3 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.


Udostępnij

Trzeci tydzień ciąży od zapłodnienia zazwyczaj jest uznawany przez lekarzy jako piąty tydzień ciąży- wynika to ze sposobu określania wieku ciąży na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Taki sposób liczenia wieku ciąży wiąże się z trudnościami z określeniem dokładnego dnia owulacji i zapłodnienia u większości kobiet. Dokładny sposób liczenia tygodni ciąży został omówiony w poprzednim artykule. Trzeci tydzień po zapłodnieniu należy do pierwszego trymestru ciąży, a do daty porodu zostaje 35 tygodni.

To właśnie w trzecim tygodniu od zapłodnienia, czyli piątym tygodniu ciąży liczonym przez lekarzy, większość kobiet dowiaduje się, że jest w ciąży- zazwyczaj to właśnie w okolicy trzeciego tygodnia po zapłodnieniu kobieta powinna już dostać kolejnej miesiączki.

W związku z informacją o ciąży większość osób może odczuwać szeroki wachlarz emocji – od radości i pozytywnego uniesienia po szok i niepokój. Odczuwanie dużych, szybko się zmieniających, a czasem nawet nakładających się doznań jest czymś naturalnym. Należy pamiętać, że niestety największa ilość samoistnych poronień ciąż następuje do 8-12 tygodnia ciąży, co u niektórych kobiet może wiązać się z dodatkowym stresem.

3 tydzień ciąży

Jak przebiega trzeci tydzień ciąży?

Rozwój zarodka w trzecim tygodniu ciąży po zapłodnieniu

3 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? W Trzy tygodnie po zapłodnieniu zarodek rośnie i rozwija się w bardzo szybkim tempie, jednak na tym etapie ciąży bardziej przypomina kijankę niż człowieka. Zarodek w trzecim tygodniu ciąży składa się z trzech warstw – ektodermy, mezodermy i endodermy – które później przekształcą się we wszystkie narządy i tkanki. W trzecim tygodniu ciąży od zapłodnienia zarodek jest wielkości ziarenka sezamu i waży około 1 gram.

Rozwój mózgu: mózg, rdzeń kręgowy i nerwy dziecka wytworzą się z cewy nerwowej, która zaczyna rozwijać się z górnej warstwy zarodka – ektodermy. Z tej warstwy powstanie również skóra, włosy, paznokcie, gruczoły sutkowe i potowe oraz szkliwo zębów.

Rozwój serca: serce i układ krążenia zaczynają się formować w środkowej warstwie zarodka, czyli mezodermie. Mezoderma utworzy również w przyszłości mięśnie dziecka, chrząstkę, kość i tkankę podskórną.

Płuca i jelita: z trzeciej warstwy, czyli endodermy, wykształcą się płuca, jelita i pierwotny układ moczowy, a także tarczyca, wątroba i trzustka.

W międzyczasie zaczynają pracować pierwotne formy łożyska i pępowiny, które dostarczają pokarm i tlen do zarodka oraz odbierają produkty przemiany materii.

Objawy ciąży w 3 tygodniu

Widoczny brzuch w 3 tygodniu ciąży? Czy to możliwe? Brzuch w trzecim tygodniu ciąży po zapłodnieniu może zacząć być bardziej widoczny, jednak wynika to zazwyczaj z faktu występujących często w ciąży wzdęć. U niektórych kobiet wzdęcia brzucha spowodowane zmianami hormonalnymi są wczesnym objawem ciąży. Jednak inne kobiety mogą nie zauważyć żadnych zmian związanych z obwodem brzucha jeszcze przez kilka tygodni.

W pierwszym trymestrze ciąży nudności i wymioty powodują u niektórych kobiet awersję do jedzenia, w związku z czym tracą one na wadze. W większości przypadków ta utrata wagi nie jest niebezpieczna. Jeśli jednak kobieta traci na wadze zbyt dużo i/lub doświadcza wyjątkowo uciążliwych i nasilonych nudności i wymiotów, może cierpieć na tak zwane, potencjalnie niebezpieczne niepowściągliwe wymioty ciężarnych- o czym powinien zostać poinformowany lekarz prowadzący.

Do niektórych z objawów, które mogą pojawić się w trzecim tygodniu po zapłodnieniu należą:

  • Częste oddawanie moczu

Hormony ciążowe oraz zwiększająca się objętość krwi w organizmie mogą powodować zwiększoną potrzebę oddania moczu. Ważnym jest, aby pomimo zwiększonej częstości wizyt w toalecie zadbać o odpowiednie nawodnienie.

  • Tkliwe, nabrzmiałe piersi

Tkliwość piersi jest często jednym z najwcześniejszych objawów ciąży. Bolesność piersi wynika między innymi z faktu podwyższonego poziomu hormonów, które wpływają na zwiększenie przepływu krwi, co może powodować obrzęk piersi, ból, mrowienie i zwiększoną wrażliwość na dotyk w obrębie piersi i sutków.

