10 kwietnia 2017 - Przeczytasz w 3 min
Bilans 40-latków – jakie badania krwi wykonać po 40.?
Zbliżasz się do czterdziestki? Wśród planów na celebrowanie tego święta koniecznie wygospodaruj czas na badania profilaktyczne. To najlepszy prezent, jaki możesz sobie sprawić z tej okazji. Jakie badania krwi po 40 r.ż. warto wykonać?
Kobiety oraz mężczyźni wkraczający w piątą dekadę życia wyglądem i kondycją w niczym nie ustępują dziś młodszym o dekadę koleżankom i kolegom. Jednak wiek 40+ to czas, kiedy zaczyna się zwiększać ryzyko wielu chorób, np. schorzeń układu krążenia, cukrzycy czy nowotworów. Aby móc im zapobiec lub wcześnie rozpocząć leczenie, sprawdź jaki „pakiet badań” dla 40-latka będzie odpowiedni.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietów badań dostępnych w sklepie internetowym.
Pamiętaj, że ogólne badanie lekarskie to wstęp do przeglądu zdrowia. Składają się na nie: szczegółowy wywiad nt. przebytych chorób i operacji, pobytów w szpitalu, schorzeń w rodzinie, zażywanych leków, a także stylu życia oraz dokładne badanie fizykalne. To wstęp do skierowania na badania laboratoryjne i specjalistyczne.
Badania 40-latków – jakie badania krwi po 40. należy wykonać?
- OB i morfologia stanowią podstawę oceny stanu zdrowia. Nieprawidłowy wynik tych badań może wskazać na niedokrwistość, niedobór żelaza czy witaminy B12, a także potwierdzić trwającą infekcję.
- Poziom cukru (glukoza), czyli oznaczenie stężenia glukozy we krwi, pozwala rozpoznać cukrzycę lub wychwycić stany przedcukrzycowe. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka (nadwaga lub otyłość, cukrzyca w bliskiej rodzinie, przebyta cukrzyca ciążowa lub urodzenie dziecka o wadze ponad 4 kg, nadciśnienie tętnicze, mała aktywność fizyczna, zespół policystycznych jajników i inne) powinny wykonywać przesiewowe badanie glikemii co roku. Jeśli nie jesteś w grupie ryzyka, a masz ukończone 45 lat, oznaczenie poziomu glukozy we krwi, wykonuj raz na 3 lata.
- Oznaczenie enzymów wątrobowych we krwi (tzw. próby wątrobowe) umożliwia ocenę funkcjonowania wątroby, np. wykrycie przewlekłego zapalenia, stłuszczenia, uszkodzenia alkoholowego lub lekowego wątroby.
- Profil lipidowy daje możliwość oceny gospodarki tłuszczowej w organizmie. Badanie w kierunku dyslipidemii szczególnie warto wykonywać, np. u osób chorujących na cukrzycę, przewlekłą chorobę nerek czy z objawami choroby sercowo- naczyniowej, ale po 40 r.ż. w przypadku mężczyzn i po 50 r.ż. w przypadku kobiet, profil lipidowy powinien sprawdzić każdy.
- Stężenie hormonów ilustrujących funkcję tarczycy (TSH, , FT4) warto zbadać w przypadku wahań wagi, uczucia nadmiernego pobudzenia i nerwowości, ciągłego zmęczenia, senności lub utrzymującego się uczucia zimna lub gorąca. Symptomy te mogą świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu gruczołu tarczycy.
- Ocena parametrów nerkowych, takich jak kreatynina czy mocznik umożliwia wstępną ocenę pracy nerek.
Bilans 40-latków – jakie badania po 40. r.ż. są również przydatne?
- Badanie ogólne moczu jest pomocne w rozpoznaniu chorób nerek, dróg moczowych i wątroby. Pozwala też ocenić ryzyko tworzenia się kamieni i ułatwia diagnozę cukrzycy i żółtaczki. Stanowi także podstawowe badanie w przypadku objawów infekcji układu moczowego.
- Badanie kału na obecność krwi utajonej pozwala na wczesne wykrycie raka jelita grubego.
- Badanie palpacyjne per rectum czyli badanie palcem przez odbyt, polega na ocenie okolicy odbytu oraz wnętrza odbytnicy na długości około 8 cm (tyle bowiem wynosi długość przeciętnego palca). Badanie umożliwia nie tylko wykrycie nowotworu w odbytnicy czy innych patologicznych tworów, ale także sprawdzenie wydolności mięśni zwieraczy oraz ocenę sąsiadujących narządów, np. gruczołu krokowego u mężczyzn.
- Mammografia wykrywa bardzo małe, milimetrowe zmiany w piersiach, obrazuje kształt guza i uwidacznia zwapnienia.
- Dzięki cytologii ginekologicznej można wykryć stany przedrakowe i zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy, a także wykryć infekcje dróg rodnych oraz nieprawidłowe komórki grożące rozwojem nowotworu.
- USG jamy brzusznej pozwala na ocenę narządów wewnętrznych i wychwycenie zmian w wątrobie, nerkach, trzustce, pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych.
- Gastroskopia jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego, które jest pomocne w diagnozowaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz zapalenia przełyku. Umożliwia pobranie wycinków do badania i zrobienie testu na obecność Helicobacter pylori – bakterii, która odpowiada za powstawanie wrzodów
- Kolonoskopia – jest badaniem jelita grubego, które pozwala obejrzeć jego wnętrze. U osób obciążonych ryzykiem raka jelita grubego i polipowatości (przypadki w rodzinie) regularne badania należy rozpocząć już po 40. roku życia. U osób bez czynników ryzyka, ukończenie 50 r.ż. jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii przesiewowej.
Pamiętaj, by w razie niepokoju skonsultować się ze swoim lekarzem. Większość z powyższych badań należy wykonać profilaktycznie, ale niektóre przeprowadza się zwykle dopiero w przypadku pojawienia się konkretnych wskazań. Przy braku pewności jakie badania krwi po 40. warto wykonać, możesz skorzystać z konsultacji online w DIAGNOSTYCE.