17 kwietnia 2023 - Przeczytasz w 6 min

Nadmierne owłosienie u kobiet – najczęstsze przyczyny

Nadmierne owłosienie u kobiet, zwane hirsutyzmem, jest częstym zaburzeniem dermatologicznym, które dotyka wiele kobiet na całym świecie. Hirsutyzm może wpłynąć na jakość życia kobiety, wprowadzając wiele kłopotów emocjonalnych i społecznych. W artykule przedstawione zostaną najczęstsze przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet, aby pomóc zrozumieć naturę tego zaburzenia i dostarczyć informacji na temat sposobów leczenia.

nadmierne owłosienie u kobiet

Nadmierne owłosienie u kobiet – rodzaje

Wyróżnia się dwa typy nadmiernego owłosienia u kobiet:

  • hipertrychoza – uogólnione nadmierne owłosienie, występujące na całym ciele
  • hirsutyzm – miejscowe nadmierne owłosienie, występujące na wybranych obszarach

W hipertrychozie nadmierny wzrost włosów jest spowodowany konwersją włosów mieszkowych typu vellus we włosy dojrzałe. Wyróżnia się dwa typy hipertrychozy: wrodzoną oraz nabytą. Do rzadkich stanów pierwotnej hipertrychozy zalicza się:

  • wrodzone uogólnione nadmierne owłosienie 1 (zespół Ambras);
  • wrodzone uogólnione nadmierne owłosienie 2 (opisany jako atawizm, czyli nawrót do sierści typu zwierzęcego);
  • włóknistość dziąseł z nadmiernym owłosieniem;
  • zespół Cantu.

O wiele częściej hipertrychoza rozwija się jako postać nabyta, na skutek genetycznie uwarunkowanego przerostu mieszków włosowych na całym ciele, nawet przy prawidłowych poziomach androgenów. Choroba ta może dotknąć obu płci.

Niektóre leki mogą być przyczyną uogólnionej hipertrychozy. Ich działanie polega na przekształceniu meszków włosowych we włosy dojrzałe, ale nie na pobudzaniu wzrostu nowych włosów. Do leków, które przyczyniają się do hipertrychozy, zalicza się ACTH (adrenokortykotropinę), glikokortykosteroidy, androgeny, cyklosporynę, danazol, diazoksyd, gonadotropiny, interferon-α, minoksydyl oraz doustne środki antykoncepcyjne.

Z kolei hirsutyzm objawia się u kobiet nadmierną ilością owłosienia na obszarach typowo męskich. Do tych lokalizacji zaliczamy: wargę górną, brodę, klatkę piersiową, ramię, górną część brzucha, podbrzusze, górną część pleców, dolną część pleców i udo. Są to obszary androgenowrażliwe, czyli podatne na działanie hormonów androgenowych (androgenów – męskich hormonów płciowych). Rosnące włosy są przeważnie ciemne, grube i twarde, co przekłada się na ich mocniejsze uwidocznienie, zwłaszcza w tych częściach, których nie można ukryć odzieżą. Dodatkowo powyższe cechy powodują trudności w ich skutecznych zamaskowaniu oraz usunięciu.

Szacuje się, że statystycznie zaburzenie owłosienia dotyczy około 5-15% kobiet w okresie rozrodczym. Zdecydowanie częściej hirsutyzm obserwuje się u osób otyłych.

Nadmierne owłosienie u kobiet może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej ujawnienie choroby przypada na okres dojrzewania. Gwałtowne i mocno zaznaczone zmiany hormonalne, wywracające całą gospodarkę hormonalną przypadają na okres ciąży (zwłaszcza trzeci trymestr ciąży) oraz menopauzy. Dynamiczne zmiany w zakresie osi podwzgórze – przysadka – jajnik u dojrzewających dziewcząt doprowadzają do nasilonego wydzielania hormonu luteinizującego (LH), który wpływa na wzrost objętości jajników. W następnej kolejności dochodzi do zwiększonego wydzielania testosteronu, androstendionu i estradiolu. Efektem tych przemian hormonalnych są zaburzenia miesiączkowania na początkowym etapie dojrzewania (rzadkie, bezowulacyjne miesiączki), a także objawy hiperandrogenizmu, na które składają się: hirsutyzm, łysienie typu męskiego, trądzik, obniżenie tonu głosu, otyłość, zmiany w obrębie zewnętrznych narządów płciowych. U większości młodych dziewcząt stan ten jest słabo zaznaczony lub wcześnie ustępuje.  Jednakże u części nastolatek może dojść do narastania tych zmian i wytworzenia się klasycznego, pełnoobjawowego hirsutyzmu.

