Ból pod pachą promieniujący na pierś


Udostępnij

Precyzyjna diagnostyka pozostaje kluczowym czynnikiem w ocenie, czy ból pod pachą stanowi jedynie przemijającą dolegliwość, czy też skrywa w sobie potencjalne niepokojące implikacje. Wielorakie źródła tego bólu sprawiają, że niemożliwe jest jednoznaczne określenie jego charakteru bez gruntownego zbadania. Zawsze jednak bagatelizowanie bólu pod pachą stanowi niewłaściwe podejście. Jakie towarzyszące symptomy powinny wzbudzić naszą czujność? Jakie choroby mogą kryć się za tym dyskomfortem? Odpowiedzi na te pytania stanowią istotny element zagadnienia, które niniejszy artykuł stara się zgłębić.

Ból pod pachą promieniujący na pierś. Badanie palpacyjne obszaru między pachą a piersią.

Ból pod pachą – jak sobie radzić?

W przypadku dolegliwości z bólem pod pachą zaleca się skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym. Specjalista ten przeprowadzi wywiad, dokładne badanie fizykalne i na tej podstawie podejmie decyzję co do dalszych kroków diagnostycznych. W pewnych sytuacjach może zlecić dodatkowe badania lub skierować pacjenta do innego specjalisty. Jednakże istnieją okoliczności, które zdecydowanie zobowiązują do wizyty u lekarza, zwłaszcza gdy towarzyszy im silny i trwający przez dłuższy okres ból pod pachą, a także inne niepokojące objawy, takie jak guzki, zgrubienia, zaczerwienienia czy obrzęki.

W celu dokładnej diagnostyki powiększonych węzłów chłonnych, lekarz oprócz badania palpacyjnego i obrazowego, może zlecić podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi oraz ogólne badanie moczu. Jeśli wyniki tych badań wykażą nieprawidłowości, może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych analiz, takich jak oznaczenie poziomu OB, próby wątrobowe czy CRP celem wykrycia toczącej się w organizmie infekcji.

Ból pod pachą – przyczyny

a) Nadwyrężenie mięśni

Ból pod pachą często ma swoje źródło w nadwyrężeniu mięśni, co stanowi jedną z najpowszechniejszych przyczyn tej nieprzyjemnej dolegliwości. Zazwyczaj wywodzi się z niewłaściwie przeprowadzonego treningu, zwłaszcza gdy jest on zbyt intensywny lub nieadekwatny do aktualnego stanu mięśni. Ten rodzaj bólu, znanego jako zakwasy, bierze się z gromadzenia się kwasu mlekowego wewnątrz komórek mięśniowych. Początkowo ból pod pachą wynikający z nadwyrężenia mięśni bywa najbardziej uciążliwy w pierwszych dniach, aby później stopniowo osłabiać i ostatecznie ustąpić. Niemniej jednak, istnieją przypadki, kiedy intensywny trening prowadzi do mikrourazów, naderwań czy nawet zerwań ścięgien i mięśni, co skutkuje dłuższym i bardziej uporczywym bólem pod pachą. W takiej sytuacji niezbędna staje się konsultacja ze specjalistą medycznym w celu właściwej diagnozy i wskazania odpowiednich środków leczniczych.

b) Urazy

Ból w okolicach pachy może również wynikać z urazu, który często ma miejsce w wyniku aktywności fizycznej lub upadku. Tego rodzaju obrażenia mogą wynikać również z innych przyczyn, włączając zarówno nadmiernie intensywny trening, jak i upadki czy silne uderzenia. Oprócz tego, ból pod pachą może być efektem urazu takiego jak złamanie obojczyka czy kości ramiennej, a także zwichnięciom stawu ramiennego oraz po silnych uderzeniach. W przypadku każdego z tych incydentów kluczowe jest skonsultowanie się z lekarzem ortopedą. Specjalista ten przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i zaproponuje właściwe metody leczenia, które pozwolą skutecznie poradzić sobie z dolegliwościami.

c) Alergia

Innym czynnikiem, który może wywołać ból pod pachą, są reakcje alergiczne. Takie reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z nowymi produktami, takimi jak dezodoranty, mydła, proszki do prania czy płyny do płukania tkanin. Oprócz bólu pod pachą, mogą pojawić się także objawy skórne, w postaci wysypek czy podrażnień. W przypadku takiej sytuacji, pierwszym krokiem do złagodzenia bólu pod pachą jest wyeliminowanie produktu, który jest przypuszczalną przyczyną reakcji alergicznej. W przypadku silnych alergii, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, zaleca się skonsultowanie się z alergologiem. Specjalista ten może przepisać odpowiednie leki antyhistaminowe, które pomogą w łagodzeniu bólu i objawów alergii.

d) Rak piersi

Ból pod pachą może także stanowić objaw poważnej choroby, takiej jak nowotwór piersi. W celu wykrycia czy ból ten może być związany z rakiem, warto wykonać samodzielne badanie palpacyjne. Polega to na dokładnym wyczuciu obszaru piersi i jego otoczenia w poszukiwaniu ewentualnych guzków czy nierówności. Wyczuwalne zmiany mogą sugerować obecność choroby nowotworowej. W takiej sytuacji niezbędne jest jak najszybsze skonsultowanie się z onkologiem. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa na pełny powrót do zdrowia.

