Diagnostyka przy dysurii – jakie badania należy wykonać w przypadku trudności w oddawaniu moczu?
Dysuria to jeden z częstszych objawów towarzyszących chorobom układu moczowego. U podstaw powstania dysurii znajduje się podrażnienie trójkąta pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Najczęściej ma to miejsce w przebiegu zakażenia dolnego odcinka układu moczowego. Diagnostyka dysurii jest dość złożona, a opiera się głównie na badaniach laboratoryjnych.
Dysuria to nieprzyjemny objaw, którego doświadczyć mogą ludzie w każdym wieku, lecz zaburzenia funkcji dróg moczowych są dolegliwością bardziej rozpowszechnioną wśród osób w podeszłym wieku. Sprawdź, jakie badania należy wykonać w przypadku trudności w oddawaniu moczu. Jakie testy są przydatne w diagnostyce przyczyn dysurii?
Dysuria – co to znaczy?
Dysuria jest objawem chorobowym towarzyszącym nierzadko zaburzeniom ze strony układu moczowego. Definiuje się ją jako bolesne oddawanie moczu. Dysurii nierzadko towarzyszą:
- trudności w oddawaniu moczu (kroplami, słabym lub przerywanym strumieniem);
- uczucie pieczenia, mrowienia lub szczypania w cewce moczowej (w nomenklaturze medycznej określane jako stranguria);
- ogólny dyskomfort;
- trudności w utrzymaniu moczu;
- częstomocz;
- ciągłe uczucie parcia na mocz (pollakiuria);
- bolesne parcie na pęcherz (ból w dole brzucha pojawiający się po wypełnieniu pęcherza);
- nagłe parcie na pęcherz (potrzeba natychmiastowego oddania moczu).
Za najczęstszą przyczynę pojawienia się bólu i trudności w oddawaniu moczu uważa się zakażenia dolnego odcinka układu moczowego, a zatem zapalenie cewki moczowej lub zapalenie pęcherza moczowego. Podkreślić trzeba jednak, że powstanie dysurii związane może być z szeregiem innych schorzeń, w tym m.in.: wad rozwojowych cewki moczowej, kamicy pęcherza moczowego, neurogennego pęcherza moczowego, odmiedniczkowego zapalenia nerek, uchyłków i choroby nowotworowej pęcherza moczowego.
Trudności w oddawaniu moczu – badania podmiotowe
Podstawą diagnostyki trudności w oddawaniu moczu, tak jak każdej innej przypadłości, jest badanie podmiotowe, czyli szczegółowo przeprowadzony wywiad z pacjentem. Oto pytania, jakie mogą się pojawić podczas badania podmiotowego:
- Czy odczuwa pan/i ból/pieczenie podczas oddawania moczu?
- Czy ma pan/i trudności z rozpoczęciem mikcji?
- Czy ma pan/i uczucie niepełnego oddania moczu?
- Czy często odczuwa pan/i parcie na mocz?
- Czy podejrzewa pan/i u siebie choroby przenoszone drogą płciową?
- Czy istnieją czynniki nasilające dolegliwości lub przynoszące ulgę?
- Czy występują inne objawy?
- Jaka jest częstość oraz nasilenie występowania dolegliwości?
Dodatkowo w przypadku kobiet badanie podmiotowe powinno się poszerzyć o wywiad ginekologiczny.
Trudności w oddawaniu moczu – badanie przedmiotowe
Badanie przedmiotowe obejmować powinno przede wszystkim:
- badanie jamy brzusznej w celu wykluczenia obecności patologicznych zmian w obrębie miednicy,
- palpacyjne badanie wyczuwalnego pęcherza moczowego,
- prosta ocena neurologiczna.