U niektórych kobiet oprócz nadmiernego owłosienia, dochodzą objawy związane z nadmiernych stężeniem androgenów w organizmie. Do typowych objawów wirylizacji zalicza się powiększenie łechtaczki, zmniejszenie rozmiarów piersi i macicy, obniżenie głosu, przyrost masy ciała, trądzik oraz łysienie typu męskiego, które zazwyczaj zaczyna się od skroni i może prowadzić do utraty włosów na czubku głowy (zakola). Czasami wiążą się z tym również zaburzenia owulacji, zwiększone ryzyko poronień, nadmierne wydzielanie łoju skórnego oraz stany depresyjne.

Nadmierne owłosienie u kobiet – przyczyny

Hirsutyzm może być spowodowany wieloma czynnikami. Głownie przyczyniają się do tego zaburzenia hormonalne. Nie można jednak zapominać, że istnieje odsetek pacjentek, u których przyczyna nie została jeszcze poznana, a poziom androgenów pozostaje w wartościach referencyjnych. Takie zjawisko określa się hirsutyzmem idiopatycznym (idiopatyczny = o nieznanej przyczynie).

Najczęstsze przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn nadmiernej owłosienia u kobiet. PCOS jest chorobą, która powoduje zaburzenia hormonalne, zwiększając produkcję androgenów. Androgeny są hormonami, które zwykle występują u mężczyzn, ale również są obecne u kobiet. Zwiększona produkcja androgenów u kobiet z PCOS odbywa się w jajnikach i powoduje nadmierne owłosienie, zwłaszcza na twarzy, klatce piersiowej i brzuchu. Hirsutyzm spowodowany zaburzeniem pracy jajników, objawia się problemami z regularnym miesiączkowaniem oraz bezpłodnością.

  • Nadmiar androgenów:

Nadmierne owłosienie u kobiet może być spowodowane nadmiarem androgenów, które pochodzą z nadnerczy lub jajników. Często jest to związane z chorobami hormonalnymi, takimi jak choroba nadnerczy, choroba tarczycy, akromegalia. Ponadto do rozwoju hirsutyzmu może dojść w przebiegu takich chorób jak: hiperprolaktynemia, zespół Cushinga, zespół nadnerczowo-płciowy czy guzy jajników oraz nadnerczy produkujące androgeny. Hormony androgenowe mogą powodować wzrost owłosienia, zwłaszcza na twarzy, szyi, klatce piersiowej, brzuchu i udach. Za powyższe objawy głównie odpowiada zwiększone stężenie we krwi testosteronu.

  • Genetyka:

Hirsutyzm może być dziedziczony i kobiety z rodzin, w których występuje nadmierne owłosienie, są bardziej narażone na jego rozwój. Geny mogą wpływać na poziom hormonów i na wrażliwość mieszków włosowych na te hormony. Częściej dotyczy to kobiet pochodzących z krajów śródziemnomorskich, Bliskiego Wschodu i Azji Południowej.

  • Niektóre leki:

Niektóre leki, takie jak sterydy anaboliczne, leki przeciwpadaczkowe i niektóre leki antykoncepcyjne, mogą powodować nadmierne owłosienie u kobiet. Leki te mają działanie androgenne lub androgenopodobne. Natomiast niektóre leki antykoncepcyjne mogą dodatkowo zmniejszać poziom estrogenów i zwiększać poziom androgenów, co prowadzi do wzrostu owłosienia.

