20 kwietnia 2023 - Przeczytasz w 5 min

Ból głowy przy schylaniu – co może oznaczać? Jak sobie z nim poradzić?

Ból głowy to jedna z częstszych przyczyn wizyt u lekarza. W diagnostyce bólu głowy bierze się pod uwagę czynniki nasilające objawy oraz sytuacje je wywołujące. Nierzadko zdarza się, że ból występuje przy schylaniu. Najczęściej wywołane jest to zapaleniem zatok, w przebiegu przeziębienia lub grypy. Przyczyny jednak mogą być inne i warto je poznać.

ból głowy przy schylaniu

Ból głowy – kryterium podziału

Podstawowym kryterium podziału bólów głowy jest przyczyna ich powstawania. Wyróżnia się zatem bóle głowy pierwotne (samoistne) oraz wtórne (objawowe – powiązane z innymi schorzeniami, nie stanowią choroby samej w sobie, a jedynie objaw). Do schorzeń pierwotnych głównie należą migrenowe bóle głowy, które dotykają średnio 18% populacji osób dorosłych i około 7,7% dzieci i młodzieży.

Mechanizm powstawania bólów głowy jest trudny do jednoznacznego określenia. Istnieje wiele teorii na ten temat. Próby wyjaśnienia patogenezy bólów głowy koncentrują się na nieprawidłowościach związanych z naczyniami krwionośnymi w mózgu. Inna teoria głosi, że przyczyną bólu jest skurcz mięśni okołoczaszkowych.

Bóle głowy mogą mieć niewielkie, umiarkowane lub silne natężenie. Jedni doświadczają chronicznych bóli, inni odczuwają je od czasu do czasu. Ból może mieć charakter pulsujący, tępy, kłujący. Może pojawiać się przy gwałtownych ruchach oraz przy pochylaniu. Ból głowy może być zlokalizowany w różnych miejscach czaszki. Może być jednostronny lub obustronny. Ból może dotyczyć okolicy skroni, czoła, może być odczuwany jedynie z przodu, z tyłu lub na całej powierzchni. Nierzadko silnemu bólowi głowy towarzyszą nudności, wymioty, zawroty głowy, nadwrażliwość na światło oraz hałas.

Ból głowy – przyczyny

Pulsujący ból głowy przy schylaniu się najczęściej kojarzony jest z zapaleniem zatok. Jednakże nie jest to jedyna przyczyna. Odczuwana bolesność może być wywołana przez:

  • ostre i przewlekłe zapalenie zatok;
  • przeziębienie lub grypę;
  • chory kręgosłup (przepuklina, zwyrodnienie, uraz);
  • wady postawy;
  • jednostkę chorobową określaną jako napięciowy ból głowy;
  • wzrost ciśnienia śródczaszkowego spowodowany schorzeniem neuroinfekcyjnym;
  • pourazowe bóle głowy;
  • stres;
  • chroniczne zmęczenie;
  • niewystarczająca ilość snu;
  • nieprawidłowe ciśnienie krwi (najczęściej nadciśnienie tętnicze);
  • choroby oczu i uszy;
  • zapalenie opon mózgowych;
  • brak lub intensywny wysiłek fizyczny;
  • zwyrodnienia szyjne i nerwobóle;
  • niedokrwistość (anemię) z niedoboru witaminy B12;
  • niedokrwistość chorób przewlekłych;
  • niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego;
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza;
  • niedobór witaminy D;
  • COVID-19;
  • WZW (wirusowe zapalenie wątroby);
  • ból głowy kaszlowy.

Ból głowy przy schylaniu się

Bóle głowy przy schylaniu się najczęściej wywołują stany zapalne zatok. Ból ten dotyczy okolicy przedniej głowy. Może być związany również z kichaniem, kaszleniem, katarem, dźwiganiem oraz wysiłkiem fizycznym. Niedrożność nosa, obrzęk śluzówek, zapchane ujścia zatok oraz zalegająca wydzielina zapalna wywołują charakterystyczny ból głowy. Pochylanie głowy do przodu dodatkowo potęguje ucisk, odczuwalny jako ból z przodu głowy o większym nasileniu. Stany zapalne zatok można łatwo zdiagnozować, ponieważ najczęściej towarzyszą im stany podgorączkowe oraz gorączka, obecność wydzieliny w jamie ustnej, a także uczucie spływania gęstej wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Częste bóle głowy przy schylaniu mogą sugerować przewlekłe stany zapalne zatok, nawet przy nieobecności zalegającej w nich wydzieliny. Często ten typ bólu głowy nasila się przy kaszlu.

