6 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.


Udostępnij

Szósty tydzień po zapłodnieniu jest zazwyczaj liczony przez lekarza ginekologa jako ósmy tydzień ciąży. Wynika to z faktu, iż trudno jest określić dokładny moment owulacji i zapłodnienia – stąd też ciąża jest liczona przez lekarzy ginekologów od pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem – czyli około dwa tygodnie przed owulacją. Dokładny sposób liczenia tygodni ciąży został omówiony w poprzednim artykule. 6 tydzień ciąży po zapłodnieniu należy do pierwszego trymestru ciąży, a do daty porodu zostały 32 tygodnie ciąży.

Dla niektórych kobiet szósty tydzień ciąży bywa naznaczony dyskomfortem – pomimo braku widocznego ciążowego brzuszka, spodnie mogą być ciaśniejsze pod wpływem wzdęć, a piersi stać się tkliwe i powiększone. Wśród wielu kobiet w okolicy szóstego tygodnia po zapłodnieniu, występuje awersja do niektórych produktów spożywczych i tak zwane poranne mdłości, które dotykają około 7 na 10 kobiet w ciąży. Z dobrych wiadomości – w większości przypadków poranne mdłości przemijają w późniejszych tygodniach ciąży. Ósmy tydzień ciąży liczony przez ginekologa, lub szósty tydzień po zapłodnieniu to również idealny moment na odbycie wizyty prenatalnej w gabinecie ginekologa.

6 tydzień ciąży

Rozwój zarodka w szóstym tygodniu ciąży po zapłodnieniu. Jak wygląda dziecko w szóstym tygodniu ciąży?

W ósmym tygodniu ciąży, czyli szóstym tygodniu po zapłodnieniu dziecko wciąż rośnie w bardzo szybkim tempie, a w jego organizmie zachodzą duże zmiany. W obrębie twarzy coraz bardziej kształtują się usta, nos i powieki. Zarodek w szóstym tygodniu po zapłodnieniu ma błoniaste dłonie i stopy przypominające kształtem łopatki, jednak zaczynają się już powoli odróżniać małe palce u rąk i nóg. Wśród osiągnięć rozwojowych możliwych do zaobserwowania od szóstego tygodnia po zapłodnieniu wymienia się:

  • Początki poruszania się: pierwsze ruchy przypominają bardziej spontaniczne drgania i przeciąganie. Pierwsze ruchy dziecka są możliwe do zaobserwowania podczas badania USG, jednak stają się odczuwalne przez przyszłą mamę dopiero między 16 a 22 tygodniem ciąży. Do tego czasu ruchy dziecka nie są wystarczająco silne, aby można je było zauważyć.
  • Przygotowanie do oddychania: zaczyna kształtować się układ oddechowydziecka. Płuca to najdłużej rozwijający się organ ludzkiego organizmu- będzie gotowy do podjęcia swojej funkcji dopiero w 35 tyg. ciąży po zapłodnieniu, czyli 37 tyg. Ciąży liczonej przez ginekologa.
  • Rozwijanie się sieci nerwowej: sieć nerwów rozprzestrzenia się po ciele dziecka, tworząc połączenia między sobą, oraz z mięśniami i innymi tkankami. Rozwijają się również zakończenia nerwowe w obrębie narządów zmysłów: oczu, uszu, nozdrzy i ust.

W ósmym tygodniu ciąży, czyli szóstym po zapłodnieniu zarodek nadal pobiera składniki odżywcze za pomocą woreczka żółtkowego. Łożysko— struktura, która w późniejszych etapach ciąży przejmie funkcję odżywczą i odbieranie produktów przemiany materii od dziecka— wciąż się kształtuje, tworząc struktury, przymocowujące łożysko do ściany macicy.

6 tydzień ciąży – co widać na USG?

