ponadto w diagnostyce dny moczanowej, będącej częstą przyczyną bólu stawów. Kolejne badanie, aktywność enzymu ALT służy ocenie funkcjonowania wątroby, czyli organu, który pełni równocześnie około 200 różnych funkcji, a wśród nich najważniejsze jest produkowanie glukozy, magazynowanie witamin i produkcja czynników krzepnięcia oraz usuwanie groźnych dla życia toksyn. Za pośrednictwem badania stężenia kreatyniny, kontrolowana jest praca nerek. Cennym uzupełnieniem pakietu jest pomiar stężenia TSH, czyli hormonu przysadkowego regulującego pracę tarczycy. Ten niewielki gruczoł zlokalizowany na przedniej części szyi, odpowiada m.in. za tempo metabolizmu, temperaturę i stabilność masy ciała, płodność, ale także psychiczne aspekty zdrowia, a pomiar stężenia TSH stanowi ważny element diagnostyki niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Witamina D to parametr coraz częściej oznaczany w diagnostyce zaburzeń odporności i schorzeń o podłożu zapalnym lub autoimmunizacyjnym. To również uznany wskaźnik gospodarki wapniowo - fosforanowej i obrotu kostnego, czyli ważny element diagnostyki osteoporozy. To zestaw badań profilaktycznych dobrany przez lekarzy i diagnostów.
Powiązane badania

Glukoza
Glukoza. Oznaczenie stężenia glukozy we krwi służy do oceny metabolizmu węglowodanów. Jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu i monitorowaniu  leczenia cukrzycy. Wykorzystywane w identyfikacji zaburzeń tolerancji węglowodanów ora

OGTT w ciąży (75 g, 3 pkt: 0, 1, 2 h) (Krzywa cukrowa)
OGTT w ciąży (75 g, 3 pkt: 0, 1, 2 h). Doustny test obciążenia glukozą, OGTT,  wykonywany w ramach modelu opieki nad ciężarną zgodnie z zaleceniami PTG i PTD.

Panel alergenów pokarmowych (20 alergenów)
Panel alergenów pokarmowych, 21 parametrów. Pomiar w surowicy krwi stężenia przeciwciał IgE specyficznych w stosunku do panelu istotnych alergenów pokarmowych. Panel uwzględnia 21 parametrów, w tym, ekstrakty 20 pojedynczy

Panel alergenów oddechowych (20 alergenów)
Panel alergenów oddechowych (21 parametrów). Pomiar w surowicy krwi stężenia przeciwciał IgE specyficznych w stosunku do panelu 20 istotnych alergenów oddechowych. Panel uwzględnia ekstrakty: pyłku brzozy brodawkowej (t3), pyłku