04 maja 2023 - Przeczytasz w 5 min

Plamienie implantacyjne – kiedy, jak wygląda, ile trwa?

Krwawienie implantacyjne jest wczesnym objawem ciąży. Pojawia się wówczas, gdy zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy. Plamienie implantacyjne może wystąpić około 10-14 dni po zapłodnieniu i twa zazwyczaj do dwóch dni. Krwawienie implantacyjne uważane jest za fizjologiczne, to znaczy naturalne zjawisko w ciąży. Doświadcza go około jedna trzecia kobiet w ciąży. Ponieważ krwawienie może być również oznaką poronienia, u pacjentek, które już potwierdziły ciążę testem ciążowym, wywołuje niepokój i obawy dotyczące utraty ciąży.

plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne – z czego wynika?

Po owulacji komórka jajowa żyje bardzo krótko i jest zdolna do zapłodnienia tylko przez około 12 do 24 godzin. Komórka jajowa wydostając się z pękającego pęcherzyka w jajniku „zaciągana” jest do bańki jajowodu i tam oczekuje na zapłodnienie. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, przechodzi przez jajowód do macicy, gdzie obumiera i jest wydalana.  Natomiast jeśli zostanie zapłodniona w jajowodzie, zaczyna się około 6 dniowy cykl od zapłodnienia do zagnieżdżenia w wyściółce macicy, zwanej endometrium.

Jest to bardzo ważny i dość skomplikowany proces.  Podczas podróży przez jajowód zarodek zaczyna się szybko dzielić i rozwijać. W około 6 dni po zapłodnieniu zarodek, zwany blastocystą, posiada już ponad 100 komórek, które formują się w węzeł zarodkowy (dziecko) oraz trofoektodermę, z której powstanie łożysko. Gdy na tym etapie dojdzie do rozdzielenia się blastocysty na dwie części, powstaną bliźnięta jednojajowe.

Blastocysta wychodząc z osłonki przyczepia się do wyściółki macicy, gdzie będzie rosnąć i rozwijać się przez całą ciążę. W tym konkretnym momencie, gdy dochodzi do naruszenia „rozpulchnionej” krwią ściany macicy, może pojawić się plamienie implantacyjne. W tym momencie również zagnieżdżony zarodek daje sygnał do wytwarzania hormonu zwanego ludzką gonadotropiną kosmówkową (hCG), który sygnalizuje jajnikowi dalsze wytwarzanie progesteronu i zapobiega wystąpieniu miesiączki u kobiety.

Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje?

Plamienie implantacyjne występuje w okresie, w którym przewidywana jest miesiączka. Z tego powodu kobiety, które oczekują ciąży, są zdezorientowane, a czasem przerażone, że starania o ciążę się nie udały i dochodzi do krwawienia miesięcznego.

Plamienie implantacyjne a okres – różnice

Jak wygląda plamienie implantacyjne? Oznaki krwawienia implantacyjnego właściwie są tożsame z objawami wczesnej ciąży i należą do nich:

  • różowo/brązowe podbarwienie wydzieliny, drobne plamienie,
  • lekkie lub słabe skurcze, napięcie w dole brzucha (ból implantacyjny),
  • wahania nastroju, rozdrażnienie,
  • bóle głowy,
  • mdłości,
  • tkliwość piersi,
  • dolne bóle pleców,
  • osłabienie,
  • ospałość,
  • zatrzymanie wody w organizmie.

Podobnych objawów doświadczają również kobiety podczas PMS (ang. Premenstrual Syndrome) czyli w zespole napięcia przedmiesiączkowego

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Okres każdej kobiety jest inny, od krótkotrwałego i bardzo skąpego do długiego i obfitego krwawienia. Dlatego na początku krwawienie implantacyjne można pomylić z bardzo lekkim i wczesnym okresem.  Specyfika plamienia implantacyjnego jest inna i objawia się plamieniem tylko raz lub kilka razy w ciągu jednego dnia. Kobiety, które planowały ciążę i oczekują pozytywnego testu ciążowego, zazwyczaj są zaniepokojone takim stanem, ponieważ każde krwawienie sugerować może poronienie. Jednak fizjologicznie krwawienia na wczesnym etapie ciąży jest również możliwe. Badania pokazują, że 25% do 30% kobiet może doświadczać krwawień również w pierwszym trymestrze ciąży.

