Badania dzieci - pytania i odpowiedzi

Redakcja Diagnostyki


Udostępnij

1. Kiedy moje dziecko powinno mieć zrobione badania analityczne?

Nie opracowano jak dotąd jednolitych wytycznych dotyczących tego, kiedy dziecko powinno mieć wykonaną morfologię krwi. Jeżeli dziecko jest zdrowe, dobrze się odżywia i jest pod kontrolą lekarza, nie ma zazwyczaj takiej potrzeby. Ważne, żeby każde dziecko miało swojego lekarza pediatrę czy lekarza rodzinnego, który będzie zajmował się dzieckiem od urodzenia i do którego rodzice będą mieli zaufanie.

2. Jeśli jest ogólnie zdrowe i na nic nie narzeka?

Nie zaleca się wykonywania badań, jeżeli dziecko jest zdrowe i nie ma żadnych dolegliwości. Natomiast jeżeli coś w zachowaniu dziecka nas niepokoi, powinniśmy przedstawić nasze wątpliwości lekarzowi, który zleci nam odpowiednie badania –niekoniecznie musi to być morfologia.

3. Jakie badania powinno się robić okresowo ( co rok/co pół )? Jak często mogę badać krew u mojego dziecka?

Nie powinno się wykonywać badań zbyt często, jeżeli nie ma takiej potrzeby. Częste ukłucia to dla dziecka duży stres. Ponadto pobranie krwi do badań kilkakrotnie w bardzo krótkim odstępie czasu u małego dziecka samo w sobie może doprowadzić do niewielkiej anemii. Pamiętajmy bowiem że noworodek, który waży 3 kilogramy ma ok 250 mililitrów krwi, a dziecko ważące 20 kg ma jej około półtora litra. Powinniśmy stosować metody, które wymagają jak najmniejszej ilości krwi i cechują się dużą dokładnością i powtarzalnością wyników.

4. Czy z wyniku badania np. morfologii dowiem się czy moje dziecko jest zdrowe?

Morfologia jest tylko jednym z badań, które może nam powiedzieć, czy dziecko jest zdrowe. Prawidłowy wynik morfologii pozwala nam wykluczyć anemię, niektóre zaburzenia krzepnięcia czy choroby hematologiczne. Ważne jest porównanie wyniku z aktualnym stanem dziecka i jego ewentualnymi dolegliwościami. Doświadczony lekarz musi zinterpretować badanie w korelacji ze stanem ogólnym dziecka. NIE leczymy wyniku tylko małego człowieka.

5. Czy badanie jest bezpieczne dla mojego dziecka?

Zazwyczaj tak. Ryzyko powikłań statystycznie jest niewielkie i zwykle nie są to poważne powikłania. Bardzo ważne jest tutaj doświadczenie personelu pobierającego krew i mikrometody.

6. Czy dobre wyniki badań gwarantują że moje dziecko jest zdrowe?

Niestety żadne badanie nie daje 100% pewności, ale dobre wyniki badań połączone z wizytą u lekarza powinny nas uspokoić.

Lek. Med. Mirosław Jurkowski