Czujesz ciągle zmęczenie? Dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny
- Co to jest zmęczenie?
- Ciągłe zmęczenie – przyczyny
- Ciągłe zmęczenie i osłabienie a nietolerancje pokarmowe oraz alergie
- Ciągłe zmęczenie i brak energii a cukrzyca
- Ciągłe zmęczenie i senność a niedoczynność tarczycy
- Ciągłe zmęczenie i osłabienie a choroby serca
- Ciągłe zmęczenie i brak energii a niedokrwistość
- Ciągłe zmęczenie i brak energii – kiedy należy iść do lekarza?
Zmęczenie odczuwamy zwykle w sytuacjach, kiedy intensywnie pracujemy, naszemu życiu towarzyszy silny stres czy cierpimy na niedobory snu. Często wystarczy krótki odpoczynek lub zmiana codziennych, niekorzystnych dla zdrowia nawyków, by wrócić do dobrego samopoczucia. Gorzej, gdy ciągłe zmęczenie i senność nie ustępują. Wówczas należy udać się do lekarza, aby zdiagnozować przyczyny nadmiernej męczliwości i osłabienia.
Co to jest zmęczenie?
Zmęczenie jest naturalnym stanem, kiedy odczuwamy obniżoną zdolność do wysiłku fizycznego i/lub umysłowego. W ten sposób organizm broni się przed aktywnością, która mogłaby doprowadzić do wyczerpania i całkowitej utraty sił. Wniosek? Krótkotrwały spadek formy nie jest szkodliwy, to podstawowa reakcja fizjologiczna na nadmierne obciążenie organizmu. Jeśli zmęczenie pojawia się sporadycznie i jest uzasadnione, sytuacja nie powinna budzić naszego niepokoju. Sprawa jest znacznie poważniejsza, gdy mamy do czynienia z ciągłym zmęczeniem i osłabieniem – wówczas może dojść do zaburzeń funkcjonowania w życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym. Taki stan wymaga dogłębnej analizy, ponieważ może świadczyć o różnych, niekiedy groźnych chorobach.
Sprawdź gotowy pakiet badań na ciągłe zmęczenie, senność i brak energii.
Ciągłe zmęczenie – przyczyny
Ciągłe zmęczenie i brak energii mogą mieć wiele przyczyn. Na wiele czynników, które odbierają nam siły, mamy wpływ – wynikają one z naszego stylu życia oraz szkodliwych przyzwyczajeń. Są to między innymi:
Niewłaściwa dieta
Jeśli na co dzień spożywamy dużą ilość produktów kalorycznych i wysokoprzetworzonych, to możemy odczuwać ciągłe zmęczenie i osłabienie.
Brak witamin i minerałów powoduje, że jesteśmy senni oraz apatyczni. Dlatego w codziennej diecie postawmy na świeże warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. W ciągu dnia należy spożywać kilka mniejszych posiłków; lekką kolację najlepiej zjeść na 2-3 godziny przed udaniem się na nocny spoczynek. Spożywanie ciężkostrawnego posiłku tuż przed snem sprawia, że organizm w pełni nie wypoczywa i nie regeneruje się. Bardzo ważne jest picie dużej ilości wody w ciągu dnia – odwodnienie często jest przyczyną przewlekłego zmęczenia.
Brak aktywności fizycznej
Na ciągłe zmęczenie i osłabienie cierpią osoby, które pracują umysłowo i większość czasu spędzają za biurkiem. Doskonałym sposobem na regenerację sił jest w tym przypadku ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Tlen dodaje energii, poprawia pracę mózgu.
Przewlekły stres oraz nadmierna ilość bodźców
Najczęściej źródłem braku energii jest stres i zmęczenie psychiczne, które bezpośrednio przekłada się na brak kondycji fizycznej. Przemęczenie umysłu powoduje spadek funkcji poznawczych, gorszą koncentrację czy wydłużenie czasu reakcji.
Życie w napięciu, pesymistyczne nastawienie oraz ciągły lęk odbierają energię i chęć do działania. Hałas, częste korzystanie z telefonu komórkowego, praca przed ekranem monitora, a na wieczór sesja przed telewizorem – w ciągu dnia narażeni jesteśmy na działanie dużej liczby różnych stymulantów, które nas pobudzają. Pamiętajmy, że zbyt wiele wrażeń i bodźców, na które jesteśmy narażeni, powoduje zmęczenie.
Aby mieć energię do życia, trzeba dbać o swój komfort psychiczny. W rozładowaniu stresu oraz wyciszeniu emocji może nam pomóc np. aktywność fizyczna oraz techniki medytacyjne. Na koniec dnia warto wziąć ciepłą kąpiel, sięgnąć po ulubioną książkę lub zrobić coś, co nas uspokoi i zrelaksuje.