  • Otyłość:

Otyłość może wpływać na poziom hormonów i może przyczynić się do wzrostu owłosienia. Komórki tłuszczowe mogą wytwarzać androgeny, co prowadzi do nadmiernego owłosienia u kobiet. Nadmierne owłosienie tłumaczy się również związkiem tego zaburzenia z zespołem oporności na insulinę. Oporne na działanie insuliny komórki tłuszczowe, powodują coraz większe jej wydzielanie przez trzustkę celem obniżenia poziomu cukru we krwi. W wyniku tego mechanizmu dochodzi do rozwoju cukrzycy typu 2. W efekcie bardzo często nakłada się na to również zespół policystycznych jajników. Niektóre badania pokazują, że insulina w wysokich stężeniach może aktywować jajniki do produkowania męskich hormonów. Dodatkowo zaburzenie pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego może również skutkować rozregulowaniem gospodarki hormonalnej.

  • Inne:

Uważa się, że nadmierny stres oraz zbyt intensywny wysiłek fizyczny może stymulować organizm kobiety do wytwarzania nadmiernej ilości androgenów, głównie testosteronu. Jak wiadomo, zwiększona ilość tych hormonów skutkuje pojawieniem się nadmiernego owłosienia.

Hirsutyzm – diagnoza i leczenie

W przypadku występowania objawów hirsutyzmu u kobiety, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad dotyczący historii chorób oraz przyjmowania leków, a także dokładnie zbadać pacjentkę, w tym przeprowadzić badanie ginekologiczne i zlecić badanie ultrasonograficzne narządów płciowych.

Dodatkowo, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych w celu oznaczenia poziomów hormonów, takich jak testosteron, dehydroepiandrosteron (DHEA oraz DHEA-S) i androstendion, które są zwykle podwyższone w przypadku nadmiaru androgenów. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup pełnego profilu (pakietu) badań hormonalnych dla kobiet. W skład takich pakietów wchodzą badania: hormon luteinizujący (LH), hormon folikulotropowy (FSH), tyreotropowy (TSH), tyroksyna (Ft4), trójjodotyronina (fT3), przeciwciała przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO), prolaktyna, progesteron, kortyzol, insulina, HOMA-IR. Wymienione badania mogą pomóc w postawieniu trafnej diagnozy i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Nierzadko wymagana jest konsultacja endokrynologa, dermatologia oraz dietetyka.

Z uwagi na fakt, że dyskomfort związany z nadmiernym owłosieniem jak również ilość owłosienia jest czysto subiektywnym odczuciem, celem określenia skali problemu lekarze posługują się skalą punktową tj. skalą Ferrimana-Gallwaya. Jest to skala oceny owłosienia ciała u kobiet przed przekwitaniem stosowana w diagnostyce hirsutyzmu.

Kompleksowe postępowanie terapeutyczne uzależnione jest głównie od poznania przyczyny. W dużej mierze polega na wyeliminowania choroby podstawowej oraz leczeniu objawowym – usuwaniu nadmiernego owłosienie oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

Autor: Mgr Agnieszka Nowak

Bibliografia:

  1. Hypertrichosis. Saleh D, Yarrarapu SNS, Cook C. 2022 Jul 4. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–
  2. Hirsutism in Women. Matheson E, Bain J. Am Fam Physician. 2019 Aug 1;100(3):168-175
  3. Hirsutism: an evidence-based treatment update. Somani N, Turvy D. Am J Clin
  4. Dermatol. 2014 Jul;15(3):247-66
  5. Hirsutism in women. Bode D, Seehusen DA, Baird D. Am Fam Physician. 2012 Feb 15;85(4):373-80
  6. Hirsutism: Diagnosis and management. Brodell LA, Mercurio MG. Gend Med. 2010 Apr;7(2):79-87
Powiązane pakiety