Ból głowy w przedniej części czaszki może być związany z migrenowym bólem głowy. Często jest on pulsujący i towarzyszą mu inne nieprzyjemne objawy – nudności, wymioty, nadwrażliwość na hałas i światło. Ból koncentruje się głownie na okolicy skroni, czole oraz w oczodołach.

Jednym z powodów bólu głowy z tyłu ucha może być zapalenie ucha środkowego, które jest ostrą infekcją wywołaną najczęściej przez wirusy lub bakterie. W przypadku tej choroby ból z tyłu głowy za uchem może się zaostrzyć w wyniku dotykania wyrostka sutkowatego, czyli wystającej struktury kostnej za małżowiną uszną. Oprócz tego, objawy zapalenia ucha środkowego to zwykle gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, złe samopoczucie, a czasem także nudności i wymioty.

Nagły ból z przodu głowy może również wywołać spożywanie zimnych napojów (głownie shake) i pokarmów. Stanowi to konsekwencję podrażnienia nerwu trójdzielnego. Objawia się krótkotrwałym bólem w skroniach i na czole.

Kolejnym powodem wywołania silnego bólu głowy mogą być bóle promieniujące od kręgosłupa. Urazy czy dyskopatie odcinka szyjnego kręgosłupa, deformacje oraz wady wrodzone wywołują wystąpienie i nasilanie dolegliwości bólowych w obrębie szyi. Ból ten promieniuje również w kierunku głowy.

Ból z tyłu głowy może mieć związek z tzw. efektem szyi technologicznej. Jest to stosunkowe nowe zaburzenie, wywołane wymuszoną postawą ciała podczas używania nowoczesnych technologii, głównie smartfonów. Częste korzystanie z urządzeń mobilnych powoduje pochylanie głowy do przodu. Taka nienaturalna pozycja jest szkodliwa dla naszego kręgosłupa. W wyniku tejże postawy dochodzi do napięcia mięśni szyi i sztywności karku. Może również dojść do nieprawidłowej pozycji kręgosłupa szyjnego, co prowadzi do nieprawidłowego rozłożenia ciężaru i dodatkowego napięcia w okolicach szyi i głowy. Nieprawidłowe ustawienie ciała przy komputerze może powodować nacisk na nerwy, co może prowadzić do bólu głowy. Dopiero zmiana pozycji oraz relaks pozwalają zredukować odczuwalne napięcie bólowe.

Ból potylicy może być również spowodowany nadciśnieniem tętniczym, co jest częstym zjawiskiem. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy ciśnienie skacze nagle powyżej normalnej wartości dla danej osoby. W takim przypadku ból z tyłu głowy ma pulsujący charakter i odczuwalny jest jako ucisk w okolicy potylicznej. Ten rodzaj bólu zwykle nasila się podczas wykonywania wysiłku fizycznego i występuje po obu stronach głowy.

Warto pamiętać, że ból z tyłu głowy może być również wywołany poprzez stosowane leki, jako efekt uboczny ich przyjmowania. Duże ilości paracetamolu oraz ibuprofenu mogą wywołać takie właśnie niepożądane działania. Nadużywanie kwasu acetylosalicylowego także zwiększa częstotliwość bólów głowy, zwłaszcza w jej tylnej części. W przypadku niepokojących objawów przyjmowane medykamenty należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ mogą one wchodzić w interakcję z innymi przyjmowanymi lekami, ale również z żywnością.

Ból w okolicach potylicy może być również związany ze stanem chorobowym, określanym jako napięciowy ból głowy. Nazywany jest również przez specjalistów jako ból psychogenny. Główną ideą powstawania tego typu bólu głowy jest bezsenność, nadmierny stres oraz nadmierne napięcie nerwowe. Nierzadko wpływ na dolegliwości bólowe mają zmiany pogody, nadmiar kofeiny, alkoholu (kac).

