8 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.


Udostępnij

Ósmy tydzień ciąży po zapłodnieniu to zazwyczaj liczony przez lekarza dziesiąty tydzień ciąży. Wynika to z faktu iż lekarze liczą wiek ciąży zazwyczaj od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed ciążą, a nie od momentu następującej zazwyczaj dwa tygodnie później owulacji i zapłodnienia komórki jajowej. Dokładny sposób liczenia tygodni ciąży został omówiony w art. 1. Ósmy tydzień ciąży po zapłodnieniu należy do pierwszego trymestru, a do daty porodu zostało 30 tygodni ciąży.

Licząc wiek ciąży od daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki, ciąża ma już 10 tygodni co oznacza, że 1/4 czasu trwania ciąży jest już za nami, a do ukończenia pierwszego trymestru pozostały 3 tygodnie. Dziecko w 8 tygodniu ciąży po zapłodnieniu narządy ma już w większości ukształtowane narządy. Nadchodzi teraz czas ich intensywnego wzrostu i nabierania sił. 8 tydzień ciąży – który to miesiąc? Ósmy tydzień ciąży licząc od momentu zapłodnienia, jest końcem drugiego miesiąca ciąży.

8 tydzień ciąży

Jak przebiega ósmy tydzień ciąży? Rozwój płodu w ósmym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko w ósmym tygodniu ciąży?

8 tydzień ciąży – wielkość dziecka. W ósmym tygodniu ciąży po zapłodnieniu, czyli zazwyczaj dziesiątym tygodniu ciąży liczonej przez lekarza zarodek staje się coraz większy, mierzy już około 2.5-3 cm, czyli wielkością przypomina małą truskawkę lub owoc kumkwatu i waży około 4-5 gramów. Pomimo, że to sam początek ciąży, 8 tydzień to czas, w którym uformowane są już prawie wszystkie ważne narządy i tkanki. Teraz zaczyna się okres rozpoczęcia ich funkcjonowania, oraz ich największego wzrostu i rozwoju. Zarodek może już teraz połykać płyn owodniowy i poruszać rękami i nogami. Jego skóra zaczyna pokrywać się drobnymi włoskami, a palce mają już malutkie paznokcie. Na tym etapie jądra u chłopców zaczynają produkować testosteron.

Wraz z końcem ósmego tygodnia ciąży po zapłodnieniu, a początkiem 9 tygodnia, z embriologicznego punktu widzenia zarodek staje się płodem. Z dobrych informacji z początkiem okresu płodowego coraz bardziej spada prawdopodobieństwa poronienia, czy wystąpienia wad rozwojowych u dziecka – jeśli nie zostały wykryte wcześniej.

Objawy ciąży w ósmym tygodniu. 8 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany, czy widać już ciążowy brzuch? Ciążowy brzuch w ósmym tygodniu po zapłodnieniu. Rozmiar macicy w 8 tygodniu po zapłodnieniu

Przed zajściem w ciążę, wielkość macicy zbliżona jest gruszki, natomiast w okolicy ósmego tygodnia macica wielkością zaczyna przypominać pomarańczę – zazwyczaj jest jednak wciąż na tyle mała, aby niezauważalnie dla obserwatora z zewnątrz pomieścić się w miednicy.

Brzuch w 8 tygodniu ciąży

Dopiero zazwyczaj w okolicy ukończenia 10 tygodnia po zapłodnieniu, lub 12 tygodnia liczonego przez lekarzy, macica staje się większa niż jest w stanie pomieścić miednica, w związku z czym widoczny zaczyna być wystający ciążowy brzuszek, powiększający się wraz z postępem ciąży.

Należy pamiętać, że u kobiet które już rodziły, w ciążach bliźniaczych, mnogich lub ze względu na „urodę” organizmu przyszłej mamy ciążowy brzuszek może zacząć być widoczny już na wcześniejszych etapach ciąży – każda kobieta i ciąża są inne.

8 tydzień ciąży – objawy

W 8 tygodniu ciąży po zapłodnieniu nadal mogą występować objawy ciąży typowe dla pierwszego trymestru ciąży. W niektórych przypadkach nieprzyjemne objawy zaczynają już ustępować, podczas gdy u innych kobiety są wciąż nasilone, lub dopiero się pojawiają. Niektóre z najczęstszych objawów ciąży w 8. tygodniu po zapłodnieniu to:

  • Zwiększenie rozmiaru piersi

W tym okresie jest bardzo prawdopodobne, że bielizna sprzed ciąży nie mieści już ciążowego biustu. Piersi podczas ciąży rozrastają się pod wpływem hormonów i przygotowują się do funkcji karmienia noworodka mlekiem matki.

  • Częste oddawanie moczu

Wraz z powiększeniem się macicy, możliwe jest wywieranie ucisku na pęcherz, i częstsze uczucie parcia na niego. Kolejnym czynnikiem są zachodzące zmiany hormonalne, zwłaszcza zwiększone stężenie progesteronu, który zwiększa przepływ krwi przez nerki, co powoduje większą produkcję moczu i częstszą potrzebę jego oddawania.

U części kobiet poranne, czy ogólne nudności i niechęć do jedzenia mogą ustępować w okolicy ósmego tygodnia po zapłodnieniu, niestety u pozostałych ciężarnych objaw ten utrzymuje się czasami dłużej- zazwyczaj jednak zanika z początkiem II trymestru ciąży.

