Jakich badań nie można robić podczas miesiączki?

Udostępnij
Pytanie

Planuję wykonać badania skierowane dla kobiet, jednak nie jestem pewna, jakich badań nie można robić podczas miesiączki. Nie chciałabym powtarzać badań z powodu nieuważności i przeoczenia takich zasad.

miniatura autora
Odpowiedź specjalisty

Niektóre badania faktycznie mogą dawać niewiarygodne wyniki podczas miesiączki i warto je odroczyć na późniejszy termin. Badania, których nie należy wykonywać w trakcie miesiączki: cytologia szyjki macicy – obecność krwi może zaburzać ocenę komórek, najlepiej wykonać badanie po zakończeniu krwawienia (najlepiej między 10. a 20. dniem cyklu); badania ogólne moczu – krew może zafałszować wyniki, dlatego zaleca się ich wykonanie po miesiączce lub z zachowaniem szczególnej higieny i zastosowaniem tamponu; badania kału na krew utajoną – obecność krwi menstruacyjnej może wpłynąć na wynik, dlatego należy wykonać je kilka dni po zakończeniu krwawienia; USG przezpochwowe – jeśli celem badania nie jest ocena endometrium w trakcie krwawienia, lepiej zaplanować je po miesiączce, gdy obraz będzie bardziej czytelny.

Natomiast badania, które można wykonać podczas miesiączki to: morfologia krwi – choć wyniki mogą być nieco zmienione (np. niższa hemoglobina, wyższe CRP), nadal można je interpretować, badania hormonalne – niektóre hormony (np. FSH, LH, estradiol) powinny być badane w określonych dniach cyklu (np. 2-5. dzień cyklu, czyli właśnie miesiączka- jednak to lekarz decyduje kiedy powinno się je wykonać); USG piersi – najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu, ale nie jest to przeciwwskazane w trakcie miesiączki.

Jeśli ma Pani wątpliwości co do konkretnego badania, warto skonsultować się z lekarzem lub laboratorium. Warto planować badania tak, aby nie kolidowały z miesiączką, jeśli może to wpłynąć na ich wynik.


Wybierz badania i zadbaj o zdrowie