Kluczowe różnice między krwawieniem implantacyjnym a okresem:

  • Ile trwa plamienie implantacyjne?

To, ile trwa plamienie implantacyjne jest sprawą indywidualną, u jednej pacjentki może pojawić się tylko raz, u drugiej kilkukrotnie. Jednak z pewnością nie powinno przekraczać 1 – 2 dni. Nie jest to również plamienie ciągłe tylko pojawiające się sporadycznie. Jeśli plamienie przekształca się w krwawienie lub przekracza czas 3 dni to najprawdopodobniej dochodzi do pojawienia się miesiączki. Kobiety oczekujące ciąży po 3 dniach ciągłego plamienia powinny zgłosić się na konsultację do lekarza ginekologa.

  • Jak duże jest plamienie implantacyjne?

Krwawienie implantacyjne jest na ogół lżejsze niż okres i nie powinno wypełniać wkładki czy tamponu. Takie plamienie często występuje w postaci podbarwienia wydzieliny niż ciągłego wypływu krwi.

  • Plamienie implantacyjne – kolor

Kolor krwawienia implantacyjnego jest jaśniejszy niż normalny okres. Zwykle na początku jest różowy, chociaż może być brązowawy, gdy krwawienie ustąpi, jednak nie powinien być żywo czerwony.

  • Plamienie implantacyjne – wygląd wydzieliny

Niektóre kobiety doświadczają stanu, w którym krew miesiączkowa objawia się wydzieliną ze skrzepami lub tez elementami przypominającymi skrzepy krwi, które w rzeczywistości mogą być złuszczającą się błoną endometrium.

  • Plamienie implantacyjne – badania

Po zapłodnieniu, organizm zaczyna wytwarzać ludzką gonadotropinę kosmówkową (β-HCG) około 10 dni po zapłodnieniu, czyli mniej więcej w tym samym czasie, kiedy może wystąpić krwawienie implantacyjne. Na wczesnym etapie zdrowej ciąży poziom hCG podwaja się co dwa dni. Jednak potrzeba czasu, aby hormon nagromadził się w organizmie i osiągnął stężenie, które można wykryć za pomocą dostępnego bez recepty testu z moczu. Niektóre testy mogą być w stanie wykryć hCG około 10 dni po zapłodnieniu i dać wynik pozytywny. Jednak, gdy jest ujemny, nie znaczy to jeszcze, że nie doszło do zagnieżdżenia zarodka, tylko hormon jest jeszcze niewykrywalny i należy go powtórzyć za kilka dni. Badania krwi w tym przypadku są bardziej czułe i mogą wykryć hormon od 9 do 12 dni po zapłodnieniu.

Plamienie implantacyjne a ból brzucha

Ciąża bardzo duża zmiana dla organizmu kobiety. Dochodzi wtedy do „przekwalifikowania” ogólnoustrojowego ciała kobiety na ciało, które ma utrzymać ciążę. W trakcie tych procesów pojawiają się różne objawy związane ze zmianą gospodarki hormonalnej, zachodzą zmiany w miednicy mniejszej, macica jest powiększona o ukrwione endometrium i będzie rozwijać się dalej. Może dochodzić do zwiększenia lub zmniejszenia apetytu, bólów głowy, gorszego samopoczucia, ospałości oraz uczucia „pełności” w dole brzucha. Jednak samo zagnieżdżenie zarodka, plamienie implantacje jak i stan przygotowujący organizm do utrzymania ciąży nie powinien objawiać się bólami brzucha. Może dochodzić do lekkich skurczów, uczucia ucisku w dole, rozpierania, jednak te objawy nie powinny budzić niepokoju lub powodować większego dyskomfortu. Ból brzucha, w tym silny ból brzucha, w okresie okołoimplantacyjnym może być oznaką poważniejszych sytuacji związanych z początkiem ciąży takich jak ciąża pozamaciczna, czy nawet wczesnego poronienia. W takich przypadkach zawsze warto skonsultować się z lekarzem bądź zgłosić się na izbę przyjęć.

