7 kwietnia 2017

Choroby tarczycy: choroba Hashimoto

POWRÓT

Choroba Hashimoto, nazywana także limfocytowym zapaleniem tarczycy, należy do grupy chorób autoimmunologicznych, nazywanych także „chorobami z autoagresji”. To określenie oznacza, że z jakiegoś powodu układ odpornościowy pacjenta „myli się” i traktuje niektóre własne tkanki jak ciała obce – uznaje je za zagrożenie i próbuje zniszczyć. W rezultacie w obrębie atakowanych tkanek powstaje proces zapalny.

diagnostyka_hashhimoto_1

Podobny charakter ma jeszcze jedno schorzenie tarczycy – choroba Gravesa-Basedowa, a także choroby innych narządów, jak np.: reumatoidalne zapalenie stawów (RZW), wrzodziejące zapalenie jelita grubego, bielactwo nabyte czy stwardnienie rozsiane.

Choroba Hashimoto przebiega bezobjawowo. Zapalenie tarczycy może trwać bardzo długo, nie dając żadnych specyficznych objawów. Dopiero w sytuacji, gdy organizmowi uda się zniszczyć dużą część tkanki tarczycy i sprawność tego narządu znacznie spadnie, pojawiają się objawy charakterystyczne dla niedoboru hormonów tarczycy.

Rozpoznanie

diagnostyka_hashhimoto_2

 

Decydujące znaczenie w rozpoznaniu choroby Hashimoto ma kilka badań laboratoryjnych, przede wszystkim USG Dopplera tarczycy, dzięki któremu można stwierdzić zwiększony przepływ krwi, charakterystyczny dla procesu zapalnego. „Zwykłe” badanie USG może dać niejednoznaczny wynik, ponieważ zmiany w tarczycy bywają bardzo dyskretne.

W chorobie Hashimoto organizm wytwarza przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (enzymowi występującemu w pęcherzykach tarczycy), nazywane anty-TPO. Ich obecność we krwi można ujawnić laboratoryjnie, ale nie zawsze ma ona znaczenie diagnostyczne. Dopiero kiedy przeciwciał anty-TPO jest więcej niż 500 lU/ml, może to sugerować chorobę Hashimoto. U chorych często obserwuje się wartości powyżej 1000 lU/ml.

Poziom przeciwciał w czasie trwania choroby zmienia się, ale rejestrowanie tych zmian nie ma większego znaczenia diagnostycznego – nie zależy od nich ani sposób leczenia, ani dawki podawanych leków, dlatego lekarze po rozpoznaniu choroby Hashimoto z reguły nie zlecają kolejnych badań anty-TPO.

Jeśli badanie potwierdzi wysoki poziom anty-TPO, ale inne parametry, w szczególności poziom hormonu tyreotropiny (TSH), produkowanego przez przysadkę mózgową, będą w normie, lekarz zapewne nie wdroży żadnego leczenia, a jedynie zaleci okresowe badania tarczycy. Dopiero znaczny wzrost stężenia TSH oznacza konieczność rozpoczęcia terapii, bo jest dowodem na niewydolność tarczycy. Normalny poziom TSH dla osoby dorosłej wynosi od 0,32 do 5,0 mU/l, w przypadku choroby Hashimoto spotyka się wartości rzędu kilkudziesięciu mU/l.

Może się zdarzyć, że lekarz rozpozna chorobę na podstawie badania USG i oznaczenia poziomu TSH; wówczas pomija się niekiedy badanie anty-TPO.

Przebieg choroby

diagnostyka_hashhimoto_3

Choroba może się zacząć od zwiększenia produkcji hormonów tarczycy. Wtedy w pierwszym okresie daje objawy nadczynności, a następnie niedoczynności tego gruczołu. Często okres nadczynności nie występuje albo nie jest zauważany przez pacjenta i lekarza. Niedoczynność zazwyczaj postępuje w miarę uszkadzania przez proces zapalny tkanek tarczycy. Zdarza się jednak, że po rozpoznaniu choroby przez długi czas poziom hormonów tarczycy utrzymuje się w normie. W takich przypadkach nie podejmuje się żadnego leczenia, poprzestając na obserwacji.

Leczenie

diagnostyka_hashhimoto4

Leczenie choroby Hashimoto sprowadza się do leczenia objawów, tzn. wyrównania poziomu hormonów tarczycy. Ich brak uzupełnia się, podając hormony z zewnątrz, podobnie jak w innych stanach, na przykład po chirurgicznym usunięciu tarczycy. Usunięcie przyczyny, czyli „nakłonienie” organizmu do zaprzestania produkcji przeciwciał anty-TPO, jest niemożliwe, ponieważ ma podłoże genetyczne.

Trzeba podkreślić, że utrzymujący się wysoki poziom anty-TPO nie oznacza błędu w leczeniu. Ważny jest tylko poziom hormonów tarczycy i TSH. Jeśli udało się je sprowadzić do normy i ustabilizować, to znaczy, że leczenie jest skuteczne.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietów badań dostępnych w sklepie internetowym.

ZOBACZ e-PAKIET TARCZYCOWY