Przygotowanie psychiczne dziecka do badania

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Badanie analityczne jak inne procedury medyczne mogą wywoływać lęk u Twojego dziecka. Niepokój i rozdrażnienie może utrudnić sprawne wykonanie prawidłowego pobrania, oraz wykształcić u dziecka niekorzystne doświadczenia na przyszłość. Często zastanawiasz się co powiedzieć swojemu dziecku, kiedy trzeba wykonać badania krwi. Jak przygotować go do czekających go niezbyt przyjemnych doznań? Zakres przekazywanych dziecku informacji zależeć powinien od jego wieku, posiadanej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie oraz stawianych przez nie pytań. Jak powinno wyglądać przygotowanie psychiczne dziecka do badania?

Zwykle dzieci pytają: czy będzie bolało? Mogą również zapytać: po co właściwie są badane? W przypadku małych dzieci – do 2 lat – nie ma w zasadzie potrzeby wcześniejszego informowania o czekającym ich badaniu. Pamięć i uwaga takiego dziecka zwykle ogranicza się do teraźniejszych sytuacji. Mogą więc one w chwili pobrania nie pamiętać wcześniejszego przygotowania. Oddziaływanie psychiczne będzie tu koncentrować się na udzielaniu bieżącego wsparcia, przytulaniu i uspokajaniu w trakcie wykonywania badania. Już sama obecność a zwłaszcza bliskość rodzica działa na dziecko uspokajająco.

POSŁUCHAJ MAMY, POSŁUCHAJ TATY

Jeśli badane jest starsze dziecko – powyżej 2 lat – zakres informacji powinien być nieco szerszy. Dobrze jest powiedzieć im, że z jednej kropelki krwi będzie można zobaczyć czy są zdrowe. Można również podkreślić że takie badanie jest konieczne, żeby przekonać się czy mogą się bawić, biegać, grać w piłkę, itp. Pomaga również powołanie się na własne doświadczenia – „Mama/tata również mają wykonywane takie badania; tak robią wszyscy aby być zdrowi i mieć siłę na zabawę!”

Aby ograniczyć lęk dziecka, dobrze  jest powiedzieć, że będzie to tylko takie bardzo krótkie i małe ukłucie, i że za małą chwilkę będzie po wszystkim. Jeśli dodamy że „Mama/tata przez cały czas będzie z Tobą”, obawy dziecka na pewno się zmniejszą. Podkreślić trzeba, że bardzo ważne jest aby dziecko nie ruszało się w trakcie wykonywania badania (pobrania).

Nie powinno się przekonywać małego pacjenta że zabieg pobrania krwi będzie zupełnie bezbolesny, gdyż jeśli w jego trakcie dziecko odczuje ból, może czuć się oszukane a tym samym uprzedzić się do wszelkich kolejnych słów do niego kierowanych.  Takie uprzedzenie do „kłamstw” dot. pobrania będzie mu także towarzyszyć w przyszłości.

Jeśli pobierać będziemy krew z palca można powiedzieć, że „będziemy zbierać czerwone kropeczki – takie uciekające biedronki”.

POSŁUCHAJ PIELĘGNIARKI

Kolejna ważna kwestia, to przygotowanie naszego dziecka do współpracy z pracownikami Punktu Pobrań. Możemy powiedzieć: „Pamiętaj żeby w Laboratorium słuchać dokładnie tych Pań, które tam będą, a wtedy Twoja krewka będzie pobrana szybko i prawie nic nie poczujesz.”

Aby złagodzić obawy dziecka wskazane jest zabrać dla towarzystwa jego ulubioną zabawkę, pluszaka, przytulankę, lalkę – „Żeby Ci było raźniej, miś pójdzie z Tobą i zobaczy jaki jesteś dzielny”.

W przypadku planowanego wymazu – możesz pokazać swojemu dziecku patyczek do czyszczenia uszu i wytłumaczyć, że w pielęgniarka pobierająca badanie dotknie nim w określone miejsce. Nie będzie to bolało, ale ważne jest aby przez kilka sekund wytrzymać nieruchomo (np. z otwartą buzią – przy wymazie z gardła).