e-PAKIET BADAŃ HORMONALNYCH DLA KOBIET
Badania z pakietu warto wykonać: W diagnostyce zaburzeń hormonalnych powodujących: nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym, problemy z zajściem w ciążę, problemy dermatologiczne w postaci zmian wypryskowych lub wypadania włosów, chwiejność emocjonalną. W kontroli leczenia i monitorowaniu zaburzeń hormonalnych. Profilaktycznie, do oceny pracy układu hormonalnego. Dedykowany dla: Kobiet przed menopauzą Pamiętaj przed pobraniem:  Pobrania krwi należy dokonać między 1. a 3. dniem cyklu miesięcznego. Do punktu pobrań zgłoś się w godzinach porannych, możesz być po posiłku. Przed pobraniem krwi unikaj wysiłku i stresu. Czas oczekiwania na wyniki e-pakietu w większości laboratoriów wynosi 2 dni robocze.* Hormony – rola w organizmie: Hormony, to substancje produkowane przez gruczoły układu dokrewnego. Ich działanie jest wielokierunkowe. Wpływają m.in. na wzrost i dojrzewanie organizmu, wygląd skóry i włosów, regulują tempo metabolizmu, odgrywają ogromną rolę w procesie rozmnażania. JAKIE BADANIA NA ZABURZENIA HORMONALNE? e-PAKIET HORMONALNY DLA KOBIET uwzględnia szeroką gamę badań, umożliwiających diagnostykę zaburzeń hormonalnych: FSH, LH, Prolaktyna, TSH, Estradiol, Testosteron, DHEA-SO4, SHBG. Równowaga hormonalna kobiety ma kluczowy wpływ na tempo metabolizmu, prawidłowość cykli miesięcznych, płodność, ale także wygląd i samopoczucie. Przybieranie lub utrata na wadze - nieuzasadnione zmianą diety, problemy dermatologiczne, wahania nastroju, uczucie zimna lub nadmierna potliwość oraz problemy z poczęciem potomstwa mogą wynikać z nawet minimalnego rozchwiania hormonalnego. Badania uwzględnione w pakiecie pozwalają na przekrojowe spojrzenie na gospodarkę hormonalną kobiety. Obejmują pomiar zarówno hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową, nadnercza i jajniki oraz pomiar stężenia białka, wiążącego hormony płciowe. Hormony przysadkowe: mają za zadanie nadzorować pracę gruczołów podległych, m.in. tarczycy, nadnerczy i jajników. Należą do nich uwzględnione w pakiecie FSH (hormon folikulotropowy), LH (hormon luteinizujący), PRL (prolaktyna) i TSH (hormon tyreotropowy). FSH jest najważniejszym hormonem pierwszej fazy cyklu miesięcznego, czyli okresu od rozpoczęcia krwawienia aż do owulacji. Znajomość stężenia FSH jest istotna w ocenie rezerwy jajnikowej, diagnostyce nieprawidłowej funkcji jajników i zaburzeń miesiączkowania. Nieprawidłowe uwalnianie FSH z przysadki może być przyczyną zatrzymywania wody w organizmie, nadwagi, zaburzeń nastroju, a nawet depresji. LH jest hormonem dominującym w drugiej fazie cyklu miesięcznego, rozpoczynającej się po owulacji. Nieprawidłowe stężenia LH mogą objawiać się zaburzeniami płodności, nieregularną miesiączką, tyciem, trądzikiem i zarostem na twarzy. Charakterystyczne są dla schorzeń typu: zespół policystycznych jajników (PCOS) i niewydolność jajników. PRL reguluje funkcję gruczołów rozrodczych i odpowiada za proces laktacji. Nieprawidłowy poziom PRL może być przyczyną niepłodności, mlekotoku i napięcia psychicznego. Nieprawidłowe, wysokie stężenie PRL bywa skutkiem przeciążenia fizycznego i umysłowego oraz niepożądanym efektem zażywania leków (przeciwdepresantów, nadciśnieniowych, zobojętniających). TSH to hormon nadzorujący pracę tarczycy. Obserwowane zmiany w stężeniu TSH wyprzedzają w czasie zmianę stężenia hormonów produkowanych przez samą tarczycę, a charakter tych zmian pozwala na rozpoznanie nadczynności lub niedoczynności gruczołu, czyli stanów o bezpośrednim wpływie na regularność cykli miesięcznych, płodność, wygląd i równowagę emocjonalną kobiety. E2 (Estradiol) produkowany w jajnikach reguluje dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, wpływa na grubość błony śluzowej macicy, ale również na układ kostno – szkieletowy. Nieprawidłowy poziom E2 może objawiać się zaburzeniami w dojrzewaniu i miesiączkowaniu, zatrzymywaniem wody w organizmie, osłabieniem struktury kości, pogorszeniem kondycji skóry i włosów, depresją i stanami lękowymi. Testosteron w organizmie kobiety wydzielany jest w niewielkim stopniu w jajnikach i korze nadnerczy. Nieprawidłowe, wysokie stężenie testosteronu może objawiać się: zaburzeniami miesiączkowania, owłosieniem w nietypowych dla kobiety miejscach, trądzikiem oraz przybieraniem na wadze. DHEA-SO4 produkowany jest w nadnerczach i jajnikach jako prekursor hormonów płciowych. Z tego powodu znajomość jego stężenia istotna jest w kontekście badania poziomu innych hormonów - FSH, LH, PRL, E2 i testosteronu. Nieprawidłowy poziom DHEA-SO4 może być przyczyną nieregularnego miesiączkowania i niepłodności, nadmiernego owłosienia, zmniejszenia gruczołów sutkowych, trądziku, świądu skóry, nadmiernej potliwości, przetłuszczania skóry i włosów. SHBG jest białkiem wiążącym hormony płciowe, głównie testosteron (98%) i w mniejszym zakresie E2. Testosteron wiązany przez SHBG staje się nieaktywny, stąd stężenie SHBG wykorzystywane jest do obliczenia ilości testosteronu aktywnego. Wynik badania pomocny jest w procesie diagnozowania zaburzeń miesiączkowania, niepłodności, trądziku i hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia). Zestawienie wyników badań uwzględnionych w e-pakiecie pakiecie pozwala nie tylko na ocenę funkcji układu hormonalnego kobiety, ale także na wskazanie przyczyny diagnozowanych zaburzeń. Ze względu na szereg wzajemnych zależności występujących w układzie hormonalnym i wieloczynnikowy charakter podłoża chorób endokrynologicznych, uzyskane wyniki badań należy skonsultować z lekarzem.   Cennym uzupełnieniem pakietu hormonalnego dla mężczyzn jest e-PAKIET HORMONALNY UZUPEŁNIAJĄCY - Kortyzol, Insulina, Witamina D, który jest dostępny w cenie obniżonej o 25% TUTAJ.   *Czas prezentowany jest w dniach roboczych i może ulec zmianie ze względu na uwarunkowania laboratoryjne i nie stanowi zobowiązania do realizacji usługi w tym czasie. Informację o przewidywanym czasie wykonania wszystkich badań objętych pakietem, zależnie od wybranego punktu pobrań, można sprawdzić na podstronach poszczególnych badań, wybierając placówkę realizacji lub kontaktując się z infolinią.