  • Zmęczenie

Zwiększona męczliwość i szybkie opadanie z energii we wczesnej ciąży, związane jest prawdopodobnie ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Z pozytywnych informacji u większości kobiet poziom energii powraca do stanu sprzed ciąży w okolicach drugiego trymestru. Jeśli na początku ciąży zmęczenie jest wyjątkowo odczuwalne można spróbować zadbać o odpowiednią ilość snu, postarać się o zmniejszenie ilości obowiązków i poświęcenie czasu dla siebie.

Zwane także nudnościami i wymiotami ciążowymi – dotykają większości przyszłych matek na różnych etapach ciąży. Mogą zaczynać się już około 3 lub 4 tygodnia ciąży po zapłodnieniu. Dla niektórych kobiet charakterystyczne uczucie mdłości jest jednym z pierwszych sygnałów, że są w ciąży. Jeśli nudności i wymioty są szczególnie dokuczliwe i powodują znaczącą utratę masy ciała należy skonsultować się ze swoim lekarzem- może być to potencjalnie niebezpieczna jednostka chorobowa zwana niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych.

  • Awersja do jedzenia

Niechęć do jedzenia często zaczyna się w trzecim tygodniu od zapłodnienia. Większość przyszłych mam doświadcza jej ze względu na zmieniające się poziomy hormonów i wyostrzony zmysł węchu. Do produktów, które najczęściej wywołują awersję należą: mięso, kawa, jajka, nabiał i potrawy z dużą ilością przypraw lub tłuszczu.

  • Ból w podbrzuszu

Wzrastający zarodek i powiększanie macicy są przyczyną dolegliwości bólowych podbrzusza w 3 tygodniu po zapłodnieniu.

Jakie badania wykonać w trzecim tygodniu od zapłodnienia? Wynik beta-hCG w trzecim tygodniu od zapłodnienia.

Jak rozpoznać ciążę w 3 tygodniu? W trzecim tygodniu od zapłodnienia, czyli piątym tygodniu ciąży liczonej przez lekarza, domowy test ciążowy powinien gwarantować pozytywny wynik. Dodatkowo celem potwierdzenia ciąży można wykonać oznaczenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej z surowicy krwi – jest to bardzo czuła i swoista metoda pozwalająca potwierdzić ciążę.

Trzeci tydzień ciąży a USG

W trakcie USG w trzecim tygodniu ciąży od momentu zapłodnienia czasami możliwe jest również uwidocznienie pęcherzyka ciążowego w jamie macicy (badanie u większości kobiet dokonuje się przezpochwowo). Przezpochwowe badanie USG jest całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się zarodka, należy jednak pamiętać, iż uwidocznienie pęcherzyka ciążowego za pomocą USG jest możliwe dopiero gdy poziom b-hCG wynosi około 1000U/l i nie zawsze jest możliwe w trzecim tygodniu od zapłodnienia.

Do dodatkowych badań zalecanych do wykonania w trzecim tygodniu od zapłodnienia zalicza się:

Dodatkowo, na początku ciąży warto umówić się na wizytę stomatologiczną i przegląd stanu jamy ustnej i uzębienia. Bardzo ważnym jest, aby w czasie ciąży zadbać o swoje zęby – nieleczona próchnica może prowadzić do poważnych powikłań dla przyszłej mamy jak i dla dziecka.

Jak zadbać o siebie w trzecim tygodniu ciąży od zapłodnienia?

Początek ciąży to czas na wybranie lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Jeśli jest to możliwe warto również w tym czasie porozmawiać z krewnymi o historii medycznej rodzin po stronach przyszłej mamy i ojca – na pierwszych wizytach u lekarza mogą paść pytania o występowanie w rodzinach chorób przewlekłych lub nieprawidłowości genetycznych.

Kobietom w ciąży zalecane jest suplementowanie odpowiednich ilości kwasu foliowego, ponieważ znacznie zmniejsza on ryzyko rozwoju u dziecka wad wrodzonych cewy nerwowej, takich jak rozszczep kręgosłupa – dokładne dawki kwasu foliowego zalecane do stosowania kobietom starającym się o dziecko oraz kobietom w ciąży ustala lekarz prowadzący ciążę.

Dodatkowo Towarzystwo Naukowe – American College of Obstetricians and Gynecologists radzi przyszłym mamom, aby ograniczyły spożycie kofeiny do 200 mg dziennie lub mniej (czyli około jednej dużej filiżanki kawy) na cały czas ciąży.

>>> Dowiedz się, czego nie jeść w ciąży.

Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak

Bibliografia:

  1. Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
  2. ACOG. 2021. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy

Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.