2 tydzień ciąży - co warto wiedzieć? Ciąża tydzień po tygodniu.
Drugi tydzień ciąży po zapłodnieniu komórki jajowej liczony sposobem omawianym w poprzednim artykule, czyli od pierwszego dnia miesiączki poprzedzającej ciążę, jest czwartym tygodniem ciąży liczonym przez lekarza i należy do pierwszego trymestru ciąży. W drugim tygodniu ciąży od zapłodnienia zlepek komórek zwany blastocystą przekształca się w zarodek wielkości ziarenka maku. W tym okresie ok. 10 do 12 dni po zapłodnieniu wytwarza się również pierwotny worek owodniowy.
W poniższym tekście oraz w kolejnych tekstach z cyklu, w celu uproszczenia liczenia tygodni, drugi tydzień ciąży jest opisem drugiego tygodnia już po zapłodnieniu komórki jajowej – czyli zazwyczaj czwartego tygodnia ciąży liczonego przez lekarza.
Jak przebiega drugi tydzień ciąży?
Rozwój zarodka w drugim tygodniu ciąży po zapłodnieniu. W pierwszych dwóch tygodniach ciąży po zapłodnieniu komórki zarodka szybko się mnożą, wzrastają i przejmują różne funkcje. Jak wygląda dziecko w 2 tyg. ciąży? W drugim tygodniu ciąży zarodek jest wielkości ziarenka maku, czyli ma od ok. 0.03 cm do 0.1 cm długości. Na etapie drugiego tygodnia ciąży zarodek składa się z dwóch warstw komórek zwanych hipoblastem i epiblastem, z których w przeciągu następnych sześciu tygodni zaczną się rozwijać wszystkie narządy.
Początek ciąży to czas, kiedy zarodek jest najbardziej narażony na szkodliwe substancje, dlatego tak ważne jest, aby całkowicie wyeliminować alkohol, palenie papierosów i innych używek oraz nie narażać się na niebezpieczne substancje chemiczne, czy promieniowanie jonizujące.
Około 12-14 dnia ciąży z zewnętrznej warstwy komórek zarodka powstaje pierwotna forma łożyska – kosmki łożyskowe, czyli swego rodzaju „tunele” prowadzące do wyściółki macicy. W tej warstwie wytwarzają się specjalne przestrzenie, przez które przepływa krew, dzięki czemu możliwe jest dostarczanie składników odżywczych i tlenu dla rosnącego dziecka.
Co się dzieje w 2 tygodniu ciąży? Na etapie drugiego tygodnia ciąży od zapłodnienia zarodek otoczony jest przez worek owodniowy – zawierający płyn owodniowy, którego jedną z późniejszych funkcji jest między innymi amortyzowanie dziecka podczas jego wzrostu. Zarodek w drugim tygodniu ciąży po zapłodnieniu posiada również woreczek żółtkowy, który tymczasowo zapewnia składniki odżywcze dla zarodka i wytwarza komórki, które zamienią się później w pępowinę, układ pokarmowy i narządy rozrodcze.
Objawy w drugim tygodniu ciąży
Czy w 2 tygodniu ciąży są jakieś objawy? Nie należy martwić się, jeśli test ciążowy wskazuje wynik pozytywny, a nie doświadcza się jakichkolwiek objawów ciąży. Około połowa kobiet odczuwa objawy ciążowe około 3 tygodnia ciąży, jednak większość kobiet zaczyna je odczuwać dopiero około 6 tygodnia ciąży. Do niektórych z objawów mogących występować w drugim tygodniu po zapłodnieniu należą:
- Tkliwe, nabrzmiałe piersi
Tkliwość piersi i nadwrażliwość sutków, może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Zwykle zaczyna się około 2 do 4 tygodnia po zapłodnieniu i trwa do końca pierwszego trymestru, lub w niektórych przypadkach nawet dłużej. Na początku ciąży w drugim tygodniu ciąży można zauważyć, że piersi się powiększają, a sutki przybierają ciemniejszą barwę. Niektóre kobiety mogą również zauważyć niebieskie lub fioletowe żyłki pojawiające się na piersiach we wczesnej ciąży.
- Zmęczenie
Dla wielu kobiet szybka męczliwość i ogólne zmęczenie są pierwszymi objawami ciąży. Zmęczenie dotyka większość przyszłych mam w pierwszym trymestrze ciąży, prawdopodobnie wynika to z powodu gwałtownego wzrostu poziomu progesteronu.
- Nudności lub wymioty
Pomimo nazwy, poranne mdłości oraz wymioty mogą zdarzyć się o każdej porze w ciągu doby. Zwykle nudności i wymioty zaczynają się około 4 tygodnia ciąży, ale mogą rozpocząć się również wcześniej. Aż 80 procent przyszłych matek doświadcza na którymś etapie ciąży nudności, a około połowę dotykają zarówno nudności, jak i wymioty.
- Gazy i wzdęcia
Zwiększony poziom progesteronu może spowalniać perystaltykę jelitową oraz procesy trawienia i w konsekwencji powodować gazy oraz wzdęcia.