Ból głowy – diagnostyka i leczenie

Każdy objaw bólowy w okolicy głowy powinno się skonsultować z lekarzem specjalistą.
W przypadku nawracających objawów bólowych należy udać się na wizytę do neurologa. Do rutynowych badań wykonywanych celem diagnostyki należy tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Poprzez techniki obrazowe można wykryć zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, guzy oraz tętniaki.
Z uwagi na liczne możliwe przyczyny bólu głowy diagnostykę tych stanów należy rozszerzyć również o podstawowe badania laboratoryjne. Cenną informacją dla lekarza będą wyniki morfologii krwi, poziom elektrolitów, witamin i minerałów. Dodatkowo można wykonać badania w kierunku wątroby, nerek, stanu zapalnego (białko CRP), OB. (odczyn Biernackiego), poziom glukozy oraz hormonów.

Autor: Mgr Agnieszka Nowak

Bibliografia:

  1. Ocena częstości występowania bólu głowy oraz objawów mu towarzyszących. Kożuch K, Kozłowski P, Kozłowska M, Ławnicka I.Journal of Education, Health and Sport”, 2016, t. 6, nr 5, s. 11-20.
  2. Migrena i bóle głowy. Kozubski W, Rożniecki J. Polski Przegląd Neurologiczny, 2010, t. 6, supl. A, s. 48-52.
  3. Migrena – rozpoznanie i leczenie. Wójcik-Drączkowska H, Bilińska M, Nyka W. Forum Medycyny Rodzinnej, 2007, t. 1, nr 2, s. 109–114.
  4. Klasyfikacja samoistnych bólów głowy. Lipton RB, Bigal ME, Steiner TJ. i in. NEUROLOGY, 2004, t. 63, s. 427–435.
  5. Stępień A. Bóle głowy – diagnostyka i leczenie. Czelej Wydawnictwo, Lublin 2004, wyd.1, ISBN: 83-89309-35-1
  6. A spectrum of exertional headaches. Green MW. Headache, 2001, nr 4, s. 1085–1092.
Powiązane pakiety

