Nadciśnienie tętnicze – objawy, przyczyny, leczenie i badanie
Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych. Ze względu na brak charakterystycznych objawów, wiele osób nie jest świadomych, że cierpi na to schorzenie. Konsekwencją braku odpowiedniego leczenia jest rozwój powikłań sercowo-naczyniowych, które przyczyniają się do skrócenia życia. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są objawy oraz przyczyny tego schorzenia, a także jakie badania należy wykonać, czytaj dalej!
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze jest definiowane jako przewlekle utrzymujące się podwyższenie ciśnienia powyżej wartości:
- 129/79 mmHg u osóbdo osiągnięcia 65 roku życia;
- 139/79 mmHg u osób > 65 aż do 80 roku życia;
- 149/79 mm Hg po 80 roku życia.
Częstość występowania nadciśnienia tętniczego rośnie wraz z wiekiem.
Według danych NFZ w 2018 r. na nadciśnienie tętnicze cierpiało niemal 10 mln Polaków. Należy wiedzieć, że ta choroba bardzo często nie daje objawów i jest wykrywana późno, kiedy doszło już do rozwoju powikłań. Z tego powodu rzeczywista liczba osób chorujących na nadciśnienie tętnicze jest z pewnością większa.
Długie utrzymywanie się nierozpoznanego nadciśnienia zwiększa ryzyko rozwoju groźnych zaburzeń, np. zawału serca lub udaru mózgu, które są jedną z głównych przyczyn śmierci w Polsce.
Diagnostyka nadciśnienia tętniczego
Lekarz rozpoznaje nadciśnienie tętnicze, gdy podczas 2 kolejnych wizyt stwierdzi u pacjenta ciśnienie tętnicze krwi przekraczające przedstawione powyżej wartości. Podobną diagnozę może postawić, po jednokrotnym pomiarze wykonanym za pomocą ciśnieniomierza, w którym stwierdzi bardzo wysokie ciśnienie tętnicze np. 160/110 mmHg.
U wszystkich osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze zaleca się wykonanie następujących badań laboratoryjnych krwi:
- morfologii,
- poziomu glukozy na czczo,
- profilu lipidowego (lipidogramu),
- parametrów funkcji nerek – kreatyniny wraz z wyliczeniem GFR ,
- TSH,
- kwasu moczowego,
- prób wątrobowych,
- elektrolitów
oraz badania ogólnego moczu.
Wyniki umożliwiają wykrycie przyczyn nadciśnienia tętniczego, obecności powikłań, a także dopasowanie odpowiedniego leczenia obniżającego ciśnienie do stopnia wydolności narządów. Wszystkie wymienione badania wykonywane są na czczo, po uprzedniej 14 h przerwie od jedzenia. Krew należy pobrać między godziną 7:00 a 10:00 rano. Dzięki skierowaniu od lekarza możesz je wykonać nieodpłatnie.
Nadciśnienie tętnicze: przyczyny
W zależności od przyczyn wywołujących przewlekle utrzymujące się podwyższone ciśnienie krwi, nadciśnienie tętnicze można podzielić na pierwotne oraz wtórne.
Ten pierwszy wariant stanowi niemal 90% wszystkich przypadków. Wówczas przyczyny nadciśnienia tętniczego nie da się określić, a pod uwagę brane są takie czynniki jak nadmierne spożycie sodu, czynniki genetyczne, aktywność wyższych ośrodków nerwowych w korze mózgowej i podwzgórzu, przewlekle utrzymujący się stres, starszy wiek czy też otyłość.
Nadciśnienie tętnicze wtórne jest wywołane przez konkretne schorzenia, np. zwężenie tętnicy nerkowej, nadczynność tarczycy, nowotwory wydzielające substancje o działaniu naczynioskurczowym, cukrzycę czy też przewlekłą chorobę nerek. Ta postać najczęściej występuje u dzieci.
Objawy nadciśnienia tętniczego
Do objawów nadciśnienia tętniczego należą:
- bóle głowy,
- zwiększona męczliwość,
- uczucie kołatania serca,
- zaburzenia snu.
Symptomy są dość niecharakterystyczne, a u wielu osób wcale się nie pojawiają. Wówczas nadciśnienie tętnicze jest najczęściej rozpoznawane podczas przesiewowych badań w gabinecie lekarza rodzinnego. Długo utrzymujące się podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi odpowiada za rozwój wielu groźnych powikłań. Należy do nich:
- przerost lewej komory serca,
- miażdżyca – wysokie ciśnienie tętnicze uszkadza naczynia krwionośne,
- uszkodzenie nerek,
- retinopatia nadciśnieniowa – uszkodzenie siatkówki oka,
- udar mózgu,
- zawał serca,
- przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych,
- rozwarstwienie aorty.
Leczenie nadciśnienia tętniczego
Leczenie nadciśnienia tętniczego polega na prowadzeniu zdrowego trybu życia i farmakoterapii za pomocą leków o działaniu hipotensyjnym (obniżającym ciśnienie tętnicze). Każda osoba, która właśnie dowiedziała się, że cierpi na to schorzenie, powinna wprowadzić do swojego życia kilka zmian:
- zrezygnować z alkoholu i papierosów,
- zredukować ilość spożywanej soli poniżej 5 g/dobę,
- wprowadzić do codziennej rutyny aktywność fizyczną,
- w razie konieczności zwalczać nadwagę lub otyłość,
- ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa,
- włączyć do diety więcej warzyw i owoców, a także produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe (siemię lniane, orzechy, ryby).
Jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia tętniczego?
Aby pomiar ciśnienia tętniczego był jak najbardziej wiarygodny, należy go wykonać po co najmniej 5-minutowym odpoczynku. Przed badaniem nie wolno również palić papierosów, spożywać alkoholu, ani posiłku. Instrukcje załączone do ciśnieniomierzy zawierają szczegółowe wskazówki pomiaru. Częstość pomiarów w regularnej kontroli ciśnienia określana jest przez lekarza. Na ogół pomiary wykonuje się raz dziennie, o określonej porze.
Wszystkie niezbędne badania laboratoryjne możesz wykonać w DIAGNOSTYCE. W naszej ofercie znajdziesz również możliwość konsultacji online z lekarzem. Zapraszamy!
Bibliografia:
- Interna Szczeklika, pod red. P. Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020