26 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.
- 26 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Jak przebiega dwudziesty szósty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?
- Objawy ciąży w dwudziestym szóstym tygodniu. 26 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży od zapłodnienia
- Jakie badania wykonać w 26 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 28 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza
- Jak zadbać o siebie w 26 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 28 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Dwudziesty szósty tydzień po zapłodnieniu może być traktowany jako 28 tydzień ciąży liczonej przez lekarza. Różnica ta wynika z trudności z określeniem dokładnego momentu owulacji na początku ciąży i z liczeniem wieku ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki – występującej zazwyczaj dwa tygodnie przed owulacją i zapłodnieniem. Dokładny sposób liczenia czasu ciąży został opisany w poprzednim artykule.
Czas ciąży dzielony jest na trzy trymestry. Pierwszy trymestr obejmuje tygodnie od 1-13, drugi trymestr od 14-27 tygodnia ciąży oraz trzeci trymestr od 28 do 40 tygodnia ciąży lub jej wcześniejszego rozwiązania. 28 tydzień ciąży liczony przez lekarza rozpoczyna trzeci trymestr ciąży, a do daty porodu: pozostaje jeszcze 12 tygodni ciąży.
26 tydzień ciąży – który to miesiąc?
26 tydzień ciąży po zapłodnieniu, a 28 tydzień ciąży liczonej przez lekarza to siódmy miesiąc ciąży.
Jak przebiega dwudziesty szósty tydzień ciąży po zapłodnieniu? Rozwój płodu w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko?
Dziecko jest teraz mniej więcej wielkości i wagi dużego bakłażana, lub kokosa. Oznacza to, że waży około 1 kg, a od stóp do głów mierzy prawie 38 cm.
W tym okresie dziecko przygotowuje się do daty porodu przyjmując odpowiednią pozycję. Jego położenie jest zazwyczaj ukośne, z głową zwróconą w stronę lewego uda matki, a twarzą w stronę jej kręgosłupa. Takie położenie nazywa się to ułożeniem potylicowym przednim i występuje u 95% noworodków.
Chociaż dziecko może jeszcze zmieniać pozycje w macicy i wykonywać różne skręty, zazwyczaj większość czasu spędza z głową skierowaną w dół i nogami do góry, wywierając większy nacisk na przeponę. Nacisk na przeponę mamy przy wyproście nóżek może powodować u niej dyskomfort i nasilać zgagę.
W trzecim trymestrze ciąży mózg dziecka potraja swoją wagę, rozwijając głębokie, zawiłe pofałdowania, które zapewniają dodatkową powierzchnię bez zajmowania dodatkowego miejsca w czaszce. Zmysły słuchu, węchu i dotyku dziecka są już rozwinięte i w pełni funkcjonują.
W 26 tygodniu autonomiczny układ nerwowy dziecka (który kontroluje ruchy mimowolne) przyjmuje nowe zadania. W szczególności zaczyna kontrolować temperaturę ciała dziecka i zarządzać rytmicznymi ruchami oddechowymi, które rozwijają i wzmacniają płuca dziecka.
Objawy ciąży w dwudziestym szóstym tygodniu. 26 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w dwudziestym szóstym tygodniu ciąży od zapłodnienia
Ciążowy brzuszek w 26 tygodniu ciąży
Od trzeciego trymestru ciężarna może doświadczać większego dyskomfortu i bólu niż na wcześniejszych etapach ciąży, co wynika ze zwiększonego nacisku na jej żebra i górną część brzucha.
W miarę powiększania się obwodu brzuszka coraz trudniejsze staje się znalezienie odpowiednich ubrań, zwłaszcza w chłodniejszych okresach i porach roku. Mimo to warto powstrzymać się od dużych zakupów – ubrania ciążowe w większych rozmiarach, będą potrzebne jeszcze tylko kilka miesięcy. Dobrym pomysłem może okazać się poszukanie ubrań ciążowych wśród znajomych i rodziny, lub na internetowych grupkach, gdzie często można znaleźć oferty rzeczy na sprzedaż w korzystnych cenach.
Jakie objawy są obecne w 28 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza?
U części ciężarnych w tym okresie powracają niektóre z uciążliwych objawów pierwszego trymestru. Ciężarne odczuwają teraz coraz większe zmęczenie lub nawet mdłości z powodu zwiększonego nacisku na żołądek.
Dolegliwości żołądkowe mogą wynikać z powodu coraz większego nacisku wywieranego przez dziecko. Ciężarna może czuć się wrażliwa na różne pokarmy i potrawy: zwłaszcza tłuste, słone i pikantne.
