Sińce pod oczami u dziecka – jakie są ich przyczyny?
Sińce pod oczami u dziecka mogą mieć różne przyczyny. Nie zawsze są powodem do niepokoju, jednak gdy się utrzymują, należy udać się na wizytę do lekarza pediatry, ponieważ bywają objawem alergii, zakażeń pasożytniczych, a nawet poważnych chorób przewlekłych i ogólnoustrojowych.
Czym są sińce pod oczami?
Sińce pod oczami (ang. dark circles under the eyes) to obustronne, niewielkie obszary skóry o ciemniejszym zabarwieniu, widoczne tuż pod dolnymi powiekami. Są one często nazywane „cieniami pod oczami”, niekiedy towarzyszy im opuchlizna. Mogą mieć różną barwę: fioletową, niebieską, brązową, a nawet szarawą. Kolor sińców zależy od karnacji skóry oraz przyczyny, która je wywołała.
Sińce pod oczami u dziecka – przyczyny uwarunkowane genetycznie
Sińce pod oczami to częsty objaw u dzieci. W wielu przypadkach predyspozycje do ich powstania są dziedziczne – jeśli w rodzinie występuje tendencja do wyjątkowo cienkiej i delikatnej skóry wokół oczu, a w związku z tym widocznych naczyń krwionośnych pod dolnymi powiekami, u dziecka może pojawić się charakterystyczny niebieskawy odcień skóry pod oczami. Dodatkowo, u niektórych dzieci, kości oczodołów są ukształtowane w taki sposób, że rzucają cień w okolice oczu, co daje efekt tzw. ciemnych podkówek.
Sińce pod oczami u dziecka a alergie
Błękitnoszare sińce pod oczami u dziecka bardzo często towarzyszą alergiom. Dzieci cierpiące np. na alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry czy alergiczne zapalenie spojówek są bardziej narażone na pojawienie się cieni w okolicy dolnych powiek. Sińce i opuchlizna pod oczami w tym przypadku są efektem przekrwienia błony śluzowej nosa i spojówek. Zatkany nos prowadzi do oddychania przez usta i gorszego natlenienia organizmu, co może dodatkowo pogłębiać cienie. Ponadto dzieci z alergiami często pocierają okolice oczu, co może skutkować drobnymi uszkodzeniami naczyń krwionośnych i nasileniem sińców.
Sińce pod oczami u dziecka a pasożyty
Sińce pod oczami bywają również symptomem świadczącym o rozwoju choroby pasożytniczej (włośnicy, glistnicy, owsicy i innych). Pasożyty mogą powodować niedobory składników odżywczych (np. żelaza, witamin), co prowadzi do zmęczenia, anemii i charakterystycznych cieni pod oczami. Wydzielają również toksyny, które miewają negatywny wpływ na krążenie krwi i prowadzą do pogorszenia wyglądu skóry, w tym powstawania sińców.
W sytuacji zarażenia pasożytniczego, u dziecka mogą pojawić się również inne objawy, takie jak np. obrzęk twarzy, bóle mięśniowe, problemy ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki), świąd w okolicy odbytu (typowy objaw zarażenia owsikami), bladość skóry, zmęczenie, utrata apetytu czy spadek masy ciała.
Sińce pod oczami u dziecka – inne przyczyny
Do pozostałych przyczyn sińców pod oczami należą między innymi:
- niedostateczna ilość snu lub słaba jakość snu – dzieci, które są przepracowane, zestresowane lub prowadzą nieregularny tryb życia, mogą być bardziej narażone na pojawienie się ciemnych podkówek pod oczami;
- schorzenia: infekcje zatok przynosowych, przerost migdałków, przeziębienie, ciężkie choroby ogólnoustrojowe serca, nerek, płuc, choroby przewlekłe, takie jak np. astma, mukowiscydoza;
- niedokrwistość, spowodowana niedoborem żelaza, może objawiać się bladą skórą i cieniami pod oczami. W tym przypadku dziecko jest osłabione, łatwo się męczy, ma problemy z koncentracją, zawrotami głowy itp.;
- niedostateczna ilość płynów w organizmie sprawia, że skóra staje się cieńsza, delikatniejsza, co uwidacznia naczynia krwionośne pod oczami;
- pigmentacja skóry – nadprodukcja melaniny w obszarze dolnych powiek może powodować ciemniejsze (brązowe lub niebiesko-szare) zabarwienie skóry (dotyczy to częściej dzieci o ciemniejszej karnacji).