Sprawdź skutki stresu:
E-PAKIET BADAŃ STRES dla kobiet
E-PAKIET BADAŃ STRES dla mężczyzn
Brak snu
W trakcie snu organizm regeneruje się i nabiera sił. Jeśli śpimy za krótko lub często się budzimy, to jesteśmy osłabieni, podatni na infekcje. Nocny wypoczynek daje nam energię; sprawia, że w ciągu dnia potrafimy skoncentrować się, jesteśmy spokojniejsi i twórczy. Brak snu powoduje natomiast ciągłe uczucie zmęczenia i senność.
Stosowanie używek
Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu sprawiają, że organizm angażuje swoje siły w usuwanie toksyn. Używki osłabiają pracę mózgu, uszkadzają organy wewnętrzne. Alkohol, nikotyna czy substancje psychoaktywne prowadzą do wielu problemów zdrowotnych, odbierają siły, sprawiają, że czujemy się przewlekle zmęczeni.
Ciągłe zmęczenie i osłabienie a nietolerancje pokarmowe oraz alergie
Nietolerancje pokarmowe i alergie zwykle objawiają się zaburzeniami ze strony układu pokarmowego (biegunki, wymioty, ból brzucha) oraz problemami skórnymi (zaczerwienienie, świąd, wysypka). Warto wiedzieć, że organizm w związku z tymi przypadłościami może reagować również osłabieniem oraz przewlekłą sennością. Dlatego czując ciągłe zmęczenie warto wykonać:
- badanie na nietolerancje pokarmowe,
- badanie pod kątem alergenów pokarmowych,
- badanie pod kątem alergenów oddechowych.
Ciągłe zmęczenie i brak energii a cukrzyca
Głównymi objawami cukrzycy jest wzmożony głód i pragnienie, uczucie suchości w ustach oraz częste oddawanie moczu. Chorzy zwykle cierpią również na osłabienie oraz łatwą męczliwość. W przypadku takich symptomów należy przeprowadzić między innymi następujące badania:
Ciągłe zmęczenie i senność a niedoczynność tarczycy
Jednym z głównych objawów niedoczynności tarczycy jest ciągłe uczucie zmęczenia i niemijająca ospałość. Osoby borykające się z tym schorzeniem często cierpią na stany lękowe, zaburzenia pamięci, wzrost masy ciała oraz zaparcia. Zazwyczaj zgłaszają, że jest im zimno, nawet gdy przebywają w ciepłych pomieszczeniach. W takim przypadku najlepiej wykonać następujące badania:
- E-pakiet tarczycowy rozszerzony,
- USG tarczycy.
Ciągłe zmęczenie i osłabienie a choroby serca
Przewlekły brak energii bywa objawem chorób mięśnia sercowego – bardzo groźny jest stan zapalny, który może rozwinąć się np. w wyniku nieleczonej grypy. Gdy niemijającemu zmęczeniu towarzyszą duszności oraz kołatanie serca, to przyczyną dolegliwości mogą być problemy kardiologiczne.
Ciągłe zmęczenie i brak energii a niedokrwistość
Niedokrwistość (anemia) to stan charakteryzujący się niskim stężeniem hemoglobiny we krwi. Czym jest hemoglobina? To białko erytrocytów, odpowiedzialne za transport tlenu z płuc do tkanek organizmu. Najczęstszym objawem niedokrwistości jest zmęczenie, osłabienie, senność, spadek formy fizycznej oraz intelektualnej. Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać badania krwi na anemię, obejmujące oznaczenie stężenia ferrytyny, żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego.
Ciągłe zmęczenie i brak energii – kiedy należy iść do lekarza?
Zmęczenie to naturalny stan organizmu po wysiłku fizycznym lub umysłowym. Powinno mieć charakter przejściowy i ustąpić po wypoczynku lub zmianie szkodliwych nawyków. Jeśli nie mija – należy zwrócić się po pomoc do lekarza rodzinnego.
Po przeprowadzeniu wywiadu specjalista prawdopodobnie skieruje nas na badania ogólne (np. morfologia krwi, badanie moczu) oraz specjalistyczne. Lekarz może zlecić diagnostykę pod kątem chorób takich, jak wcześniej wspomniane alergie, nietolerancje pokarmowe, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Czasami wskazana jest również szczegółowa diagnostyka w kierunku schorzeń wątroby, serca, a nawet chorób nowotworowych.
Pamiętajmy: ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn i kobiet ma wiele przyczyn, a znalezienie źródła problemu bywa niełatwe. Często jest ono całkiem błahe (np. drobne przeziębienie), ale trzeba mieć świadomość, że przyczyną osłabienia może być bardzo poważna choroba.
Bibliografia:
- Zmysłowski Maciej, Jakie są przyczyny zmęczenia?, online: https://wylecz.to/uklad-nerwowy-i-psychiatria/jakie-sa-przyczyny-zmeczenia, dostęp: 21.01.2023.
- Szczepaniak Wiktor, Przewlekłe zmęczenie: 10 najczęstszych przyczyn, online: https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/przewlekle-zmeczenie-10-najczestszych-przyczyn, dostęp: 22.01.2023.