Inne przyczyny plamienie lub krwawienia

Krwawienie implantacyjne jest jednym z objawów wczesnej ciąży i nie powinno stanowić realnego zagrożenia dla rozwijającego się dziecka jak i pacjentki. Jeśli wystąpi krwawienie lub plamienie więcej niż kilka dni po spóźnionej miesiączce, prawdopodobnie nie jest to krwawienie wynikające z implantacji. Niewielkie krwawienia mogą wystąpić również z innych przyczyn przedstawionych poniżej:

  • Menstruacja,
  • Endometrioza,
  • Podrażnienie szyjki macicy (zwłaszcza po badaniu położniczym),
  • Podrażnienie podczas lub po stosunku,
  • Ciężkie lub nadmierne podnoszenie ciężarów lub ćwiczenia/wysiłek fizyczny,
  • Infekcja pochwy,
  • Stany zapalne i patologiczne pochwy lub/i szyjki macicy,
  • Ciąża pozamaciczna,
  • Polipy na szyjce macicy,
  • Poronienie.

Okres prób starania się o ciążę jest wyjątkowym okresem dla pary, w którym kobieta może borykać się z różnymi objawami, również nietypowymi. Krwawienie czy też plamienie w okresie okołokoncepcyjnym zawsze budzi niepokój, jednak co najmniej 50% kobiet, u których wystąpiło plamienie/krwawienie (inne niż krwawienie z implantacji), będzie miało normalną, zdrową ciążę. Wiele kobiet nie doświadcza ani nie zauważa plamienia implantacyjnego, nawet jeśli się pojawi, jednak zawsze warto wiedzieć, że taka sytuacja może zaistnieć bez zagrożenia dla ciąży. Gdy plamienie się powtarza, jest bardziej obfite i przechodzi w krwawienie to nie będzie to plamienie wynikające z implantacji.

Autor: Dr n. med. Iwona Chromik

Bibliografia:

  1. Assessment and Management of Bleeding in the First Trimester of Pregnancy. Snell, B. J. (2009). Journal of Midwifery & Women’s Health, 54(6), 483–491.
  2. Vaginal bleeding in very early pregnancy. Harville, E. W. (2003). Human Reproduction, 18(9), 1944–1947.
  3. Plamienie implantacyjne – objawy, przyczyna, ciąża. Elżbieta Zarychta, https://www.klinikainvicta.pl/invictopedia/plamienie-implantacyjne-jak-wyglada/
  4. What is Implantation Bleeding? American Pregnancy Association  https://americanpregnancy.org/pregnancy-symptoms/what-is-implantation-bleeding/

Podobne artykuły

Powiązane pakiety

Parento Maksimum - badanie dla par planujących ciążę (kobieta)
Ponad 80% dzieci z zaburzeniami genetycznymi to dzieci osób, które nie mają historii zachorowań w rodzinie, ani nie wykazują objawów choroby. Większość z nas jest nosicielami kilku recesywnych chorób genetycznych, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeżeli oboje rodzice są nosicielami patogennego wariantu w tym samym genie, istnieje aż 25% ryzyko, że ich dziecko będzie dotknięte chorobą recesywną.   Test Parento to niezwykle precyzyjne i nowoczesne badanie genetyczne, pozwalające na sprawdzenie, czy osoby planujące potomstwo są obciążone nosicielstwem chorób genetycznych, które mogą zostać przekazane dziecku. Wykonanie badania Parento zapewnia spokój już na etapie planowania ciąży i jest rekomendowane dla wszystkich przyszłych rodziców.   W ramach panelu Parento Maximum, za pomocą technologii sekwencjonowania następnej generacji (ang. Next Generation Sequencing - NGS) oraz klasycznych metod diagnostyki genetycznej, analizowane jest ponad 1700 genów, które pełnią kluczową rolę w dziedziczeniu ponad 1300 chorób. Pomyślny wynik testu zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka choroby genetycznej do mniej niż 1 na kilka milionów.   Panel Parento Maximum jest najszerszym badaniem genetycznym dla osób planujących ciążę. Zakres badania obejmuje m. in.: rdzeniowy zanik mięśni (SMA), mukowiscydozę, głuchotę wrodzoną, wrodzoną ślepotę Lebera, wrodzony przerost nadnerczy (WPN), fenyloketonurię, zespół łamliwego chromosomu X, mukopolisacharydozę, ciężki złożony niedobór odporności, wrodzoną łamliwość kości, padaczkę, rybią łuskę, pęcherzowe oddzielanie się naskórka, porfirię. Badanie Parento Maximum zawiera także dodatkową analizę FRAX, SMA i WPN za pomocą metod innych niż NGS. Badanie Parento jest rekomendowane przede wszystkim dla: wszystkich osób świadomie planujących powiększenie rodziny par z problemami prokreacyjnymi, korzystających z procedury wspomaganego rozrodu osób, w rodzinie których wystąpiły choroby uwarunkowane genetycznie lub o niewiadomym pochodzeniu osób, w rodzinie których doszło do nagłych zgonów w wieku dziecięcym osób spokrewnionych, planujących założenie rodziny.     Materiałem do badania jest próbka krwi, pobierana w wybranym przez pacjenta punkcie pobrań Diagnostyki. W ramach uiszczonej ceny za Badanie, Pacjent ma prawo do wykonania konsultacji online z lekarzem genetykiem, w przypadku nieprawidłowego wyniku badania. W celu omówienia wyniku badania ze specjalistą genetyki klinicznej, należy wcześniej skontaktować się z Doradcą Pacjenta: kontakt@nowagenetyka.pl, tel.: 695 235 299.

