Odwodnienie u dziecka – jak je rozpoznać?
- Odwodnienie u dziecka
- Odwodnienie u dziecka a biegunka
- Inne przyczyny odwodnienia u dziecka
- Rodzaje odwodnienia u dziecka
- Stopnie odwodnienia u dziecka
- Objawy odwodnienia u dziecka
- Co na odwodnienie u dziecka?
- Odwodnienie u dziecka – kiedy do szpitala?
- Skutki odwodnienia u dziecka
- Zapobieganie odwodnieniu u dziecka
Odwodnienie u dziecka jest stanem niebezpiecznym, ponieważ może przebiegać gwałtownie i doprowadzać do utraty zdrowia, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Przyczyny ujemnego bilansu płynów w organizmie są różne, u dzieci najczęściej związane są z biegunką o podłożu infekcyjnym. Jakie są objawy odwodnienia i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza?
Odwodnienie u dziecka
Z uwagi na fakt, że organizm ludzki nie posiada rezerw wody, która mogłaby być wykorzystana w momencie pojawienia się jej niedoborów, istnieje konieczność ciągłego, regularnego uzupełniania płynów. Z odwodnieniem mamy do czynienia w momencie ujemnego bilansu wodnego w organizmie – to sytuacja, kiedy ilość wody spada do poziomu, który uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie (w wyniku nadmiernej utraty płynów i/lub ich niedostatecznej podaży dochodzi do niedoboru wody oraz cennych elektrolitów). Warto przy okazji zaznaczyć, że skutki odwodnienia u dziecka są szybko zauważalne i mogą być niebezpieczne – to stan zagrażający zdrowiu i życiu.
Zawartość wody w organizmie zależy między innymi od wieku. Małe dzieci znacznie bardziej narażone są na odwodnienie – u noworodków woda stanowi nawet 70-80% masy ciała, u rocznego dziecka to około 65%. Dlatego warto wiedzieć, co może być powodem odwodnienia, jakie są jego objawy oraz jak przebiega postępowanie w przypadku utraty przez organizm dziecka nadmiernej ilości wody.
Odwodnienie u dziecka a biegunka
Jedną z głównych przyczyn odwodnienia u dziecka jest biegunka – większość dzieci poniżej 3 roku życia doświadcza przynajmniej jednego epizodu tzw. jelitówki, która może doprowadzić do nadmiernej utraty wody i elektrolitów. Jeśli objawy żołądkowo-jelitowe są nasilone, do odwodnienia może dojść w ciągu zaledwie kilku godzin.
Biegunka u dziecka najczęściej ma podłoże infekcyjne, zwykle wywołują ją wirusy (głównie Rotavirus, Norovirus i Adenovirus) rzadziej bakterie (np. Salmonella, Escherichia coli, Campylobacter, Yersinia). W przypadku biegunki, dziecko oddaje w ciągu dnia 3 lub więcej stolców o konsystencji płynnej lub półpłynnej. Mogą pojawić się również wymioty, podwyższona temperatura ciała, ból brzucha, osłabienie i utrata apetytu.
Inne przyczyny odwodnienia u dziecka
Inną przyczyną odwodnienia u dziecka może być nieuwaga czy zaniedbanie ze strony opiekunów. Podawanie zbyt małej ilości płynów i nieodpowiednie reagowanie na sygnały, które daje dziecko, może prowadzić do niedoboru wody w organizmie. Należy pamiętać, że małe dzieci nie potrafią powiedzieć, że chce im się pić ani nie potrafią również samodzielnie sięgnąć po napój i uzupełnić płyny. Dlatego trzeba zachować czujność, pamiętać o regularnym nawadnianiu dziecka (niemowlęta karmione wyłącznie piersią nie wymagają dodatkowego pojenia, ale należy je regularnie przystawiać do piersi). Szczególną czujność powinno się zachować w upalne dni lub w sytuacji, kiedy maluch narażony jest na nadmierną utratę wody (gorączka, duża aktywność fizyczna, przyjmowanie leków moczopędnych itp.). Warto też pamiętać, że ryzyko odwodnienia rośnie również u dzieci cierpiących na:
- cukrzycę,
- zaburzenia wchłaniania,
- moczówkę prostą,
- zaburzenia ssania i połykania,
- chorobę Addisona,
- mukowiscydozę,
- przewlekłe choroby nerek,
- wrodzony przerost nadnerczy z utratą soli.
