Bilans 40-latków - jakie badania krwi wykonać po 40.?

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

Zbliżasz się do czterdziestki? Wśród planów na celebrowanie tego święta koniecznie wygospodaruj czas na badania profilaktyczne. To najlepszy prezent, jaki możesz sobie sprawić z tej okazji. Jakie badania krwi po 40 r.ż. warto wykonać?

Kobiety oraz mężczyźni wkraczający w piątą dekadę życia wyglądem i kondycją w niczym nie ustępują dziś młodszym o dekadę koleżankom i kolegom. Jednak wiek 40+ to czas, kiedy zaczyna się zwiększać ryzyko wielu chorób, np. schorzeń układu krążenia, cukrzycy czy nowotworów. Aby móc im zapobiec lub wcześnie rozpocząć leczenie, sprawdź jaki pakiet badań” dla 40-latka będzie odpowiedni.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietów badań dostępnych w sklepie internetowym.

Pamiętaj, że ogólne badanie lekarskie to wstęp do przeglądu zdrowia. Składają się na nie: szczegółowy wywiad nt. przebytych chorób i operacji, pobytów w szpitalu, schorzeń w rodzinie, zażywanych leków, a także stylu życia oraz dokładne badanie fizykalne. To wstęp do skierowania na badania laboratoryjne i specjalistyczne.

Badania 40-latków – jakie badania krwi po 40. należy wykonać?

 • OB i morfologia stanowią podstawę oceny stanu zdrowia. Nieprawidłowy wynik tych badań może wskazać na niedokrwistość, niedobór żelaza czy witaminy B12, a także potwierdzić trwającą infekcję.
 • Poziom cukru (glukoza), czyli oznaczenie stężenia glukozy we krwi, pozwala rozpoznać cukrzycę lub wychwycić stany przedcukrzycowe. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka (nadwaga lub otyłość, cukrzyca w bliskiej rodzinie, przebyta cukrzyca ciążowa lub urodzenie dziecka o wadze ponad 4 kg, nadciśnienie tętnicze, mała aktywność fizyczna, zespół policystycznych jajników i inne) powinny wykonywać przesiewowe badanie glikemii co roku. Jeśli nie jesteś w grupie ryzyka, a masz ukończone 45 lat, oznaczenie poziomu glukozy we krwi, wykonuj raz na 3 lata.
 • Oznaczenie enzymów wątrobowych we krwi (tzw. próby wątrobowe) umożliwia ocenę funkcjonowania wątroby, np. wykrycie przewlekłego zapalenia, stłuszczenia, uszkodzenia alkoholowego lub lekowego wątroby.
 • Profil lipidowy daje możliwość oceny gospodarki tłuszczowej w organizmie. Badanie w kierunku dyslipidemii szczególnie warto wykonywać, np. u osób chorujących na cukrzycę, przewlekłą chorobę nerek czy z objawami choroby sercowo- naczyniowej, ale po 40 r.ż. w przypadku mężczyzn i po 50 r.ż. w przypadku kobiet, profil lipidowy powinien sprawdzić każdy.
 • Stężenie hormonów ilustrujących funkcję tarczycy (TSH, , FT4) warto zbadać w przypadku wahań wagi, uczucia nadmiernego pobudzenia i nerwowości, ciągłego zmęczenia, senności lub utrzymującego się uczucia zimna lub gorąca. Symptomy te mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołu tarczycy.
 • Ocena parametrów nerkowych, takich jak kreatynina czy mocznik umożliwia wstępną ocenę pracy nerek.

Bilans 40-latków – jakie badania po 40. r.ż.  są również przydatne?

 • Badanie ogólne moczu jest pomocne w rozpoznaniu chorób nerek, dróg moczowych i wątroby. Pozwala też ocenić ryzyko tworzenia się kamieni i ułatwia diagnozę cukrzycy i żółtaczki. Stanowi także podstawowe badanie w przypadku objawów infekcji układu moczowego.
 • Badanie kału na obecność krwi utajonej pozwala na wczesne wykrycie raka jelita grubego.
 • Badanie palpacyjne per rectum czyli badanie palcem przez odbyt, polega na ocenie okolicy odbytu oraz wnętrza odbytnicy na długości około 8 cm (tyle bowiem wynosi długość przeciętnego palca). Badanie umożliwia nie tylko wykrycie nowotworu w odbytnicy czy innych patologicznych tworów, ale także sprawdzenie wydolności mięśni zwieraczy oraz ocenę sąsiadujących narządów, np. gruczołu krokowego u mężczyzn.
 • Mammografia wykrywa bardzo małe, milimetrowe zmiany w piersiach, obrazuje kształt guza i uwidacznia zwapnienia.
 • Dzięki cytologii ginekologicznej można wykryć stany przedrakowe i zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy, a także wykryć infekcje dróg rodnych oraz nieprawidłowe komórki grożące rozwojem nowotworu.
 • USG jamy brzusznej pozwala na ocenę narządów wewnętrznych i wychwycenie zmian w wątrobie, nerkach, trzustce, pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych.
 • Gastroskopia jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego, które jest pomocne w diagnozowaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz zapalenia przełyku. Umożliwia pobranie wycinków do badania i zrobienie testu na obecność Helicobacter pylori – bakterii, która odpowiada za powstawanie wrzodów
 • Kolonoskopia – jest badaniem jelita grubego, które pozwala obejrzeć jego wnętrze. U osób obciążonych ryzykiem raka jelita grubego i polipowatości (przypadki w rodzinie) regularne badania należy rozpocząć już po 40. roku życia. U osób bez czynników ryzyka, ukończenie 50 r.ż. jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii przesiewowej.

Pamiętaj, by w razie niepokoju skonsultować się ze swoim lekarzem. Większość z powyższych badań należy wykonać profilaktycznie, ale niektóre przeprowadza się zwykle dopiero w przypadku pojawienia się konkretnych wskazań. Przy braku pewności jakie badania krwi po 40. warto wykonać, możesz skorzystać z konsultacji online w DIAGNOSTYCE.