4 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.


Udostępnij

Czwarty tydzień ciąży po zapłodnieniu, zazwyczaj jest liczony przez lekarza jako szósty tydzień ciąży. Taki sposób liczenia tygodni ciąży przez lekarzy, wynika z trudności z ustaleniem dokładnego dnia owulacji i zapłodnienia, które odbywają się zazwyczaj dwa tygodnie po pierwszym dniu miesiączki. Dokładny sposób liczenia tygodni ciąży został omówiony w poprzednim artykule. Czwarty tydzień ciąży po zapłodnieniu należy do pierwszego trymestru, a do daty porodu zostały 34 tygodnie ciąży.

Początek ciąży wieże się często z podekscytowaniem oraz z oswajaniem z dużą ilością nowych informacji o nadchodzących zmianach. W czwartym tygodniu po zapłodnieniu, u niektórych kobiet mogą pojawiać się pierwsze objawy ciąży. Zazwyczaj przejawiają się jako problemy żołądkowo-jelitowe, wahania nastroju lub ogólne zmęczenie. Należy również pamiętać i mieć na uwadze oznaki i objawy samoistnego poronienia (plamienie i krwawienie), które najczęściej zdarza się w pierwszych tygodniach ciąży. Początek ciąży to również dobry moment, aby zacząć myśleć i wybrać o lekarza ginekologa prowadzącego ciążę.

4 tydzień ciąży

Jak wygląda zarodek w 4 tygodniu ciąży?

W kwestii rozwoju embrionalnego zarodka, w czwartym tygodniu po zapłodnieniu zachodzą poważne zmiany, szczególnie dotyczące dużych narządów między innymi: nerek, wątroby, serca i płuc. Przyszłe dziecko od momentu zapłodnienia, do tego momentu potraja swoją wielkość i jest już chronione przez płyn owodniowy.

Serce: 4 tydzień ciąży a USG dopochwowebadanie USG w czwartym tygodniu po zapłodnieniu, jest w stanie uwidocznić bicie serca, które na obrazie, może być widoczne jako mała migocząca kropka.

Oczy, nos, usta i uszy: w miejscach, w których będą się kształtować oczy i nozdrza dziecka, pojawiają się ciemne plamy. Wyłaniające się uszy są zaznaczone są jako małe zagłębienia po obu stronach głowy. W maleńkich ustach zaczynają rozwijać się język, zawiązki zębów i struny głosowe.

Rączki i nóżki: kończyny górne i dolne w czwartym tygodniu po zapłodnieniu przypominają małe wiosła, które wraz z rozwojem ciąży będą się wydłużać i przyjmować pełną formę.

Kręgosłup: w czwartym tygodniu po zapłodnieniu kręgosłup zakończony jest jako mały ogonek, który znika w ciągu kilku tygodni, a jego pozostałością jest kość ogonowa. Na grzbiecie zarodka w czwartym tygodniu po zapłodnieniu tworzą się również dwa fałdy nerwowe, które ostatecznie przekształcą się w mózg i rdzeń kręgowy.

4 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W czwartym tygodniu ciąży po zapłodnieniu, zarodek waży nieco ponad gram i przypomina wielkością ziarenko granatu, lub ziarenko soczewicy.

4 tydzień ciąży – objawy 4 tydzień po zapłodnieniu, a ciążowy brzuch.

Objawy ciąży w czwartym tygodniu mogą być bardzo dyskretne.Część kobiet zaczyna doświadczać objawów ciąży już przed czwartym tygodniem od zapłodnienia, inne kobiety zaczynają je odczuwać właśnie w okolicy czwartego tygodnia po zapłodnieniu, natomiast pozostałe nie odczuwają jeszcze w tym okresie żadnych znaczących zmian w swoim organizmie. Należy pamiętać, że każda ciąża jest inna i wszystkie te sytuacje są normalne. Kobiety, które nie doświadczają jeszcze objawów ciąży w czwartym tygodniu od zapłodnienia, nie powinny się tym martwić.

Zmieniające się stężenia hormonów u kobiet w ciąży, mogą wywoływać wiele różnych objawów, zarówno natury fizycznej, jak i emocjonalnej. Poczucie przytłoczenia czy niepokoju jest jak najbardziej naturalne w czasie ciąży.

Pomimo szybkiego rozwoju zarodka i zmian zachodzących w organizmie przyszłej matki, brzuch w 4 tygodniu ciąży nie jest jeszcze widoczny. Ewentualne powiększenie obwodu brzucha wynikać może z nasilonych, przez wysokie stężenia progesteronu, wzdęć. Pojawienie się ciążowego brzuszka jest kwestią indywidualną- u niektórych kobiet zaczyna być on widoczny w okolicach trzeciego trymestru, natomiast w przypadku np. kobiet, które są już w kolejnej ciąży może pojawić się wcześniej.