6 tydzień ciąży a wielkość zarodka. Względem ubiegłego, piątego tygodnia po zapłodnieniu zarodek urósł o około 0.5 cm i w szóstym tygodniu ciąży ma już około 1,6 cm długości, czyli jest wielkości ziarenka fasoli.

Objawy w szóstym tygodniu ciąży. 6 tydzień po zapłodnieniu – jakie można zaobserwować zmiany. Czy widać już ciążowy brzuch? Ciało matki w szóstym tygodniu ciąży od zapłodnienia.

Brzuch w 6 tygodniu ciąży. W 6 tygodniu od zapłodnienia czyli ósmym tygodniu ciąży liczonym przez lekarza ciążowy brzuszek zazwyczaj nadal pozostaje niewidoczny, a macica jest mniej więcej wielkości cytryny. W przypadku pierwszych ciąż u większości kobiet ciążowy brzuch zaczyna być widoczny dopiero w okolicy 12 tygodnia ciąży. Jeśli jest to kolejna ciąża, ciążowy brzuszek może stać się widoczny szybciej.  Na tym etapie zmęczenie i nudności mogą być jednymi z najbardziej widocznych objawów ciąży. Dodatkowo wysokie stężenia hormonów ciążowych mogą być odpowiedzialne za stan emocjonalny przypominający zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W tym okresie część kobiet czuje się bardziej emocjonalna— np. zauważają, że przez drobne problemy, napotykane w ciągu dnia, czują się wyjątkowo silnie zdenerwowane.

W szóstym tygodniu po zapłodnieniu omija się drugą miesiączkę – w związku z tym niektóre kobiety w ciąży mogą doświadczać delikatnych plamień, zabarwionych na brązowo – jednak w przypadku krwawień znacznych, nieustępujących lub przebiegających z dolegliwościami bólowymi zawsze należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie lekarza.

6 tydzień ciąży – objawy

Do innych objawów możliwych do zaobserwowania przez przyszłą matkę należą:

  • Biała wydzielina

We wczesnym okresie ciąży, ze względu na podwyższony poziom estrogenu, możliwy jest zauważalny wzrost ilości białawej, lub kremowej wydzieliny z pochwy. Biała wydzielina z pochwy (zwana leucorrhea) nie jest powodem do zmartwień: wydzielina ta może mieć kolor od przezroczystego do mlecznobiałego, i ma raczej łagodny zapach, lub jest bezwonna. Natomiast wydzielina z pochwy, która jest zielonkawa, nieprzyjemnie pachnie, powoduje ból lub swędzenie lub wydaje się nietypowa w jakikolwiek inny sposób, może być oznaką infekcji lub innego problemu- co należy niezwłocznie zgłosić swojemu lekarzowi.

  • Powiększenie piersi i ich tkliwość

Rosnący poziom hormonów powoduje, że piersi stają się większe, przygotowując się do produkcji mleka matki. Inne zmiany zachodzące w piersiach to m.in: uwidocznienie rysunku naczyniowego na piersiach,  ciemniej zabarwione sutki i wyraźniejsze grudki na otoczkach sutków.

  • Wzdęcia

Zmiany hormonalne we wczesnej ciąży mogą powodować wzdęcia brzucha.

  • Wyostrzony zmysł węchu

Niestety, większość produktów, które wyraźniej czuje przyszła mama, może powodować u niej nudności i chęć wymiotów. Wyostrzony zmysł węchu często idzie w parze z niechęcią do jedzenia – związane jest to z gwałtownym wzrostem poziomu hormonów ciążowych i zazwyczaj zanika w drugim trymestrze ciąży.

  • Uciążliwe poranne mdłości

Ponad 75% kobiet, w którymś momencie ciąży doświadczy nudności, a około 50% wymiotów. Niestety około 3% matek doświadcza choroby zwanej: niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych, czyli skrajnej postaci porannych nudności i wymiotów, które mogą prowadzić do odwodnienia, utraty wagi i innych komplikacji. W przypadku niemożliwości powstrzymywania wymiotów i utrudnieniu przyjmowania płynów, wymiotów podbarwionych krwiście, znacznej utraty masy ciała, uczucia osłabienia, omdleń lub zawrotów głowy, współwystąpienia gorączki lub bólu brzucha należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem !!!