  • Wahania nastroju i zwiększona emocjonalność
  • Wydzielina z pochwy

Zwiększone stężenia hormonów oraz zwiększony przepływ krwi mogą powodować leukorrhea, czyli zwiększoną ilość białawej wydzieliny z pochwy. Zwiększenie ilości tej wydzieliny jest sposobem dla organizmu na pozbycie się bakterii i zapewnienie dziecku bezpieczeństwa- w związku z czym nie stanowi powodu do zmartwienia. Jeśli jednak wydzielina przybiera zielonkawy kolor, ma nieprzyjemny zapach, czy powoduje świąd, warto skonsultować się z lekarzem- może to świadczyć o zakażeniu dróg rodnych, potencjalnie niebezpiecznych dla dziecka

  • Powiększone żyły

Widoczne żyły pojawiające się zwłaszcza na piersiach, brzuchu, dłoniach, a nawet nogach, wynikają z faktu zwiększenia objętości krwi krążącej w organizmie nawet o 50% oraz zmian hormonalnych. Wszystko po to aby zapewnić dziecku niezbędne składniki odżywcze, warunkujące jego rozwój,

  • Zmęczenie

Ten objaw zazwyczaj zmniejsza się wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru, czyli już za 4 tygodnie. W międzyczasie warto zadbać o siebie i swój odpoczynek- również w ciągu dnia.

Ustępujące objawy ciąży w 8 tygodniu

Ustanie objawów ciąży w 8 tygodniu, szczególnie mający charakter nagłego ustąpienia jest bardzo niepokojące i może wiązać się z zagrażającym poronieniem. Taką obserwację należy niezwłocznie zgłosić swojemu lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Jakie badania wykonać w ósmym tygodniu od zapłodnienia? Badanie USG i wizyta lekarska w ósmym tygodniu ciąży po zapłodnieniu

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć najpóźniej do końca ósmego tygodnia po zapłodnieniu, czyli zazwyczaj do końca 10. tygodnia ciąży liczonego przez lekarzy. Jest to również warunek otrzymania tzw. becikowego – świadczenia pieniężnego na dziecko.

W trakcie pierwszej wizyty, lekarz ginekolog zakłada kartę ciąży i zleca zalecane badania laboratoryjne takie jak:

  • Kontrola stomatologiczna
  • Ocena ryzyka wystąpienia depresji
  • Oznaczenie poziomu TSH, aby wykluczyć choroby tarczycy
  • Badanie czystości mikrobiologicznej pochwy (biocenoza pochwy) – wykluczające infekcje, powodujące ewentualne zagrożenia na dalszych etapach ciąży.

Jeżeli badania wykonano już na wcześniejszej wizycie, nie trzeba ich przez jakiś czas powtarzać, chyba że lekarz ze względu na otrzymany, niepokojący wynik zadecyduje inaczej. Harmonogram badań wykonywanych w ciąży w zależności od czasu jej trwania, przedstawia standard opieki okołoporodowej.

Poza wyżej wymienionymi badaniami lekarz dokonuje badania fizykalnego i ginekologicznego, obejmującego m.in. badanie palpacyjne piersi, pomiar ciśnienia tętniczego czy pomiar masy ciała.

8 tydzień ciąży – USG

W ósmym tygodniu od zapłodnienia, czyli 10 tygodniu ciąży liczonym przez lekarza za pomocą badania USG możliwa jest ocena CLR czyli długości ciemieniowo- siedzeniowej, która daje informację o dokładnym wieku ciąży. Badanie USG w 8 tyg ciąży po zapłodnieniu wykonuje się dopochwowo, co jest całkowicie bezpiecznym dla dziecka. Dodatkowo podczas badania USG w 8 tyg po zapłodnieniu można uwidocznić:

  • Pracę serca, które powinno bić z częstotliwością 120-160 uderzeń na minutę
  • Nóżki i rączki, zgięte w stawach kolanowych i łokciowych
  • Główkę z zarysowanymi nozdrzami, uszami i oczami
  • Palce u dłoni i stóp

Jak zadbać o siebie w ósmym tygodniu ciąży od zapłodnienia?

Od początku ciąży warto być dla siebie łagodniejszą i znaleźć czas na rzeczy, które naprawdę relaksują. Należy dać sobie przestrzeń na trudne emocje i czasami dać sobie polegać na partnerze, rodzinie lub przyjaciołach, którzy mogą pomóc w obowiązkach domowych lub sprawach, co do których może brakować sił.

Ósmy tydzień ciąży to również dobry czas aby pomyśleć o potencjalnych badaniach prenatalnych pod kątem wykrycia wad wrodzonych u dziecka. Zazwyczaj w trakcie wizyty u ginekologa, lekarz prezentuje różne możliwości diagnostyczne, omawia ich właściwości oraz szacuje ryzyko wrodzonych chorób- zbierając wywiad rodzinny, historię położniczą kobiety w ciąży oraz jej wiek.

W czasie ciąży od samego jej początku bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią dietę, nawodnienie oraz utrzymanie aktywności fizycznej – jeśli lekarz nie zalecił inaczej. Należy pamiętać iż maksyma „jeść za dwoje” nie jest już aktualną- według wytycznych kobiety w ciąży powinny spożywać około 300 kcal więcej niż w czasie sprzed ciąży, w celu zapewnienia odpowiedniego odżywienia zarodka, a później płodu.

Autor: Lek. Med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy.                                                                American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
  3. Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
  4. MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.