e-PAKIET HORMONALNY UZUPEŁNIAJĄCY - Kortyzol, Insulina, Witamina D
Dedykowany dla: Kobiet, Mężczyzn w każdym wieku Wskazany: → Jako uzupełnienie pakietu hormonalnego dla kobiet i pakietu hormonalnego dla mężczyzn. Poznaj znaczenie badań uwzględnionych w e-pakiecie hormonalnym uzupełniającym: Kortyzol jest hormonem nadnerczowym, nazywanym także hormonem stresu. Wykazuje szerokozakresowe działanie, m.in. wpływ na metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, gospodarkę elektrolitową organizmu oraz odporność. Jego nadprodukcja wywołana jest przez narażenie na ciągły stres, długotrwały wysiłek fizyczny, charakterystyczna jest również dla choroby lub zespołu Cushinga. Spadek stężenia kortyzolu obserwowany jest w chorobie Addisona.  Insulina to hormon trzustkowy odpowiedzialny za regulację poziomu glukozy we krwi. Jej pomiar stężenia na czczo wykorzystywany jest w diagnostyce hiperinsulinemii i insulinooporności, czyli zaburzeń poprzedzających wystąpienie cukrzycy typu 2, mających także bezpośredni wpływ na płodność, zarówno kobiety, jak i mężczyzny.  Witamina D -25(OH) – jest prehormonem, który do postaci aktywnej hormonalnie przekształcany jest przez nerki. To uznany wskaźnik gospodarki wapniowo - fosforanowej i obrotu kostnego oraz ważny element diagnostyki osteoporozy. Stężenie witaminy D ma znaczenie w zaburzeniach odporności i schorzeniach o podłożu zapalnym lub autoimmunizacyjnym. Doniesienia naukowe potwierdzają również wpływ witaminy D na płodność. Jej prawidłowe stężenie warunkuje właściwy rozwój komórek jajowych i plemników, wpływa także na zagnieżdżenie i rozwój zarodka w macicy.  Badania zawarte w pakiecie stanowią cenne uzupełnienie pakietu hormonalnego dla mężczyzn i pakietu hormonalnego dla kobiet. Ze względu na wzajemne zależności występujące w układzie hormonalnym i wieloczynnikowy charakter podłoża zaburzeń endokrynologicznych, uzyskane wyniki badań należy skonsultować z lekarzem.  
Powiązane badania