Jakie badania wykonać w szóstym tygodniu od zapłodnienia?

Ósmy tydzień ciąży liczony przez lekarza, czyli szósty tydzień po zapłodnieniu to idealny czas aby umówić się na pierwszą wizytę ginekologiczną oraz na wykonanie pierwszego badania USG. Badanie USG wykonane przed 11 tygodniem ciąży liczonej przez lekarza, czyli przed 9 tygodniem po zapłodnieniu nie jest badaniem obowiązkowym, jednak jego wykonanie może pomóc określić dokładnie wiek ciąży, oraz czy ciąża na pewno jest wewnątrzmaciczna, czy wpłynąć pozytywnie na psychikę przyszłej mamy- która upewni się co do prawidłowego rozwoju swojego dziecka. W okresie ciąży obowiązkowe są do wykonania trzy badania USG, które przypadają kolejno na: 11-14 tydzień ciąży, następnie 18-22 tydzień ciąży i 28-32 tydzień ciąży.

6 tydzień ciąży po zapłodnieniu – jakie badania poza USG?

W 8. tygodniu ciąży liczonej przez lekarza większość kobiet w ciąży odbywa już pierwszą wizytę w gabinecie ginekologicznym. Podczas pierwszej wizyty prenatalnej lekarz ginekolog zaleca dokładne badania, konieczne na tym etapie ciąży. Do obowiązkowych badań, które zlecane są kobietom na początku ciąży ( do wykonania do 10 tygodnia ciąży) zalicza się:

  • Kontrola stomatologiczna
  • Ocena ryzyka wystąpienia depresji
  • Oznaczenie poziomu TSH, aby wykluczyć choroby tarczycy
  • Badanie czystości mikrobiologicznej pochwy (biocenoza pochwy) – wykluczające infekcje, powodujące ewentualne zagrożenia na dalszych etapach ciąży.

Jeżeli badania wykonano już na wcześniejszej wizycie, nie trzeba ich przez jakiś czas powtarzać, chyba że lekarz ze względu na otrzymany, niepokojący wynik zadecyduje inaczej. Harmonogram badań wykonywanych w ciąży w zależności od czasu jej trwania, przedstawia standard opieki okołoporodowej.

Jak zadbać o siebie w szóstym tygodniu ciąży od zapłodnienia? Styl życia w 8 tygodniu ciąży liczonej przez lekarza.

Podczas ciąży bardzo ważne jest zadbanie o swoją dietę. Odpowiednie odżywienie jest kluczowe, aby zapewnić najlepsze wsparcie dla przyszłej mamy i jej dziecka – taka dieta powinna zawierać różnorodne produkty spożywcze ze wszystkich zalecanych grup (pełnowartościowych węglowodanów, białka i dobrych tłuszczów), w tym w miarę możliwości porcje świeżych owoców i warzyw. W trakcie ciąży bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie: zalecane jest wypijanie 8-10 szklanek wody dziennie, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Natomiast stara maksyma, aby w czasie ciąży „jeść za dwoje” nie jest już aktualna— w rzeczywistości przyszła mama potrzebuje jedynie około 300 dodatkowych kalorii dziennie, aby zapewnić odpowiednie odżywienie dla dziecka w brzuchu.

Czy w czasie ciąży można uprawiać seks? O ile lekarz nie zalecił inaczej, i nie ma szczególnych wskazań do abstynencji seksualnej, to w czasie ciąży seks może zazwyczaj przebiegać normalnie przez cały jej okres.

Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy.                                                                American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
  3. Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
  4. MedlinePlus (ADAM). 2021. Fetal development.