e-PAKIET NERKOWY
Dedykowany dla: Kobiet, Mężczyzn, Dzieci Wskazany: → W diagnostyce chorób nerek i układu moczowego objawiających się m.in. trudnościami w oddawaniu moczu, zmianą w ilości wydalanego moczu oraz pienieniem moczu, obrzękami, anemią, osłabieniem, bólem pleców itp. → W monitorowaniu leczenia chorób nerek i układu moczowego → Profilaktycznie, do oceny funkcji nerek i układu moczowego Pamiętaj przed pobraniem: *Na badania nerek należy zgłosić się w godzinach porannych *Do punktu pobrań zgłoś się na czczo *Nie zapomnij o przyniesieniu porannej próbki moczu Nerki – rola w organizmie Nerki to filtr organizmu, który przepuszczając przez siebie dobowo 1500 litrów krwi, „odcedza” jej istotne elementy i rozpuszczone w niej substancje od tych, które są toksyczne lub zbędne. To co jest potrzebne w dalszym funkcjonowaniu organizmu jest odzyskiwane i powraca do krwi, a wszystko co już niepotrzebne – wydalane jest z moczem, produkowanym w ilości ok. 1,5 litra na dobę. Poza filtrowaniem krwi i wydalaniem moczu nerka posiada również funkcje wydzielnicze. Produkuje i uwalnia do krwi szereg życiowo ważnych substancji, mi.in. regulujących ciśnienie (renina, endotelina, tlenek azotu), wpływających na proces tworzenia czerwonych krwinek (erytropoetyna), odporność oraz kościotworzenie (aktywna postać witaminy D). Jakie wykonać badania nerek? e-PAKIET NERKOWY uwzględnia badania, umożliwiające ocenę funkcji nerek i układu moczowego: mocz – badanie ogólne, mocznik, kreatynina, kwas moczowy, wskaźnik albumina/kreatynina w moczu (ACR). W zależności od potrzeb – w profilaktycznej kontroli stanu zdrowia, w diagnostyce czy też w monitorowaniu zaawansowania i leczenia procesu chorobowego – ocena wydolności nerek i funkcjonowania układu moczowego opiera się na analizie laboratoryjnej parametrów moczu, krwi oraz badaniach obrazowych układu moczowego. Objawy chorób nerek – obrzęki, problemy z oddawaniem moczu, nadciśnienie i towarzyszące mu bóle głowy, osłabienie, anemia, senność, szybka męczliwość, duszność, utrata wagi, spienienie moczu pojawiają się późno. Często obserwowane są dopiero po utracie połowy czynnego miąższu narządu, czyli tak naprawdę wtedy, kiedy „znika” jedna nerka!!! Ze względu na długi okres bezobjawowy, charakteryzujący choroby układu moczowego („nerki chorują po cichu”) – badania nerek, a w szczególności badanie ogólne moczu powinno wykonywać się profilaktycznie, przynajmniej raz w roku. Poznaj znaczenie badań nerek z krwi: W diagnostyce laboratoryjnej chorób nerek zastosowanie znalazła analiza stężeń produktów metabolizmu azotowego. Za użytecznością tych związków, przemawia fakt, że eliminowane są z organizmu głównie przez nerki (~ 100 % kreatynina, ~ 90 % mocznik, ~ 70 % kwas moczowy), oraz wzrost stężenia tych substancji w surowicy, przy równoczesnym zmniejszeniu wydalania z moczem świadczy o upośledzeniu funkcji filtracyjnej narządu. Kreatynina wraz z wyliczanym na jej podstawie współczynnikiem eGFR, wykorzystywana jest w ocenie funkcji filtracyjnej nerek. Na podstawie uzyskanych wyników wnioskuje się o wydolności lub niewydolności narządu. Mocznik poza istotną informacją na temat funkcjonowania nerek, jest równie ważnym badaniem w diagnostyce chorób wątroby oraz zaburzeń w obrębie metabolizmu białek. Kwas moczowy pozwala na rozpoznanie choroby metabolicznej: dny moczanowej i jest pomocny w rozpoznawaniu zagrożenia kamicą nerkową.   Poznaj znaczenie badań nerek z moczu: Mocz – badanie ogólne - ze względu na diagnostyczną wartość wyników jest jednym z najczęściej zlecanych i wykonywanych badań laboratoryjnych. Służy określeniu fizyko – chemicznych właściwości moczu (badanie metodą paskową) i identyfikacji znajdujących się w nim elementów morfotycznych (badanie mikroskopowe). Jest również badaniem przesiewowym, czyli takim, które pozwala na wykrycie patologii układu moczowego jeszcze w okresie bezobjawowym. Wyniki badania ogólnego moczu dają podstawę do postawienia wstępnej diagnozy chorób nerek, zakażenia układu moczowego, chorób uwarunkowanych genetycznie (specyficzny zapach), chorób metabolicznych w tym także cukrzycy. Badanie, umożliwia również wskazanie zaburzeń przemiany materii związanych m.in. z dysfunkcją wątroby. Wskaźnik albumina/kreatynina w moczu (ACR) Wyznaczanie stosunku stężenia albuminy do kreatyniny (ACR) w pojedynczej próbce moczu, jest wg najnowszych międzynarodowych rekomendacji najlepszym wskaźnikiem utraty białka z moczem, co z kolei jest wykładnikiem uszkodzenia funkcji filtracyjnej nerek. Zestawienie wyników badań nerkowych z krwi i moczu, uwzględnionych w pakiecie, pozwala na ocenę funkcjonowania układu moczowego.  Ze względy na szereg wzajemnych zależności występujących między analizowanymi parametrami i wieloczynnikowy charakter podłoża chorób nerek i układu moczowego, uzyskane wyniki badań należy skonsultować z lekarzem. Co może mieć wpływ na wynik: * W okresie 24 godzin przed badaniem krwi i oddaniem moczu, należy wstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej. * Ze względu na obecność w pakiecie - Wskaźnik albumina/kreatynina w moczu (ACR) - nie należy wykonywać badań w trakcie infekcji dróg moczowych. Jak się pobiera materiał do badania nerek? Do wykonania badań uwzględnionych w e-pakiecie niezbędna jest: próbka krwi; próbka moczu. Badanie ogólne moczu wykonuje się z porannej próbki moczu, z tzw. środkowego strumienia, co oznacza, że pierwsze krople moczu powinny trafić do toalety, kolejna - właściwa porcja do pojemnika, a ostatnia - do toalety.  Pojemnik na mocz do badania można kupić w aptece, niekiedy udostępniany jest bezpłatnie w punktach pobrań podległych laboratoriom. Ile czeka się na wyniki? Od 1 do 4 dni.* *Czas prezentowany jest w dniach roboczych i może ulec zmianie ze względu na uwarunkowania laboratoryjne i nie stanowi zobowiązania do realizacji usługi w tym czasie. Informację o przewidywanym czasie wykonania wszystkich badań objętych pakietem, zależnie od wybranego punktu pobrań, można sprawdzić na podstronach poszczególnych badań, wybierając placówkę realizacji lub kontaktując się z infolinią.     Co może mieć wpływ na wynik: * W okresie 24 godzin przed badaniem krwi i oddaniem moczu, należy wstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej. * Ze względu na obecność w pakiecie - Wskaźnik albumina/kreatynina w moczu (ACR) - nie należy wykonywać badań w trakcie infekcji dróg moczowych. * Krwawienie z dróg rodnych – próbkę moczu należy pobrać po ustąpieniu krwawienia. Uwaga! Jeżeli kupujesz badanie dla dziecka, zrealizuj je w punkcie przyjaznym dzieciom - sprawdź PUNKTY PRZYJAZNE DZIECIOM.