Wskaźnik insulinooporności HOMA-IR
Wskaźnik insulinooporności HOMA-IR. Laboratoryjna ocena insulinooporności na podstawie zależności pomiędzy stężeniem insuliny i glukozy we krwi obwodowej na czczo.

Insulina
Insulina. Pomiar stężenia insuliny przydatny w diagnostyce insulinooporności i rozpoznawaniu nowotworu  wydzielającego insulinę (insulinoma).

Kortyzol
Kortyzol. Diagnostyka różnicowa zaburzeń stężeń kortyzolu. Rozpoznawanie niedoczynności i nadczynności kory nadnerczy.

Progesteron
  Diagnostyka i leczenie zaburzeń pracy jajników i łożyska. Diagnostyka: niepłodności, ciąży pozamaciczne, ryzyka poronienia i przyczyn krwawienia u ciężarnych.  

Prolaktyna
Diagnostyka zaburzeń owulacji i miesiączkowania u kobiet. Diagnostyka przyczyn mlekotoku, spadku libido i niepłodności u kobiet i mężczyzn. Diagnostyka chorób przysadki. 

anty-TPO
Diagnostyka chorób autoimmunologicznych tarczycy. Diagnostyka ryzyka  chorób tarczycy i innych patologii. Diagnostyka aktualnego stanu metabolicznego tarczycy. 

FT3
Kliniczna ocena stanu czynnościowego tarczycy - diagnostyka i monitorowanie leczenia chorób tarczycy.  

FT4
Kliniczna ocena stanu czynnościowego tarczycy - diagnostyka i monitorowanie leczenia chorób tarczycy. 

TSH
TSH. Oznaczenie stężenia TSH (hormon tyreotropowy, tyreotropina) jest najczulszym badaniem wykrywającymi zaburzenia czynności tarczycy (łącznie z zaburzeniami bezobjawowymi) oraz umożliwiającym monitorowanie i  ocenę skuteczności leczenia niedoc

FSH
Diagnostyka chorób przysadki i gonad.  Diagnostyka bezpłodności i impotencji, zaburzeń dojrzewania i miesiączkowania.

LH
Diagnostyka: bezpłodności i impotencji, zaburzeń miesiączkowania, zaburzeń dojrzewania. 

DHEA
Diagnostyka wydzielania androgennych hormonów nadnerczowych. Diagnostyka chorób nadnerczy. Rozpoznawanie  przyczyn hirsutyzmu i zaburzeń dojrzewania.