Parento Maksimum - badanie dla par planujących ciążę (mężczyzna)
Ponad 80% dzieci z zaburzeniami genetycznymi to dzieci osób, które nie mają historii zachorowań w rodzinie, ani nie wykazują objawów choroby. Większość z nas jest nosicielami kilku recesywnych chorób genetycznych, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeżeli oboje rodzice są nosicielami patogennego wariantu w tym samym genie, istnieje aż 25% ryzyko, że ich dziecko będzie dotknięte chorobą recesywną.   Test Parento to niezwykle precyzyjne i nowoczesne badanie genetyczne, pozwalające na sprawdzenie, czy osoby planujące potomstwo są obciążone nosicielstwem chorób genetycznych, które mogą zostać przekazane dziecku. Wykonanie badania Parento zapewnia spokój już na etapie planowania ciąży i jest rekomendowane dla wszystkich przyszłych rodziców.   W ramach panelu Parento Maximum, za pomocą technologii sekwencjonowania następnej generacji (ang. Next Generation Sequencing - NGS) oraz klasycznych metod diagnostyki genetycznej, analizowane jest ponad 1700 genów, które pełnią kluczową rolę w dziedziczeniu ponad 1300 chorób. Pomyślny wynik testu zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka choroby genetycznej do mniej niż 1 na kilka milionów.   Panel Parento Maximum jest najszerszym badaniem genetycznym dla osób planujących ciążę. Zakres badania obejmuje m. in.: rdzeniowy zanik mięśni (SMA), mukowiscydozę, głuchotę wrodzoną, wrodzoną ślepotę Lebera, wrodzony przerost nadnerczy (WPN), fenyloketonurię, zespół łamliwego chromosomu X, mukopolisacharydozę, ciężki złożony niedobór odporności, wrodzoną łamliwość kości, padaczkę, rybią łuskę, pęcherzowe oddzielanie się naskórka, porfirię. Badanie Parento Maximum zawiera także dodatkową analizę FRAX, SMA i WPN za pomocą metod innych niż NGS.   Badanie Parento jest rekomendowane przede wszystkim dla: wszystkich osób świadomie planujących powiększenie rodziny par z problemami prokreacyjnymi, korzystających z procedury wspomaganego rozrodu osób, w rodzinie których wystąpiły choroby uwarunkowane genetycznie lub o niewiadomym pochodzeniu osób, w rodzinie których doszło do nagłych zgonów w wieku dziecięcym osób spokrewnionych, planujących założenie rodziny.     Materiałem do badania jest próbka krwi, pobierana w wybranym przez pacjenta punkcie pobrań Diagnostyki. W ramach uiszczonej ceny za Badanie, Pacjent ma prawo do wykonania konsultacji online z lekarzem genetykiem, w przypadku nieprawidłowego wyniku badania. W celu omówienia wyniku badania ze specjalistą genetyki klinicznej, należy wcześniej skontaktować się z Doradcą Pacjenta: kontakt@nowagenetyka.pl, tel.: 695 235 299.