Sprawdź e-pakiet badań na anemię
Sińce pod oczami u dziecka – jakie badania należy wykonać?
Często sińce pod oczami u dziecka bywają problemem kosmetycznym i nie są groźne dla zdrowia. Jeśli jednak towarzyszą im inne symptomy, takie jak np. przewlekłe zmęczenie, utrata masy ciała, bladość, problemy gastryczne, kłopoty z oddychaniem lub inne objawy zdrowotne, to stan zdrowia dziecka warto skonsultować z lekarzem. Niepokój powinny wzbudzić cienie pod oczami, które pojawiły się nagle.
Na początku wizyty, lekarz przeprowadza wywiad z dzieckiem i/lub jego opiekunem na temat dolegliwości, stylu życia, reakcji alergicznych, ogólnego stanu zdrowia czy predyspozycji rodzinnych do występowania cieni pod oczami. Następnie sprawdza drożność nosa i stan migdałków. W zależności od podejrzeń co do przyczyny sińców pod oczami, specjalista może zlecić następujące badania:
- testy alergiczne: testy skórne alergiczne oraz testy w krwi (określenie stężenia przeciwciał IgE swoistych dla alergenów zawartych w pokarmach, alergenów wziewnych czy kontaktowych);
- morfologię krwi;
- oznaczenie stężenia żelaza, ferrytyny, witaminy B12 i kwasu foliowego w surowicy krwi;
- oznaczenie stężenia glukozy oraz wskaźników oceniających funkcjonowanie nerek i wątroby;
- ogólne badanie moczu, oznaczenie poziomu kreatyniny i mocznika we krwi;
- badanie obrazowe zatok przynosowych i czołowych;
- wymaz z nosa i/lub gardła;
- badanie kału pod kątem obecności pasożytów, testy serologiczne identyfikujące przeciwciała swoiste dla pasożytów;
- echo serca.
Sińce pod oczami u dziecka – leczenie
Leczenie cieni pod oczami u dziecka zależy od przyczyny, które je wywołały (sińce pod dolnymi powiekami są objawem, a nie chorobą). W przypadku alergii lekarz zarekomenduje farmakoterapię oraz unikanie czynnika, wywołującego reakcję alergiczną organizmu.
W przypadku zatkanego nosa lub przewlekłego kataru, pomocne mogą być np. inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej lub soli hipertonicznej.
Leczenie pasożytów u dziecka polega na podaniu dziecku leków; niezbędne jest również zachowanie restrykcyjnej higieny w trakcie leczenia (częste mycie rąk, regularna zmiana pościeli i bielizny, obcinanie paznokci).
Jeśli przyczyną sińców pod oczami są niedobory składników odżywczych, specjalista poleci suplementację oraz wizytę u dietetyka dziecięcego w celu ustalenia jadłospisu dla dziecka, odpowiadającego jego potrzebom.
Choroby ogólnoustrojowe serca, nerek, płuc oraz choroby przewlekłe należy leczyć pod okiem odpowiedniego specjalisty – właściwa terapia powinna pomóc w pozbyciu się sińców pod oczami.
Ważne jest zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości snu oraz wprowadzenie codziennych rytuałów, związanych z nocnym odpoczynkiem. Dziecko należy kłaść do łóżka o tej samej porze, w godzinach wieczornych nie powinno ono korzystać z urządzeń elektronicznych.