Wraz ze wzrostem dziecka coraz bardziej dotkliwy może stać się ból pleców. Należy upewnić się, że ciężarna ma wystarczająco dużo odpoczynku i komfortowych warunków do relaksu. W miarę powiększania się brzucha znalezienie wygodnej pozycji siedzącej i leżącej może zajmować sporo czasu.
W tym tygodniu niektóre ciężarne doświadczają tak zwanego „baby brain” co w wolnym tłumaczeniu z angielskiego oznacza „ciążowy mózg”. Ze względu na problemy ze snem, wahania poziomów hormonów i zwiększone napięcie, ciężarne zauważają że pogarsza się ich pamięć i muszą zapisywać informacje, aby nie zapominać o ważnych sprawach i spotkaniach.
Z piersi ciężarnych w trzecim trymestrze ciąży może wyciekać siara (czyli wczesne mleko matki) zawierająca białko, tłuszcz, immunoglobuliny (IgA) i minerały. Wysoki poziom IgA w siarze zapewnia bierną odporność niemowlęcia i chroni przed patogenami. W przeciągu 1 tygodnia od porodu produkowane jest już dojrzałe mleko zawierające białko, tłuszcz, laktozę i wodę.
Jakie badania wykonać w 26 tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w 28 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza
W okresie pomiędzy 25-27+6 dni, tygodniem ciąży liczonym przez lekarza dodatkowe badania USG zazwyczaj nie są konieczne, chyba że lekarz zaleci inaczej i wymaga tego sytuacja położnicza. Kolejne obowiązkowe badanie USG, czyli badanie USG III trymestru zalecane jest do wykonania pomiędzy 28-32 tygodniem ciąży. Podczas badania USG III trymestru ocenianych jest kilka parametrów, między innymi:
- Położenie płodu: około 90% dzieci pomiędzy 28-32 tygodnia jest obrócone główką w stronę do kanału rodnego. Jeżeli dziecko ma w tym badaniu inne położenie (miednicowe, czyli zwrócone miednicą do kanału rodnego, lub poprzeczne, czyli położone w poprzek brzucha matki to badanie USG ponawia się po 34 tygodniu ciąży.
- Ilość płynu owodniowego: normy ilości płynu owodniowego różnią się w każdym tygodniu ciąży.
- Położenie łożyska: sprawdzenie czy łożysko nie przoduje nad kanałem rodnym.
- Anatomia dziecka: niektóre wady, dotyczące np. kończyn albo przewodu pokarmowego mogą pojawić się w III trymestrze ciąży.
Podczas wizyt ginekologicznych u ciężarnej pomiędzy 27-32 tygodniem ciąży liczonej przez lekarza zalecane są również badania takie jak:
- Ocena czynności serca płodu,
- Badanie ogólne ciężarnej
- Pomiar ciśnienia tętniczego u ciężarnej,
- Pomiar masy ciała ciężarnej,
- Badanie ogólne moczu
- Morfologię
- ponownie wykonuje się oznaczenie przeciwciał anty-D u kobiet z czynnikiem Rh(-). Na podstawie wyniku i wskazań lekarskich podawana jest immunoglobulina anty-D, pomiędzy 28-30 tyg. ciąży.
Na tym etapie ciąży możliwe jest również wykonanie badań NIPT czyli nieinwazyjnych badań prenatalnych, które są zupełnie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy. Wykonuje się je z wolnego płodowego DNA, a ich czułość ocenia się na wyższą niż innych przesiewowych badań prenatalnych. Testy NIPT mogą pomóc wykryć choroby genetyczne, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy Patau. Za pomocą testów NIPT można również określić płeć płodu. Testy genetyczne takie jak Sanco lub Harmony dostępne do wykonania w Nowej Genetyce.
Jak zadbać o siebie w 26 tygodniu ciąży po zapłodnieniu? Styl życia w 28 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza
Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, niektóre kobiety mogą czuć zwiększenie uczucia przytłoczenia, lęku czy niepewności związanej z nadchodzącym porodem i przyjściem dziecka na świat. Warto o trudnych emocjach porozmawiać z kimś bliskim i partnerem, lub jeśli nieprzyjemne myśli i lęk są nasilone i nie ustępują, warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem, który może pokierować ciężarną do odpowiedniego terapeuty, psychologa lub psychiatry.
W ramach relaksu i odpoczynku przed porodem, można wciąż cieszyć się intymnością z partnerem. Część kobiet może czuć się nieswojo będąc blisko z partnerem, podczas gdy dziecko kopie w brzuchu, jednak jeśli lekarz potwierdził, że seks jest nadal bezpieczny dla ciąży, nie ma do niego przeciwwskazań.
Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak
Bibliografia:
- Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
- ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
- Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
- MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.