Parento Optimum - badanie dla par planujących ciążę (kobieta)
Ponad 80% dzieci z zaburzeniami genetycznymi to dzieci osób, które nie mają historii zachorowań w rodzinie, ani nie wykazują objawów choroby. Większość z nas jest nosicielami kilku recesywnych chorób genetycznych, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeżeli oboje rodzice są nosicielami patogennego wariantu w tym samym genie, istnieje aż 25% ryzyko, że ich dziecko będzie dotknięte chorobą recesywną.   Test Parento to niezwykle precyzyjne i nowoczesne badanie genetyczne, pozwalające na sprawdzenie, czy osoby planujące potomstwo są obciążone nosicielstwem chorób genetycznych, które mogą zostać przekazane dziecku. Wykonanie badania Parento zapewnia spokój już na etapie planowania ciąży i jest rekomendowane dla wszystkich przyszłych rodziców.   W ramach panelu Parento Optimum, za pomocą technologii sekwencjonowania następnej generacji (ang. Next Generation Sequencing - NGS) oraz klasycznych metod diagnostyki genetycznej, analizowane są 152 geny, które pełnią kluczową rolę w dziedziczeniu 112 chorób genetycznych. Zakres badania obejmuje m. in.: rdzeniowy zanik mięśni (SMA), mukowiscydozę, głuchotę wrodzoną, wrodzoną ślepotę Lebera, wrodzony przerost nadnerczy (WPN), fenyloketonurię, zespół łamliwego chromosomu X, mukopolisacharydozę i ciężki złożony niedobór odporności. Badanie Parento Optimum zawiera także dodatkową analizę FRAX, SMA i WPN za pomocą metod innych niż NGS.   Badanie Parento jest rekomendowane przede wszystkim dla: wszystkich osób świadomie planujących powiększenie rodziny par z problemami prokreacyjnymi, korzystających z procedury wspomaganego rozrodu osób, w rodzinie których wystąpiły choroby uwarunkowane genetycznie lub o niewiadomym pochodzeniu osób, w rodzinie których doszło do nagłych zgonów w wieku dziecięcym osób spokrewnionych, planujących założenie rodziny.   Materiałem do badania jest próbka krwi, pobierana w wybranym przez pacjenta punkcie pobrań Diagnostyki. W ramach uiszczonej ceny za Badanie, Pacjent ma prawo do wykonania konsultacji online z lekarzem genetykiem, w przypadku nieprawidłowego wyniku badania. W celu omówienia wyniku badania ze specjalistą genetyki klinicznej, należy wcześniej skontaktować się z Doradcą Pacjenta: kontakt@nowagenetyka.pl, tel.: 695 235 299.

Parento Optimum - badanie dla par planujących ciążę (mężczyzna)
Ponad 80% dzieci z zaburzeniami genetycznymi to dzieci osób, które nie mają historii zachorowań w rodzinie, ani nie wykazują objawów choroby. Większość z nas jest nosicielami kilku recesywnych chorób genetycznych, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeżeli oboje rodzice są nosicielami patogennego wariantu w tym samym genie, istnieje aż 25% ryzyko, że ich dziecko będzie dotknięte chorobą recesywną.   Test Parento to niezwykle precyzyjne i nowoczesne badanie genetyczne, pozwalające na sprawdzenie, czy osoby planujące potomstwo są obciążone nosicielstwem chorób genetycznych, które mogą zostać przekazane dziecku. Wykonanie badania Parento zapewnia spokój już na etapie planowania ciąży i jest rekomendowane dla wszystkich przyszłych rodziców.   W ramach panelu Parento Optimum, za pomocą technologii sekwencjonowania następnej generacji (ang. Next Generation Sequencing - NGS) oraz klasycznych metod diagnostyki genetycznej, analizowane są 152 geny, które pełnią kluczową rolę w dziedziczeniu 112 chorób genetycznych. Zakres badania obejmuje m. in.: rdzeniowy zanik mięśni (SMA), mukowiscydozę, głuchotę wrodzoną, wrodzoną ślepotę Lebera, wrodzony przerost nadnerczy (WPN), fenyloketonurię, zespół łamliwego chromosomu X, mukopolisacharydozę i ciężki złożony niedobór odporności. Badanie Parento Optimum zawiera także dodatkową analizę FRAX, SMA i WPN za pomocą metod innych niż NGS.   Badanie Parento jest rekomendowane przede wszystkim dla:  wszystkich osób świadomie planujących powiększenie rodziny par z problemami prokreacyjnymi, korzystających z procedury wspomaganego rozrodu osób, w rodzinie których wystąpiły choroby uwarunkowane genetycznie lub o niewiadomym pochodzeniu  osób, w rodzinie których doszło do nagłych zgonów w wieku dziecięcym osób spokrewnionych, planujących założenie rodziny.   Materiałem do badania jest próbka krwi, pobierana w wybranym przez pacjenta punkcie pobrań Diagnostyki. W ramach uiszczonej ceny za Badanie, Pacjent ma prawo do wykonania konsultacji online z lekarzem genetykiem, w przypadku nieprawidłowego wyniku badania. W celu omówienia wyniku badania ze specjalistą genetyki klinicznej, należy wcześniej skontaktować się z Doradcą Pacjenta: kontakt@nowagenetyka.pl, tel.: 695 235 299.