Jakie objawy w 4 tygodniu ciąży mogą towarzyszyć kobiecie?

Do często wymienianych objawów z okresu czwartego tygodnia ciąży należą m.in.:

  • Częstsze oddawanie moczu

Na początku ciąży poziom gonadotropiny kosmówkowej powodować zwiększenie przepływu krwi przez powiększone nerki. Dodatkowo w czasie ciąży zwiększa się poziom progesteronu zmniejszającego napięcie mięśni gładkich również w pęcherzu i moczowodach, co może wpływać na potrzebę częstszego chodzenia do toalety.

  • Zgaga i niestrawność

Zmiany hormonalne powodują relaksację (rozluźnienie) mięśni, fizjologicznie zapobiegających przedostawaniu się kwasu żołądkowego i nadtrawionego pokarmu do przełyku, co może powodować dyskomfort i pieczenie.

  • Wzdęcia i zaparcia

Wysokie stężenia progesteronu wpływają spowalniająco na układ trawienny, co może powodować gromadzenie się gazów w żołądku i jelitach.

  • Poranne mdłości i wymioty oraz wrażliwość na zapachy.
  • Zmęczenie

W trakcie ciąży, również na jej początku organizm przyszłej matki przechodzi bardzo wiele przemian i dostarcza energii również dla rozwijającego się zarodka, w związku z tym uczucie zmęczenia jest w tym momencie bardzo częstym objawem.

  • Tkliwość i nadwrażliwość piersi

Zwiększone stężenia hormonów wpływają na powiększenie piersi już we wczesnych stadiach ciąży. Dodatkowo piersi mogą być bardziej tkliwe lub nawet bolesne, a sutki przybierają ciemniejszą barwę.

  • Ból w podbrzuszu

Wzrastający zarodek i powiększanie macicy są przyczyną dolegliwości bólowych podbrzusza w 3 tygodniu po zapłodnieniu.

Jakie badania wykonać w czwartym tygodniu od zapłodnienia?

Czwarty tydzień od zapłodnienia, lub liczony przez lekarza szósty tydzień ciąży, to dobry moment na wybranie swojego lekarza ginekologa prowadzącego ciążę, który zaplanuje dalsze postępowania i zleci konieczne badania.

Jaka beta-HCG w 4 tygodniu ciąży? W pierwszych tygodniach ciąży wartość gonadotropiny kosmówkowej wzrasta mniej więcej dwukrotnie co 48 godzin osiągając swoje maksimum między 9-12 tygodniem ciąży (czyli 7-10 tygodniem po zapłodnieniu). Wynik beta-hCG w czwartym tygodniu od zapłodnienia mieści się zazwyczaj w przedziale 1080-56500 mIU/ml, należy jednak pamiętać by nie interpretować wyniku samodzielnie, ponieważ jego interpretacja może zależeć m.in. od norm danego laboratorium- wyniki badań zawsze należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

4 tydzień ciąży – USG

W czwartym tygodniu po zapłodnieniu, badanie USG wykonywane jest przezpochwowo, ponieważ zarodek jest jeszcze zbyt mały, aby go uwidocznić przez powłoki brzuszne przyszłej mamy. Badanie USG przezpochwowe jest całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się zarodka. Dodatkowo ginekolog może zlecić badanie cytologiczne oraz badanie czystości mikrobiologicznej pochwy- jeśli nie były one wykonywane wcześniej.

Do badań laboratoryjnych i diagnostycznych, które może zalecić lekarz na pierwszych wizytach w gabinecie należą:

  • Kontrola stomatologiczna
  • Ocena ryzyka wystąpienia depresji
  • Oznaczenie poziomu TSH, aby wykluczyć choroby tarczycy

Jak zadbać o siebie w 4 tygodniu ciąży od zapłodnienia?

Na początku ciąży warto pomyśleć o tym, jakie są nasze oczekiwania i ewentualne zmartwienia związane z ciążą. Warto znaleźć specjalistów, którzy odpowiedzą na konkretne potrzeby- np. poszukać w okolicy fizjoterapeutek uroginekologicznych, które specjalizują się w przygotowaniu ciała do porodu. Okres ciąży to ogromny wysiłek i wyjątkowy stan dla organizmu przyszłej mamy, w związku z czym dobrze w tym czasie poświęcać czas na dodatkowy odpoczynek, spacery, znalezienie sposobów na relaks lub medytację, aby stłumić niektóre obawy związane z ciążą.

Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy

Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.