- Skurcze
Odczuwanie skurczy podczas ciąży często nie jest powodem do zmartwień. We wczesnej ciąży, około drugiego tygodnia po zapłodnieniu niektóre kobiety mogą odczuwać skurcze implantacyjne, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy. Należy jednak pamiętać, iż skurcze w pierwszym trymestrze wraz z objawami takimi jak krwawienie mogą sygnalizować problem, taki jak ciąża pozamaciczna lub poronienie i powinny zostać niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.
- Wahania nastroju
Zmiany hormonalne, stres i zmęczenie mogą przyczyniać się do wahań nastroju podczas ciąży, które są szczególnie odczuwalne w pierwszym trymestrze. Zmiany nastroju są w tym okresie czymś normalnym, jeśli jednak spadki nastroju stają się częstsze i bardziej intensywne, lub jeśli trwają dłużej niż dwa tygodnie, powinno się o tym porozmawiać ze swoim lekarzem- dłuższe spadki nastroju mogą świadczyć o łagodnej lub umiarkowanej depresji w ciąży, której doświadcza około jedna na 10 kobiet podczas ciąży.
Jak rozpoznać ciążę w 2 tygodniu?
W drugim tygodniu od zapłodnienia domowy test ciążowy powinien już zagwarantować otrzymanie pozytywnego wyniku. Czy USG ciąży w 2 tygodniu po zapłodnieniu ma sens? W badaniu USG niekiedy możliwe jest zobrazowanie pęcherzyka ciążowego w jamie macicy. Zdarza się jednak, że pęcherzyk ciążowy jest możliwy do zobrazowania przez USG dopiero w czwartym tygodniu od zapłodnienia, czyli w szóstym tygodniu ciąży licząc wiek ciąży od daty ostatniej miesiączki. Najbardziej wiarygodnym badaniem stwierdzającym ciążę jest wykonanie badania poziomu gonadotropiny kosmówkowej (β-hCG) z surowicy krwi, badanie to posiada bardzo wysoką czułość, a jego seryjne powtórzenia mogą służyć do różnicować ciąży wewnątrzmacicznej od ciąży zewnątrzmacicznej.
Badania w drugim tygodniu od zapłodnienia
Na początku ciąży, najlepiej do 8 tygodnia od zapłodnienia (czyli 10 tygodnia ciąży liczonego wg daty ostatniej miesiączki), przyszła mama powinna umówić się na wizytę lekarską, na której zlecony zostanie panel badań oceniających jej stan zdrowia. Do badań laboratoryjnych wykonywanych na początku ciąży zalicza się między innymi:
- Morfologię krwi
- Stężenie glukozy we krwi
- Badania w kierunku zakażenia kiłą (VDRL), wirusem HIV i wirusem HCV
- Badania w kierunku zakażenia różyczką i toksoplazmozą (IgM, IgG)
- Badanie ogólne moczu
- Oznaczenie grupy krwi
Dodatkowo na początku ciąży wykonywane są również badania fizykalne (oceniające ciśnienie tętnicze, masę ciała) i ginekologiczne (wraz z wykonaniem cytologii).
Jak zadbać o siebie w drugim tygodniu po zapłodnieniu?
Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego warto zadzwonić do lekarza ginekologa i umówić się na pierwszą wizytę. Zazwyczaj pierwsza wizyta odbywa się w okolicy 6-8 tygodnia po zapłodnieniu, jeśli jednak w przeszłości występowały problemy z ciążą lub pacjentka zgłasza dolegliwości medyczne i niepokój wizyta może odbyć się wcześniej. Na początku ciąży warto również skonsultować ze swoim lekarzem wszelkie stosowane przez przyszłą Mamę leki (nawet te bez recepty) i upewnić się, że są one bezpieczne do stosowania w ciąży dla matki i dla dziecka.
Pomimo iż drugi tydzień po zapłodnieniu to dopiero początek ciąży, możliwe są dokuczliwe odczucia w obrębie brzucha, zwłaszcza przy noszeniu obcisłych ubrań. Na tym etapie ciążowy brzuszek nie jest jeszcze widoczny, ale odczucia te mogą wynikać ze wzdęć. Początek ciąży to dobry czas na rozejrzenie się w swojej szafie z myślą o wygodnych, luźnych ubraniach w sportowym stylu, które nie będą uciskać okolicy brzucha.
W przypadku dokuczliwych wzdęć, gazów lub nieprzyjemnych odczuć w obrębie brzucha, zaleca się jeść mniejsze posiłki w ciągu dnia, jeść powoli i dokładnie przeżuwać jedzenie. Podczas posiłków nie należy popijać ich zbyt dużą ilością wody oraz powinno się unikać napojów gazowanych, gum do żucia oraz sztucznych słodzików takich jak sorbitol. Ulgę w dolegliwościach mogą również przynieść nieprzeciążające ćwiczenia, takie jak spacery lub joga dedykowana ciężarnym.
Autor: Lek. med. Katarzyna Lizak
Bibliografia:
- Położnictwo i ginekologia Tom 1-2 – Grzegorz H. Bręborowicz 2020.
- ACOG. How your fetus grows during pregnancy. American College of Obstetricians and Gynecologists. https://www.acog.org/womens-health/faqs/how-your-fetus-grows-during-pregnancy
- Merck Manual. 2022. Stages of Development of the Fetus.
- https://www.merckmanuals.com/professional/gynecology-and-obstetrics/approach-to-the-pregnant-woman-and-prenatal-care/physiology-of-pregnancy