e-PAKIET DLA KOBIET W CIĄŻY (INFEKCYJNY)
Badania wchodzące w skład pakiet mają na celu monitorowanie stopnia odporności (statusu serologicznego) ciężarnej na drobnoustroje stanowiące zagrożenie głównie dla płodu (Toksoplasma, wirusy: różyczki, cytomegalii i parwowirozy), inaczej mówiąc ryzyka zakażenia matki i płodu w trakcie ciąży. Choroby wywoływane przez pozostałe patogeny zagrażają obojgu: matce i płodowi: kiła i HIV (HCV i chlamydie głównie matce). Ich rozpoznanie u ciężarnej i odpowiednia terapia zmniejsza zagrożenie przeniesienia choroby na płód. Wszystkie badania wykonywane są we krwi. Stałe monitorowanie statusu serologicznego (odporności) ciężarnej w stosunku do drobnoustrojów uwzględnionych w pakiecie testów pozwala na opracowanie taktyki postępowania optymalnej dla zminimalizowania ryzyka zakażenia w trakcie ciąży i lub podjęcia odpowiedniej terapii. W większości przypadków choroby te stanowią większe ryzyko dla płodu niż dla matki. Obecność przeciwciał IgG swoistych dla: toksoplazmy (pierwotniak) i wirusów: różyczki, parwowirozy i cytomegalii świadczy o długotrwałym kontakcie z antygenami patogenów i praktycznie wyklucza możliwość niedawnego zakażenia lub zakażenia w najbliższym czasie. Brak swoistych przeciwciał IgG wiąże się z koniecznością przestrzegania przez ciężarną określonych środków ostrożności dla uniknięcia zakażenia. Patogeny chorób ujętych w pakiecie przenoszą się od matki na płód wywołując poważne następstwa w przypadku urodzenia lub są przyczyną utraty ciąży lub martwego urodzenia. Rozpoznanie przebiegającego w trakcie ciąży zakażenia krętkiem kiły i wirusami: HIV i HCV umożliwia wdrożenie terapii ograniczającej ilość wirusów i ryzyko przeniesienia choroby na płód. Wyleczenie zakażenia chlamydią przed rozwiązaniem eliminuje możliwość przeniesienia bakterii w okresie porodu i okołoporodowym.

e-PAKIET DLA KOBIET W CIĄŻY (PODSTAWOWY)
Badania zakwalifikowane do tego pakietu zostały dobrane tak, by określić ogólną kondycję ciężarnej i identyfikować niedomagający organ lub układ, jednocześnie określając nasilenie procesu chorobowego. Przy doborze testów zwrócono szczególną uwagę na badania parametrów istotnych dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka oraz rozpoznanie najczęściej występujących w trakcie ciąży i wymagających niezwłocznej korekcji deficytów w organizmie matki. Wszystkie badania wykonywane są we krwi. Najważniejszym celem badania morfologii (obrazu) krwi ciężarnej jest rozpoznanie anemii i deficytu żelaza we krwi. Rozszerzoną oceną gospodarki żelazem - zapasu żelaza w organizmie i wydajności przyswajania, zapewnia oznaczenie ferrytyny i kwasu foliowego. Stan zapalny rozpoznawany jest na podstawie stężenia białka C-reaktywnego (CRP) i określonej w morfologii krwi ilości białych krwinek. Ilość płytek krwi daje wgląd w sprawność układu krzepnięcia krwi. Stężenie glukozy umożliwia rozpoznanie powikłania ciąży w postaci cukrzycy ciążowej. Aktywność tarczycy ciężarnej, istotna dla m.in. rozwoju intelektualnego dziecka, określana jest przez pomiar TSH. Szeroki zestaw parametrów wątroby pozwala na kontrolę funkcji wątroby i gospodarki białkowej organizmu, równocześnie na rozpoznanie zapalenia wątroby, w tym na tle wirusowym. Stężenie kreatyniny, łącznie ze stężeniem wapnia jest wskaźnikiem pracy nerek. Pomiary wapnia i powiązanego z wapniem magnezu, charakteryzują status wapnia w organizmie matki i stan układu kostnego, narażonego na deficyty wywołane przez rozwój płodu. Związana z rozwojem płodu wzmożona przemiana materii u matki (obciążająca dodatkowo nerki), może wpływać na zaburzenia stężenia elektrolitów we krwi, których miarą są dwa najistotniejsze: sód i potas. Proponowany panel stanowi uzupełnienie badań ujętych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.   Czas oczekiwania na wyniki e-pakietu w większości laboratoriów wynosi 1-2 dni robocze.* *Czas prezentowany jest w dniach roboczych i może ulec zmianie ze względu na uwarunkowania laboratoryjne i nie stanowi zobowiązania do realizacji usługi w tym czasie. Informację o przewidywanym czasie wykonania wszystkich badań objętych pakietem, zależnie od wybranego punktu pobrań, można sprawdzić na podstronach poszczególnych badań, wybierając placówkę realizacji lub kontaktując się z infolinią.

