Krok milowy w diagnostyce alergii

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Stare, dobre, popularne testy skórne  są szeroko dostępne i często stosowane, ale nie zawsze wolno je robić. Przeciwwskazaniem są m.in.: ciąża, choroby skóry i przyjmowanie niektórych leków. Ponadto narażają one pacjenta na kontakt z potencjalnie groźnym alergenem (ryzyko wstrząsu anafilaktycznego!), ich wykonanie związane jest zaś z wieloma nakłuciami skóry.

Nowe, bezpieczne badania laboratoryjne

Alternatywą dla testów skórnych są testy EUROLINE wykorzystywane w wielu laboratoriach medycznych. Do badania wystarczy próbka krwi. Nie ma konieczności odstawienia leków, można je wykonywać przy chorobach skóry, u osób starszych, kobiet w ciąży i u małych dzieci. Za pomocą jednego badania można określić uczulenie na kilkadziesiąt alergenów.

Laboratoria wykonujące testy EUROLINE znajdź na www.alergiczne.info.

W tradycyjnych testach EUROLINE wykorzystuje się ekstrakty alergenowe. Ich zastosowanie nie pozwala jednak na wskazanie konkretnych składowych alergenów, na które dany pacjent jest uczulony. Na przykład osoby uczulone na jady owadów często reagują w testach skórnych i serologicznych jednocześnie z jadem pszczoły i osy, dlatego trudno jest ustalić, czy chory wymaga odczulania na jeden czy na oba jady. Równie problematyczna bywa diagnostyka alergii na pyłek brzozy ze względu na często towarzyszące jej reakcje krzyżowe z wieloma alergenami pokarmowymi.

Alergologia XXI wieku – profile molekularne DPA-Dx

Przełomem okazały się testy EUROLINE DPA-Dx (Defined Partial Allergen Diagnostic), zawierające wyłącznie wyselekcjonowane składniki alergenów (komponenty alergenowe), które są odpowiedzialne za występowanie alergii bądź wskazują na reakcje krzyżowe z innymi alergenami. Dzięki temu można stwierdzić, na które konkretnie białka danego alergenu pacjent jest uczulony, co jest szczególnie ważne przed planowanym odczulaniem, monitorowaniem rozwoju tolerancji czy wprowadzaniem diet eliminacyjnych. Testy molekularne mogą np. wskazać, czy alergia na mleko występuje wyłącznie po spożyciu świeżego, nieprzetworzonego termicznie mleka, czy też dotyczy mleka w każdej postaci. Informacja o alergii na zawartą w jaju kurzym owoalbuminę jest wskazaniem do wyeliminowania z diety surowego lub nieznacznie podgrzanego jajka oraz do zachowania ostrożności podczas szczepień (w Polsce owoalbumina jest składnikiem m.in. szczepionki przeciwko grypie).

Molekularna diagnostyka alergii jest już dostępna w całej Polsce. Więcej informacji i laboratoria można znaleźć na stronie www.alergiczne.info.

Tekst pochodzi z materiałów informacyjnych firmy Euroimmun

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietów badań dostępnych w sklepie internetowym.
ZOBACZ e-PAKIET ALERGICZNY