e-PAKIET BADANIE NIEDOBORU WITAMIN I MINERAŁÓW.
Dedykowany dla: Kobiet, Mężczyzn, Dzieci Wskazany: → W przypadku podejrzenia niedoborów witamin lub/i składników mineralnych objawiających się np. jako spadek odporności, anemia, drżenia lub/i osłabienie mięśni, zaburzenia neurologiczne, osteoporoza, pogorszenie stanu skóry i włosów → W monitorowaniu efektów suplementacji witaminami lub/i składnikami mineralnymi → Profilaktycznie, do oceny ogólnego stanu zdrowia Pamiętaj przed pobraniem:  *Na pobranie należy zgłosić się w godzinach porannych. *Do punktu pobrań zgłoś się na czczo. Witaminy i składniki mineralne – rola w organizmie Rola witamin i składników mineralnych w organizmie jest bardzo rozległa. Nie dostarczają one organizmowi energii, czyli nie mają kalorii, odpowiadają natomiast m.in. za odporność na infekcje, proces krwiotworzenia, funkcjonowanie wielu enzymów, przekaźnictwo nerwowo – mięśniowe oraz prawidłowość składu i budowy kości.    Jakie badania przy podejrzeniu niedoborów witamin i minerałów? e-PAKIET BADANIE NIEDOBORU WITAMIN I MINERAŁÓW obejmuje szeroką gamę badań, umożliwiających diagnostykę niedoborów witamin i składników mineralnych: witamina D metabolit 25(OH), witamina B12, kwas foliowy (witamina B9), wapń całkowity, fosfor, magnez, żelazo, cynk.   Niektóre witaminy produkowane są przez organizm (skóra i nerki – witamina D, bakteryjna flora jelitowa – witaminy z grupy B i witamina K), jednak w przypadku pozostałych witamin do prawidłowego funkcjonowania organizmu muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Z kolei zapotrzebowanie naszego organizmu na składniki mineralne pokrywane jest wyłącznie przez dietę. Witaminy i składniki mineralne warunkują poprawność przebiegu szeregu procesów metabolicznych i są niezbędne do życia. Ich niedobory stanowią przyczynę wielu zaburzeń i chorób. Czy i w jakiej ilości należy je suplementować? Badania zamieszczone w e-pakiecie pomogą w uzyskaniu odpowiedzi na zadane pytanie. Poznaj znaczenie badań uwzględnionych w e-pakiecie badanie niedoboru witamin i minerałów: Witamina D metabolit 25(OH) jest prehormonem, który do postaci aktywnej przekształcany jest przez nerki. To uznany wskaźnik gospodarki wapniowo - fosforanowej i obrotu kostnego oraz ważny element diagnostyki krzywicy i osteoporozy. Niedobór witaminy D może sprzyjać rozwojowi zaburzeń odporności i schorzeń o podłożu zapalnym lub autoimmunizacyjnym. Doniesienia naukowe potwierdzają również wpływ witaminy D na płodność. Jej prawidłowe stężenie warunkuje właściwy rozwój komórek jajowych i plemników, wpływa także na zagnieżdżenie i rozwój zarodka w macicy. Udowodniono również, że prawidłowe stężenie witaminy D jest istotnym czynnikiem w profilaktyce niektórych typów nowotworów (raka piersi, jelita grubego i prostaty). Witamina B12 jest nieodzownym elementem warunkującym prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i nerwowego. Skutkiem jej niedoborów, które mogą wynikać z rodzaju diety (np. wegańska) i nieprawidłowości w stosowanej diecie są m.in. zaburzenia neurologiczne i psychiczne, choroby neurodegeneracyjne i anemia megaloblastyczna. Niedobór witaminy B12 może być również przyczyną poronień i wad rozwojowych płodu.   Kwas foliowy (witamina B9), podobnie jak witamina B12, odpowiada za proces krwiotworzenia i funkcjonowanie układu nerwowego. Jest szczególnie istotny dla kobiet w ciąży, u których niedobory mogą prowadzić do rozwoju wad cewy nerwowej płodu. Na niedobór kwasu foliowego narażeni są palacze, osoby nadużywające alkoholu, nastolatkowie na etapie intensywnego wzrostu, osoby starsze oraz osoby z zespołami upośledzonego wchłaniania. Prawdopodobieństwo niedoboru zwiększa stosowanie leków przeciwpadaczkowych.  Wapń całkowity. Prawidłowe stężenie wapnia we krwi warunkuje właściwą budowę kośćca i zębów, pracę mięśni i układu nerwowego, ale także układu krzepnięcia. Jego niskie stężenie (hipokalcemia) wiąże się ze zwiększoną pobudliwością nerwowo – mięśniową (drganie i przykurcze mięśni), zwiększonym ryzykiem kamicy nerkowej, zwiększoną podatnością na złamania (osteoporoza) oraz objawami arytmii i zaburzeniami widzenia. Prowadzi także do objawów dermatologicznych: suchej i łuszczącej się skóry, kruchych paznokci, cienkich i szorstkich włosów. W niektórych przypadkach hipokalcemia odpowiedzialna jest za objawy psychiatryczne, takie jak lęk, depresja i niestabilność emocjonalna.  