Przeczytaj także: https://diag.pl/pacjent/artykuly/cukrzyca-u-dzieci-objawy-przyczyny-i-leczenie/
Rodzaje odwodnienia u dziecka
Wyżej wymienione czynniki mogą prowadzić do odwodnienia: izotonicznego, hipertonicznego lub hipotonicznego. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, że gospodarka wodna organizmu jest silnie skorelowana z gospodarką jonową (szczególnie silny związek obserwuje się w przypadku sodu oraz potasu). Najczęściej, choć nie zawsze, występuje sytuacja, gdy nasilenie strat wody oraz elektrolitów przy odwodnieniu jest równoważne. Stąd wyróżniamy:
- odwodnienie izotoniczne (taka sama utrata wody oraz elektrolitów) – występuje najczęściej, jego główną przyczyną jest ostra utrata krwi, intensywne wymioty, biegunka lub utrata soków trawiennych przez przetoki;
- odwodnienie hipertoniczne (utrata wody jest większa niż elektrolitów) – jego przyczyną jest głównie biegunka, której towarzyszy niedostateczna podaż płynów oraz gorączka, moczówka prosta oraz ostra niewydolność nerek,
- odwodnienie hipotoniczne (utrata elektrolitów jest większa niż wody) – występuje najrzadziej, pojawia się na skutek nawodnienia czystą wodą przy biegunce, może pojawić się w związku z chorobą Addisona, zapaleniem nerek, mukowiscydozą czy zespołem nadnerczowo-płciowym.
Stopnie odwodnienia u dziecka
Do oceny stopnia odwodnienia organizmu, stosuje się wytyczne WHO – określają procentowy spadek masy ciała w porównaniu z masą ciała przed wystąpieniem czynnika, który mógł spowodować utratę wody i elektrolitów (np. biegunka, wymioty, wysoka gorączka itp.):
- spadek masy ciała poniżej 3%: brak lub odwodnienie niewielkiego stopnia,
- spadek masy ciała od 3% do 9%: odwodnienie łagodne i umiarkowane,
- spadek masy ciała powyżej 9%: ciężkie odwodnienie.
Nie zawsze jest jednak możliwe dokładne określenie spadku masy ciała, dlatego w sytuacji podejrzenia odwodnienia u dziecka, bierze się pod uwagę objawy kliniczne.
Objawy odwodnienia u dziecka
Do nadmiernej utraty wody u małego dziecka może dojść w błyskawicznym tempie. Łagodne odwodnienie objawia się wzmożonym uczuciem pragnienia i zwykle ustępuje po wypiciu określonej ilości płynów. Objawem klinicznymi o dużej wartości diagnostycznej jest ocena ubytku sprężystości skóry. Skóra sucha, mało elastyczna, zwiotczała, może świadczyć o większym odwodnieniu dziecka. Aby ocenić jej stan, przeprowadza się prosty test: po ujęciu fałdy skóry na brzuchu należy ją puścić – u odwodnionego dziecka skóra powoli powraca do stanu wyjściowego.
Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? Do oceny stopnia nawodnienia organizmu służy również parametr, zwany czasem powrotu włośniczkowego (tzw. powrót kapilarny, test paznokcia). Badanie polega na uciśnięciu opuszka palca ręki dziecka aż do momentu jego zblednięcia i mierzeniu czasu jaki upływa do chwili, gdy skóra w tym miejscu odzyskuje swój kolor – u dziecka prawidłowo nawodnionego, prawidłowy czas powrotu kapilarnego wynosi mniej niż 2 sekund.
Poza tym, u odwodnionego dziecka mogą pojawić się następujące objawy:
- nieprawidłowy tor oddychania,
- przyspieszona akcja serca,
- zmniejszona diureza (rzadkie oddawanie moczu), zatrzymanie moczu, ciemny mocz,
- zapadnięte ciemiączko,
- nadmierna senność, apatia,
- wysuszone błony śluzowe w jamie ustnej oraz spierzchnięte usta,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- płacz bez łez,
- zapadnięte gałki oczne,
- upośledzenie krążenia obwodowego objawiające się chłodnymi kończynami,
- drżenie, skurcze mięśni,
- utrata przytomności.