e) Zapalenie mieszków włosów

Ból pod pachą może również wynikać z zapalenia mieszków włosowych. To schorzenie występuje, gdy włosy zaczynają wrastać w głąb skóry, wywołując stan zapalny. Często w obszarze dolegliwości można wyczuć niewielki guzek. Chociaż może to budzić niepokój, to jednak nie ma powodów do nadmiernego niepokoju. Zapalenie mieszków włosowych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i można je stosunkowo łatwo wyleczyć. Niemniej jednak, zawsze warto skonsultować tę przypadłość z dermatologiem podczas rutynowej wizyty kontrolnej, aby uzyskać profesjonalną opinię i zalecenia dotyczące leczenia.

f) Powiększone węzły chłonne

Często ból pod pachą jest związany z powiększeniem węzłów chłonnych, co wskazuje na obecność stanu zapalnego w organizmie. Normalnie węzły chłonne są małe, ale w przypadku infekcji bakteryjnych lub wirusowych mogą znacznie się powiększyć, stając się wyczuwalne pod palcami. Skóra wokół nich często bywa lekko zaczerwieniona i ciepła. Warto zaznaczyć, że miękkie i ruchome guzki zazwyczaj wskazują na niegroźne infekcje wirusowe lub grzybicze. Natomiast twarde, nieruchome guzki mogą być sygnałem choroby nowotworowej. Jeśli węzły chłonne stale się powiększają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ taki objaw może świadczyć o poważnych schorzeniach, takich jak chłoniak, białaczka lub szpiczak.

g) Promieniowanie bólu z innego narządu

Bywa, że odczuwamy ból w okolicy pachy, choć jego źródło tkwi w innym narządzie. Przykładem takiej sytuacji są przypadki związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego, kiedy to ból może promieniować w kierunku lewej pachy. Warto zaznaczyć, że charakterystycznym objawem zawału serca jest również drętwienie lewej ręki. W takich przypadkach konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem lub wezwanie pomocy medycznej.

h) Problem z odcinkiem szyjnym kręgosłupa

Ból w okolicy pachy może sugerować problemy z kręgosłupem w odcinku szyjnym. W takiej sytuacji ból może promieniować na całą rękę lub konkretne jej części. Poza tym, mogą pojawić się objawy takie jak drętwienie, mrowienie, bóle głowy, szumy uszne czy trudności z widzeniem. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej oceny i ewentualnego leczenia.

i) Ból pod pachą przed okresem

Bóle pod pachami, pojawiające się przed miesiączką, zazwyczaj nie są uważane za typowe objawy cyklu menstruacyjnego. Niemniej jednak, niektóre kobiety doświadczają tego rodzaju dolegliwości. Co może prowadzić do tego zjawiska? Jednym z czynników jest odłączanie się fragmentów gruczołu piersiowego. Dodatkowo, ból ten może być wynikiem zmian hormonalnych, które zachodzą przed miesiączką. Jeśli ból jest nasilony i regularnie się pojawia, warto rozważyć przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych, w tym określenie poziomu hormonów takich jak:

Bóle pod pachą przed miesiączką często towarzyszą dyskomfortowi lub bólom w obu piersiach.

j) Ból pod pachą w ciąży

Ciąża jest niezwykłym okresem, w którym ciało przechodzi wiele istotnych zmian. Wystąpienie bólu pod pachą w ciąży to zjawisko, które choć może być dość niecodzienne, zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Jest to efekt przygotowań organizmu do karmienia piersią. W miarę jak gruczoły piersiowe przechodzą przez proces zmian, może pojawić się ból, który często lokalizuje się właśnie w okolicy pach. Jeśli jednak to uczucie wzbudza w Tobie niepokój, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. W większości przypadków jednak nie ma powodu do obaw, ponieważ zazwyczaj jest to naturalna reakcja organizmu na rozwijającą się ciążę.

Podsumowując, ból pod pachą promieniujący na pierś może mieć różnorodne źródła, takie jak nadwyrężenia mięśni, urazy, reakcje alergiczne, zmiany w węzłach chłonnych, czy stany zapalne. To zjawisko, choć czasem łatwo bagatelizowane, może być sygnałem ostrzegawczym wskazującym na poważniejsze problemy zdrowotne, w tym nowotwory czy choroby serca. Dlatego zawsze warto dokładnie zrozumieć przyczynę bólu i skonsultować się z lekarzem w celu właściwej diagnozy i leczenia. Ból pod pachą jest objawem, który zasługuje na uwagę, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Warto podchodzić do niego w sposób odpowiedzialny i profesjonalny.

Mgr Agnieszka Nowak

Bibliografia:

  1. Dermatologia w gabinecie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, A. Zalewska-Janowska, H. Błaszczyk, PZWL, Warszawa 2021
  2. Limfadenopatia u dzieci i dorosłych: zasady postępowania diagnostycznego. Styczyński, „Acta Haematologica Polonica”, 2019, t. 50, nr 3, s. 98–102
  3. Peripheral lymphadenopathy: approach and diagnostic tools. Mohseni S, Shojaiefard A, Khorgami Z, Alinejad S, Ghorbani A, Ghafouri A. Iran J Med Sci. 2014;39(2 Suppl):158-70.
  4. Lymphedema: From diagnosis to treatment. Kayıran O, De la cruz C, Tane K, Soran A. Turk J Surg. 2017;33(2):51-57
  5. Dana-Farber Cancer Institute. Lump in armpit: Should I be worried? – https://blog.dana-farber.org/insight/2020/07/should-i-worry-about-a-lump-under-the-armpit/