Fosfor nieorganiczny jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśniowego i kostnego. Wskazaniem do jego oznaczenia są: niedobór witaminy D, objawy osłabienia mięśni i kości, zaburzenia neurologiczne, ale także choroby nerek (przewlekła niewydolność i kamica nerkowa) i przytarczyc. Jego prawidłowe stężenie we krwi jest kluczowe u dzieci, u których minerał ten w największym stopniu wykorzystywany jest do budowy kości, zębów, tkanek miękkich, ale także błon komórkowych.  Magnez bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowo – mięśniowych, wpływa również na poprawne funkcjonowanie przytarczyc, czyli gruczołów odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowego poziomu wapnia w organizmie.  Stężenie magnezu we krwi regulowane jest przez nerki, stąd choroby nerek są wskazaniem do regularnego monitorowania jego poziomu. Oznaczenie magnezu jest niezbędne w ustaleniu przyczyny nawracających skurczy mięśniowych, drżenia lub/i osłabienia mięśni oraz uczucia mrowienia, ale także zaburzeń rytmu serca. Szacuje się, że niedobór magnezu może dotyczyć nawet 10% populacji. Żelazo to pierwiastek warunkujący prawidłowość procesu tworzenia krwinek czerwonych. Jego niedobór zwykle jest konsekwencją małej podaży w diecie, zwiększonego zapotrzebowania (np. okres wzmożonego wzrostu, ciąża) lub nadmiernej utraty z organizmu (np. krwawienia z przewodu pokarmowego, obfite miesiączki). Konsekwencją niedoboru żelaza jest anemia mikrocytarna, objawiająca się osłabieniem, bladością powłok skórnych, spadkiem kondycji fizycznej, kołataniem serca, zawrotami i bólem głowy, drażliwością. U dzieci obserwuje się opóźnione dojrzewanie (brak miesiączki, nieregularne miesiączki), trudności w gojeniu ran, brak koncentracji i trudności w zapamiętywaniu, spaczony apetyt (potrzeba zjadania produktów niejadalnych np. kredy, ziemi, mąki ziemniaczanej). Niezależnie od wieku pojawiają się problemy ze skórą, jest ona sucha, nadmiernie przerzedzają się włosy.  Cynk ze względu na swój udział w budowie kilkudziesięciu różnych enzymów, uczestniczy w metabolizmie węglowodanów i białek, procesie mineralizacji kości, gojenia się ran i regeneracji mięśni. Niedobór cynku może być przyczyną zmniejszonego tempa wzrostu u dzieci, obniżonego stężenia hormonów płciowych (hipogonadyzm), niedoborów odporności, czy też marskości wątroby. Konsekwencją niedoboru mogą być również choroby skóry, w tym wypadanie włosów i łamliwość paznokci, przewlekłe zmęczenie i spadek libido. Badanie poziomu witamin i minerałów to odpowiedzialne zachowanie, świadczące o przemyślanym podejściu do własnego zdrowia i stylu życia. Wyniki badań posłużą ustaleniu przyczyn doskwierających objawów oraz stanowią podstawę do sprecyzowania dawki suplementacji witamin lub składników mineralnych. Ze względu na wzajemne zależności występujące w organizmie i wieloczynnikowy charakter chorób i zaburzeń wynikających z niedoborów witamin i minerałów, uzyskane wyniki badań należy skonsultować z lekarzem.   Co może mieć wpływ na wynik badania poziomu witamin i minerałów? *Od osób suplementujących biotynę w dawce >5mg/dobę, materiał do badania należy pobierać najwcześniej po 8 godz. od ostatniego zażycia biotyny. Jak się pobiera materiał do badania niedoboru witamin i minerałów? Do wykonania badań uwzględnionych w e-pakiecie niezbędna jest próbka krwi.  Ile czeka się na wyniki? Od 1 do 7 dni.   Uzupełnieniem pakietu może być e-PAKIET PROFILAKTYCZNY - PODSTAWOWY, który zawiera cztery ważne badania, za pomocą których oceniona zostanie ogólna kondycja organizmu. Wśród nich występuje morfologia, na którą szczególny wpływ wywierają niedobory żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Glukoza i lipidogram dodatkowo obrazują sprawność zachodzących w organizmie przemian węglowodanów i tłuszczów. Natomiast CRP jest wskaźnikiem toczącego się stanu zapalnego. Zestawienie ze sobą wyników dwóch pakietów badań jest cennym uzupełnieniem wiedzy o naszym zdrowiu. Daje podstawę do wykluczenia wielu zaburzeń lub dalszego postępowania diagnostycznego.   E- PAKIET BADANIE NIEDOBORU WITAMIN I MINERAŁÓW jest dostępny w cenie obniżonej o 15% przy zakupie e-PAKIETU PROFILAKTYCZNEGO - PODSTAWOWEGO – sprawdź ofertę TUTAJ. Uwaga! Jeżeli kupujesz badanie dla dziecka, zrealizuj je w punkcie przyjaznym dzieciom- sprawdź PUNKTY PRZYJAZNE DZIECIOM.
Powiązane badania