Im dziecko jest młodsze a objawy bardziej nasilone, tym szybciej może dojść do groźnych powikłań, których zaniedbanie prowadzi do śmierci.
Co na odwodnienie u dziecka?
Leczenie odwodnienia u dziecka opiera się przede wszystkim na płynoterapii, czyli uzupełnieniu niedoboru wody oraz terapii zaburzeń jonowych – konieczne jest pokrycie zapotrzebowania podstawowego jak i uzupełnienie występujących strat.
W sytuacji leczenia domowego, u dzieci karmionych piersią należy kontynuować ten model żywienia. Gdy dziecko otrzymuje mleko modyfikowane i/lub jego dieta jest już rozszerzona o pokarmy stałe, należy zadbać o regularne pojenie malucha. Zaleca się podawanie doustnych płynów nawadniających (DPN), zawierających elektrolity oraz glukozę – lekarz lub farmaceuta wesprze w wyborze odpowiedniego preparatu. Można podawać dziecku również wodę (może być lekko osolona). Napoje powinny być serwowane powoli (np. łyżeczką) w krótkich odstępach czasu – to zwiększa szansę na prawidłowe nawodnienie organizmu oraz zmniejsza ryzyko odruchu wymiotnego. Odradza się pojenie dziecka stężonymi sokami, napojami słodkimi i/lub gazowanymi.
Odwodnienie u dziecka – kiedy do szpitala?
Dziecko odwodnione w bardzo niewielkim stopniu, nie wymaga interwencji medycznej – maluchowi należy podawać płyny i monitorować stan jego zdrowia. W przypadku noworodków i niemowląt warto zasięgnąć porady lekarskiej.
Pojawienie się wyżej wymienionych objawów, mogących świadczyć o umiarkowanym lub ciężkim odwodnieniu, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, który na podstawie wywiadu oraz oceny klinicznej dziecka zadecyduje o dalszym postępowaniu.
W sytuacji niemożności przyjmowania płynów lub ciężkiego odwodnienia, w warunkach szpitalnych stosuje się nawadnianie dożylne lub poprzez zagłębnik nosowo-żołądkowy.
Długość pobytu w szpitalu zależy od stanu zdrowia dziecka – jego monitorowanie w trakcie hospitalizacji opiera się na:
- badaniach laboratoryjnych: morfologii krwi; moczu; stężenia mocznika, kreatyniny, glukozy; jonogramie (stężenie sodu, potasu, chloru),
- kontroli masy ciała;
- kontroli częstości oddechów, saturacji, ciśnienia;
- obserwacji stanu skóry, błon śluzowych, częstości oddawania moczu;
- ocenie krążenia obwodowego (pomiar czasu powrotu włośniczkowego).
Skutki odwodnienia u dziecka
Odwodnienie u dziecka może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, do których zaliczamy między innymi zaburzenia metaboliczne, nieprawidłowe działanie układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego. Niedostateczna ilość wody w organizmie niekiedy przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych. W skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci dziecka.
Zapobieganie odwodnieniu u dziecka
Najskuteczniejszą formą zapobiegania odwodnieniu u dziecka jest podawanie mu płynów, zanim wystąpi uczucie pragnienia.
Jak wspomniano wcześniej, bardzo częstą przyczyną zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej u dziecka jest biegunka o podłożu infekcyjnym. Wówczas konieczne jest regularne, częste, podawanie płynów w niewielkich ilościach, w przypadku dzieci karmionych wyłącznie naturalnie – częstsze przystawianie do piersi.
W trakcie upalnych dni czy wysokiej temperatury ciała (gorączka), warto podawać maluchowi więcej płynów niż zwykle. Jeśli jest to woda, to powinna mieć temperaturę pokojową. W sytuacji gdy dziecko cierpi na choroby przewlekłe zwiększające ryzyko odwodnienia, należy zasięgnąć porady lekarza – specjalista ustali ilość płynów, którą dziecko powinno w ciągu doby przyjąć, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.