01 grudnia 2015 - Przeczytasz w 2 min

Badania dzieci – pytania i odpowiedzi

Spis treści:

  1. Kiedy moje dziecko powinno mieć zrobione badania analityczne?

  Nie opracowano jak dotąd jednolitych wytycznych dotyczących tego, kiedy dziecko powinno mieć wykonaną morfologię krwi. Jeżeli dziecko jest zdrowe, dobrze się odżywia i jest pod kontrolą lekarza, nie ma zazwyczaj takiej potrzeby. Ważne, żeby każde dziecko miało swojego lekarza pediatrę czy lekarza rodzinnego, który będzie zajmował się dzieckiem od urodzenia i do którego rodzice będą mieli zaufanie.

  2. Jeśli jest ogólnie zdrowe i na nic nie narzeka?

  Nie zaleca się wykonywania badań, jeżeli dziecko jest zdrowe i nie ma żadnych dolegliwości. Natomiast jeżeli coś w zachowaniu dziecka nas niepokoi, powinniśmy przedstawić nasze wątpliwości lekarzowi, który zleci nam odpowiednie badania –niekoniecznie musi to być morfologia.

  3. Jakie badania powinno się robić okresowo ( co rok/co pół )? Jak często mogę badać krew u mojego dziecka?

  Nie powinno się wykonywać badań zbyt często, jeżeli nie ma takiej potrzeby. Częste ukłucia to dla dziecka duży stres. Ponadto pobranie krwi do badań kilkakrotnie w bardzo krótkim odstępie czasu u małego dziecka samo w sobie może doprowadzić do niewielkiej anemii. Pamiętajmy bowiem że noworodek, który waży 3 kilogramy ma ok 250 mililitrów krwi, a dziecko ważące 20 kg ma jej około półtora litra. Powinniśmy stosować metody, które wymagają jak najmniejszej ilości krwi i cechują się dużą dokładnością i powtarzalnością wyników.

  4. Czy z wyniku badania np. morfologii dowiem się czy moje dziecko jest zdrowe?

  Morfologia jest tylko jednym z badań, które może nam powiedzieć, czy dziecko jest zdrowe. Prawidłowy wynik morfologii pozwala nam wykluczyć anemię, niektóre zaburzenia krzepnięcia czy choroby hematologiczne. Ważne jest porównanie wyniku z aktualnym stanem dziecka i jego ewentualnymi dolegliwościami. Doświadczony lekarz musi zinterpretować badanie w korelacji ze stanem ogólnym dziecka. NIE leczymy wyniku tylko małego człowieka.

  5. Czy badanie jest bezpieczne dla mojego dziecka?

  Zazwyczaj tak. Ryzyko powikłań statystycznie jest niewielkie i zwykle nie są to poważne powikłania. Bardzo ważne jest tutaj doświadczenie personelu pobierającego krew i mikrometody.

  6. Czy dobre wyniki badań gwarantują że moje dziecko jest zdrowe?

  Niestety żadne badanie nie daje 100% pewności, ale dobre wyniki badań połączone z wizytą u lekarza powinny nas uspokoić.

  Lek. Med. Mirosław Jurkowski