Glukoza
Glukoza. Oznaczenie stężenia glukozy we krwi służy do oceny metabolizmu węglowodanów. Jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu i monitorowaniu  leczenia cukrzycy. Wykorzystywane w identyfikacji zaburzeń tolerancji węglowodanów ora

CRP, ilościowo
CRP ilościowo. CRP (białko C-reaktywne), jest tzw. białkiem ostrej fazy, szybkim wskaźnikiem (4-8 godzin) uszkodzeń tkanek w wyniku zapalenia, infekcji, martwicy niedokrwiennej mięśni lub urazu. Badanie jest przydatne w diagnostyce i monitorowania le

Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)
 Próby wątrobowe. Oznaczenie wartości parametrów wątroby (enzymów wątrobowych i bilirubiny) przydatne w diagnostyce  chorób wątroby i dróg żółciowych.

Elektrolity (Na, K)
Elektrolity (sód, potas). Diagnostyka równowagi wodno-elektrolitowej i diagnostyka zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej.

Morfologia krwi
Morfologia krwi pełna (tzw. morfologia 5 diff.). Jakościowa i ilościowa ocena składu i morfologii  krwi obwodowej, krwinek: czerwonych (erytrocytów), białych (pięciu frakcji) oraz płytek krwi (trombocytów). Podstawowe przesiewowe b