Trudności w oddawaniu moczu u mężczyzn mogą być związane z zapaleniem jądra i najądrza czy też powiększeniem gruczołu krokowego. W związku z tym warto dokonać oceny tych części ciała. W badaniu przedmiotowym należy uwzględnić badanie per rectum (przezodbytnicze). Rozszerzone badanie przedmiotowe powinno dotyczyć również kobiet. Niekiedy trudności w oddawaniu moczu u kobiet mogą być spowodowane przez zmiany w narządach płciowych spowodowane zapaleniem sromu i pochwy, chorobami nowotworowymi macicy czy zapaleniem szyjki macicy. Dlatego też badanie przedmiotowe powinno obejmować badanie ginekologiczne, a w przypadku kobiet w podeszłym wieku ocenę obecności zaburzeń statyki dna miednicy (wypadanie pochwy i macicy).
Dysuria – badania laboratoryjne
Specjalista w rozpoznaniu przyczyn trudności w oddawaniu moczu posiłkować się może szeregiem badań laboratoryjnych. Zlecić może badania z krwi, w których ocenia się stężenie kreatyniny, mocznika, kwasu moczowego, stężenie PSA u mężczyzny, stężenie elektrolitów (sodu, potasu, wapnia, magnezu, fosforanów i chlorków), wskaźniki stanu zapalnego, czyli OB i CRP, wskaźnik filtracji kłębuszkowej GFR, morfologię krwi.
Kluczowym elementem diagnostyki dysurii jest badanie ogólne moczu – analiza moczu pod kątem obecności związków chemicznych, elementów morfotycznych i drobnoustrojów chorobotwórczych oraz analiza fizyczna. Badanie fizyczne obejmuje barwę i wygląd, przejrzystość, pH moczu (odczyn), woń, ciężar właściwy. Analiza chemiczna służy do wykrywania substancji i związków, które nie powinny występować w moczu, w tym m.in. białka, glukozy, ketonów, hemoglobiny, bilirubiny, azotynów i tłuszczów.
W przypadku nieprawidłowości w badaniu ogólnym moczu wykonywane jest badanie osadu moczu, które obejmuje ilościowe określenie obecnych w moczu krwinek, plemników, patogenów (bakterie, grzyby i strzępki grzybni), komórek nabłonkowych (nabłonki płaskie, okrągłe), elementów niekomórkowych. Lekarz zalecić może chociażby badanie bakteriologiczne moczu.
Dysuria – badania obrazowe i nie tylko
W rozpoznaniu przyczyn dysurii niekiedy konieczne okazują się badania obrazowe. Najczęściej wykonywane jest USG dróg moczowych z oceną pęcherza, moczowodów i nerek. Pęcherz podczas rozpoczęcia badania powinien być wypełniony, co pozwala precyzyjnie określić jego kształt i wielkość. Jest to ważne także w przypadku mężczyzn – umożliwia badanie prostaty. Następnie pacjent proszony jest o opróżnienie pęcherza, co pozwoli na ocenę zalegania moczu po mikcji. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania ani podawania środków cieniujących.
W przypadkach niepewnych diagnostyka może zostać poszerzona o bardziej specjalistyczne metody obrazowania. Niekiedy pacjentowi zlecone mogą zostać inne badania, w tym m.in.:
- przeglądowy radiogram jamy brzusznej, czyli RTG brzucha,
- urografia klasyczna – na początku badania wykonuje się przeglądowe RTG jamy brzusznej, następnie osoba badana ma podany dożylnie środek cieniujący i robione są kolejne zdjęcia,
- uretrografia – badanie wykonywane pod kontrolą radiologiczną z użyciem środka kontrastowego podanego przez wcześniej założony cewnik,
- uretrocystoskopia – bezpośrednie oglądanie cewki moczowej i pęcherza moczowego przy użyciu endoskopu; pozwala na uwidocznienie wszelkich zwężeń,
- badanie urodynamiczne – tzw. urodynamika, kompleksowa ocena czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej wykonywana przy użyciu specjalnych cewników.
Bibliografia
- F. Kokot, A. Bilikiewicz, Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, s. 471–474.
- Z. Kwias, Badanie układu moczowego, „Przewodnik Lekarski” 2001, t. 4, nr 10, s. 62–65.
- T.C. Michels, J.E. Sands, Dysuria: evaluation and differential diagnosis in adults, „American Family Physician” 2015, t. 92, nr 9, s. 778–786.
- A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2018, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.