e-PAKIET DLA PLANUJĄCYCH CIĄŻĘ
Badania ujęte w tym pakiecie układają się w dwie grupy. Pierwsza grupa informuje o ogólnej kondycji organizmu kobiety, a w przypadku istnienia patologii wskazuje zaatakowany organ lub układ i identyfikuje nasilenie procesu chorobowego. Druga grupa obejmuje badania szczególnie istotne dla kobiety planującej ciążę, sygnalizujące ewentualne kłopoty z zajściem w ciążę i utrzymaniem ciąży oraz określa odporność przyszłej matki na choroby zakaźne niegroźne dla dorosłej kobiety, lecz zagrażające rozwijającemu się płodowi, przebiegowi ciąży i dziecku w trakcie porodu i w okresie niemowlęcym. Badania wykonywane są we krwi. Morfologia (obraz) krwi pozwala na rozpoznanie anemii, stanów zapalnych, zakażeń i chorób pasożytniczych, autoimmunologicznych i nowotworowych. W diagnostyce zapalenia i zakażenia, analiza białych krwinek wzmocniona jest przez zestawienie z wynikami OB i stężeniem białka C-reaktywnego (CRP). Ilość płytek krwi charakteryzuje układ krzepnięcia. Stężenie glukozy umożliwia rozpoznanie cukrzycy. Stężenie cholesterolu pozwala na wstępną na oceną gospodarki lipidowej, zagrożenia miażdżycą, ocenę ryzyka chorób serca i naczyń, nadciśnienia itd. ALT w zestawieniu z oznaczeniem cholesterolu i OB obrazuje stan i funkcje wątroby; stężenie kreatyniny, łącznie ze stężeniem wapnia, jest wskaźnikiem pracy nerek. Pomiary wapnia i powiązanego z wapniem magnezu, charakteryzują stan układu kostnego i są pomocne w ocenie funkcji mięśni i serca, a także układu nerwowego. Choroby tarczycy, zagrażające matce i groźne dla płodu, są rozpoznawane na podstawie stężenia TSH. Szczególne zagrożenie dla utrzymania ciąży i prawidłowego rozwoju dziecka stanowią choroby zakaźne, m.in. wirusowe: różyczka i cytomegalia, pierwotniakowa toksoplazmoza, bakteryjna kiła. Znajomość poziomu odporności na patogeny wywołujące te choroby pozwala na stosowanie adekwatnej profilaktyki. Rozpoznanie chorób przenoszonych droga płciową (kiły i chlamydiozy) umożliwia wdrożenie, jeszcze przed zajściem w ciążę, odpowiedniej terapii. Stężenie przeciwciał anty-HBS jest miarą odporności na zakażenie HBV, istotnej w przypadku konieczności stosowania inwazyjnych metod leczniczych. Badaniem szczególnie istotnym w planowaniu ciąży jest oznaczenie hormonu prolaktyny (PRL) i przeciwciał przeciwko kardiolipinie. Wyniki obu badań wskazują na potencjalne trudności z zapłodnieniem i utrzymaniem ciąży.

Podobne artykuły